přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Bezpečně na internetu – průvodce chování ve světě online

Bezpečně na internetu – průvodce chování ve světě online

bezpecne_na_internetu.png

Když se mi dostala do rukou kniha o internetové bezpečnosti, okamžitě jsem si říkal dvě věci. Ta první byla podivení nad tím, jak je publikace malá (175 stran se vším všudy) a druhá byla představa jak se budu složitě a zdlouhavě touto odbornou publikací probírat. Dnes už vím, že ani jedna z těchto myšlenek nebyla oprávněná.


List za listem, stránka za stránkou

Bezpečně n@ internetu – průvodce chování ve světě online“ je sice vazbou malá kniha, ale obsahem převyšuje mé představy.

Již úvodní seznámení s autory představuje na pouhých dvou listech zajímavé profesní životy Martina KožíškaVáclava Píseckého. Hned poté jsem se jako čtenář pustil do studování naučné publikace. No, studování není možná ten pravý pojem, spíš by se dalo použít slovo „hltání“. Ano přesně tak, nejedná se o žádnou suchou naučnou publikaci, ale o velice zajímavé čtení, které mě pohltilo a nebýt jiných povinností, přečetl bych knihu na jeden zátah. To je jasná odpověď na mou druhou obavu – i naučná kniha se dá číst velice příjemně a nenáročně.

Kniha je obsahem dělená do hlavních kategorií: seznamování na internetu; sociální sítě; kyberšikana; sexting nebo preventivní projekty – to jsou názvy některých kapitol. Jednotlivé kategorie (kapitoly) jsou poté podrobně popsány, vysvětleny a doplněny praktickými ukázkami z reálného lidského života. A právě tyto skutečné příběhy jsou to nejsilnější co mne při čtení této knihy chytlo.

Některé příběhy jsou možná trochu úsměvné, jiné zase velice dramatické, ale ať tak nebo tak, při uvědomění si reality online světa mě vždy zamrazilo. Díky této knize jsem si uvědomil kolik lidí je stále velice lehce zranitelných, neznalých nebo pouze neopatrných a důvěřivých. Bylo mi těžko, když jsem četl příběh dvou spřátelených rodin, které se po léta scházely a žily společně v krásné lidské harmonii, kterou během krátké chvíle internet zničil a přeměnil v nenávist, která nakonec skončila  sporem řešeným státní institucí.

Na druhou stranu kniha neukazuje internet jako divokou a nebezpečnou džungli, kde na každém rohu číhá zákeřné nebezpečí v podobě internetových zločinců toužících po vašich datech a heslech nebo zlodějů identit, kteří chtějí zničit váš život.

Shrnutí na závěr

Kniha naprosto přesně a citlivě popisuje jednotlivé internetové hrozby, nabízí návod na to jak nebezpečí rozeznat, vyhnout se mu nebo s ním bojovat v případě, že jste se již stali obětí kybernetického zločinu. Součástí knihy je také rejstřík kontaktů, kam se v případě podezření na spáchání nějakého „internetového“ trestného činu můžete obrátit. Pro ulehčení orientace v ní dohledáte i přesné znění zákonů souvisejících s tímto tématem.

Pro svůj obsah, formát, přesnost a jednoduchost mohu knihu doporučit všem, kdo se ve světě internetu pohybují. Zejména pak rodičům dětí, protože přístup do sítě je dnes již naprosto neodmyslitelnou součástí života našich potomků a je zcela jednoduše dosažitelný zejména díky mobilním telefonům a tabletům. Je dobré si uvědomit, že pokud moje dítě nesedí doma u počítače, vůbec to neznamená, že nesurfuje na vlně on-line.

Mimo toho si dokážu představit, že je tato publikace součástí školních osnov a stejně tak by měla být v každé knihovně, kterou využívají senioři. Své oprávněné místo si zaslouží nalézt na státních úřadech a institucích, stejně tak v soukromých firmách, jako součást knihovny IT správců.

Autor: Kožíšek Martin, Písecký Václav
Název: Bezpečně na internetu
Nakladatelství: GRADA Publishing, a.s.
Datum vydání: 12. 2. 2016
Počet stran: 176
Formát: 170×240 mm
EAN: 9788024755953

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Václav Hejda

Václav Hejda

Václav Hejda (*1974).

Před mnoha lety odmaturoval na strojárně.
Dálkově studoval VŠB Ostrava - obor Informační a systémový managment. Dnes se věnuje Linuxu,OpenSource technologiím a PC.

S Linuxem začal díky Ubuntu 5.10


  • Distribuce: UbuntuGnome
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog