Linux E X P R E S

Facebook

10 let systému Git, otevřené řešení elektronické fakturace a nejistota ve Švýcarsku

dvatydny.gif

Verzovací systém Git oslavil desáté narozeniny. Italské úřady se spolupodílejí na vývoji otevřeného řešení pro elektronickou fakturaci. A úřady ve Švýcarsku zatím ani nevědí, jestli jim zákonodárci dovolí vlastní řešení zveřejnit jako opensource.


Git slaví deset let

Systém pro správu verzí Git oslavil své desáté narozeniny. Git původně vytvořil Linus Torvalds pro potřeby vývoje samotného Linuxu. Při jeho vývoji se do té doby používal proprietární verzovací systém BitKeeper, který byl sice pro opensource projekty dostupný zdarma, ale byly s ním různé problémy a především v komunitě vývojářů se ozývaly hlasy, že používat uzavřený systém pro vývoj Linuxu není nejvhodnější.

Linus se rozhodl celou situaci vyřešit jednoduše – napsal vlastní svobodný verzovací systém Git. Dne 3. dubna 2005 na Gitu začal pracovat, šestého oznámil jeho existenci světu a již sedmého Git dokázal spravovat svůj vlastní vývoj.

Git již dávno nepoužívá jenom Linux, za deset let jeho existence si našel místo v mnohých dalších projektech. Na Gitu tak běží třeba vývoj GNOME i KDE, PostreSQL nebo Perlu a používá se i v komerční sféře. Tisíce opensource projektů používá Git také díky oblíbeným hostingům, jako jsou GitHub nebo BitBucket.

Zajímavý rozhovor s Linusem o Gitu si můžete přečíst na Linux.com.

Open data & gov

Italské úřady financují opensource řešení pro eInvoicing

Pokud chcete v Itálii fakturovat státu, musíte to dělat elektronicky a to pouze určitou formou – faktury musí být odesílány v XML vytvořeného podle standardu „FatturaPA“.

Poznámka šéfredaktora: V Česku se stát částečně podílel na vzniku fakturačního standardu ISDOC. Ten se však dosud nezačal masověji používat, a to ani pro fakturaci státní správě.

Italská společnost věnující se otevřeným řešením Link.it společně s autonomní provincií Bolzano (Jižní Tyrolsko) vytvořila nástroj Proxy FatturaPA, který umožní úřadům takto vytvořené faktury dále jednoduše zpracovávat. Celá aplikace je postavena nad dalším otevřeným řešením – protokolem OpenSPCoop, který slouží pro standardizovanou komunikaci mezi jednotlivými aplikacemi v italské státní správě.

V provincii Bolzano toto řešení využívá necelých 500 místních úřadů a radnic, dohromady přes 1 300 uživatelů.



Švýcarské úřady nejspíš budou moci sdílet opensource řešení

To, že někdy rozšíření otevřených řešení brání až podivné úřední a zákonné bariéry, není tak zvláštní. Že se to ale děje i v (z našeho pohledu) natolik vyspělé a svobodné zemi jako je Švýcarsko, je už docela s podivem. A přesto tomu tak je. Již od roku 2012 se tamní politici dohadují nad návrhem zákona (resp. spíše nad tím, jestli nějaký takový zákon mají navrhnout), který by úřadům umožnil zveřejnit jimi vytvořený software jako opensource.

Tato otázka se zatím stále řeší a to i přesto, že podpora otevřených řešení je v programu vlády již od roku 2005. Zajímavé je také, že parlament kantonu Bern takové problémy zjevně nemá – již vloni totiž odhlasoval, že software vytvořený pro potřeby kantonu dokonce musí být otevřený.

(Téměř) jednou větou

Diskuze (1) Nahoru