Linux E X P R E S

Facebook

Březnové události

Významné události, o kterých jsme psali v březnovém čísle časopisu. Sumarizace dění na nejen linuxové scéně.


Sabayon Linux

Máte rádi zákusky? Zabaglione je italský zákusek. Sabayon pak linuxová distribuce, která vznikla z populární distribuce RR4. Je tedy založená na systému Gentoo, ale oproti RR4 funguje nejen jako live, ale je ji možné snadno nainstalovat na disk počítače. Cílem projektu je udělat instalaci co nejjednodušší a hlavně rychlou. Distribuce obsahuje všechna běžná grafická prostředí, nejnovější software, Xgl a navíc skvěle vypadá.

Obrázek: 1.jpg

Sabayon Linux se na první i druhý pohled podobá Windows Vista. Pro zjednodušení instalace programů je možné použít program Klik, předinstalovaných balíčků je však opravdu hodně.

http://www.sabayonlinux.org

Klik

Obrázek: Klik

Klik představuje ten nejjednodušší způsob, jak stáhnout a spustit program bez nutnosti jeho instalace. Prostě stačí v prohlížeči kliknout na aplikaci a ta pak bude stažena a nainstalována. K tomu nejsou potřeba práva superuživatele, a přitom se uživateli stáhne a nainstaluje pouze jeden soubor. Jeho odstranění ze systému je tedy stejně jednoduché jako stažení. Závislosti jsou minimální a mezi požadavky na systém patří jediné, mít nainstalovaný Linux. Utilita Klik představuje méně než 20 kB a dovolit si ji může opravdu každý. Program je ideální především pro testování aplikací.

http://klik.atekon.de

Webové žně

Wikiknihy

Projekt Wikiknihy si klade za cíl shromažďovat a rozšiřovat svobodné otevřené materiály, manuály, učebnice, knihy a jiné texty v českém jazyce. V současné době obsahuje přes 300 stránek.

http://cs.wikibooks.org

Scribus

Konečně - v lednu vznikl český web o tomto profesionálním DTP programu. Článků je zatím poskrovnu, ale Řím také nebyl postaven za den.

http://www.scribus.cz

DebianWiki

Jedná se o neoficiální stránky uživatelů operačního systému Debian. Články může přidávat opravdu každý, a tak se už nyní dozvíte nejen odkud si Debian stáhnout, jaké přidat zdroje a jak ho nastavit, ale také se můžete podívat na krátká videa zobrazující jeho instalaci.

http://debian.nfo.sk

ClamAV Wiki

Není to dávno, co přišla na svět wiki zaměřená na antivirový program ClamAV. Tento antivir v současné době funguje nejen pod systémem Linux, ale i ve Windows, a tak vytváří ideální ochranu programu proti virům. ClamAV je možné použít nejen na skenování souborů na disku počítače, ale také ke kontrole e-mailu, webu nebo třeba ftp. O tom a ještě mnohem více se dozvíte na nově vzniklé stránce wiki.

http://wiki.clamav.net/Main/WebHome

Wesnoth

Kdo by neznal populární tahovou strategii Wesnoth. Dlouho očekávaná verze Wesnoth 1.2 byla vydána den před Štědrým dnem a nyní máme další důvod k oslavě. Český překladatelský tým této hry je na vrcholu svých sil, a tak se umístil na první pozici se svými 100 % přeložených řetězců. Tato hodnota mimo jiné představuje přes 7000 textových řetězců, což je samo o sobě jen těžko představitelné.

Obrázek: 3.jpg

Obrázek: 4.jpg

Gmail

Od nynějška si můžete zřídit e-mailový účet na gmail.com bez nutnosti pozvánky od stávajícího uživatele této služby. Gmail vám kromě standardních služeb, jako je antivirus a antispam, nabízí také možnost popisování zpráv, jejich archivaci a velký diskový prostor. Krom toho je možné snadno používat nástroje, jako je Google Talk, kalendář, čtečku a mnohé další. Ke schránce je lze přistupovat pomocí protokolu POP3. IMAP není bohužel podporován. V Linuxu je pak možné použít takové utility jako gmail-notify pro oznámení příchozí e-mailové zprávy, nebo gmailfs, který vám umožní používat volný diskový prostor v gmailu jako lokální disk vašeho počítače.

http://www.gmail.com

Linux na školách v Rusku

V ruských školách Permského regionu se začne používat Linux. Důvod je prostý. Vzhledem k nelegálnosti nainstalovaných aplikací Windows a dalších. To si uvědomily i místní úřady, a tak se do škol dostane operační systém Linux a svobodné kancelářské programy včetně OpenOffice.org. Učitelé z této situace příliš nadšeni nejsou, neboť jejich znalosti tohoto systému jsou prakticky nulové a také nejsou k dispozici žádní specialisté, kteří by je s novým softwarem naučili pracovat. Jak se na to tváří studenti, o tom zpráva nehovoří.

http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=37460

Uzavřenost Skype

S příchodem nových Windows uživatelé programu Skype upozornili na fakt, že program čte při startu informace z BIOSu počítače. Konkrétně unikátní sériové číslo, které je v něm obsaženo. K čemu jsou programu tyto informace, proč je získává a zda je někam neodesílá, zůstává dále záhadou. Lze tedy předpokládat, že program získává i další informace, a tak si nikdo nemůže být jistý, co Skype vlastně dělá. Ono se ne nadarmo říká, že program je jako parašutistický padák: pokud není otevřený, je nám k ničemu.

http://www.root.cz/zpravicky/skype-cte-bios-vasi-desky/

Linuxové ovladače do každé firmy

Greg Kroah-Hartman, významný vývojář linuxového jádra, autor knih a správce některých balíčků Gentoo Linuxu přišel ve svém blogu s výzvou výrobcům hardwaru spočívající v tom, že jim linuxová komunita zdarma napíše ovladače pro jejich zařízení. Jediné, co od firem požaduje, je několik málo informací o zařízení, kontakt na člověka, který zodpoví případné otázky a také nějaká zařízení, na kterých by bylo možné ovladač vyvinout. Na oplátku pak výrobce dostane funkční linuxový ovladač, který bude zahrnut do jádra a bude nadále aktualizován a spravován. Snad se tak do budoucna dočkáme nálepek "Designed for Linux".

http://www.kroah.com/log/linux/free_drivers.html

Společná práce na VBA OpenOffice.org

Doba se mění, zatímco dosud Novell pracoval na podpoře VBA v OpenOffice.org (a s tím související lepší podpoře MS Office), Sun dělal to samé ve svém StarOffice. Nyní se blýská na lepší časy. Obě společnosti se dohodly na sdílení svých zdrojů a společné práci na jednom společném VBA pro OpenOffice.org. Nebude to však tak jednoduché, jak by se zdálo. Sun pro svůj VBA používá Javu, zatímco OpenOffice.org je napsán v C++. Bude tedy potřeba převést kód z jednoho jazyka do druhého. Pokud se obáváte, že podpora VBA v OpenOffice.org s sebou nese bezpečnostní rizika, a tak by bylo lepší se VBA vyhnout, pak vás jistě uklidní možnost VBA neinstalovat, neboť VBA bude v OpenOffice.org modulární a tak ne nezbytné.

http://blogs.sun.com/GullFOSS/entry/sun_and_novell_work_together

Spolupráce Linspire a Canonical

8. února oznámil Linspire spolupráci s firmou Canonical. Firma Linspire je výrobcem stejnojmenné distribuce a doteď používala jako základ svého systému distribuci Debian. Od nynějška však bude vycházet z distribuce Ubuntu, kterou vytváří firma Canonical. Co si od toho Linspire slibuje? Rychlejší vývojové cykly a další zjednodušení ovládání své distribuce. Ubuntu za to na oplátku získá přístup ke komerčním programům, které jsou součástí CNR (služba obsahující aplikace, knihovny a balíčky vyvíjené firmou Linspire) a další technologický pokrok (psali jsme v minulém čísle). CNR bude do budoucna zpřístupněn i ostatním distribucím, ale Ubuntu bude první. Ochuzena nezůstane ani distribuce Freespire, která je oproti Linspire vyvíjena komunitou.

http://www.linspire.com

Švédská armáda přechází na Linux

Švédská armáda oznámila přechod svých serverů na operační systém Linux, konkrétně Red Hat Enterprise Linux (RHEL). Přechází se z operačního systému Windows NT a nasazen bude na asi 200 serverech. Podle ministerstva bude přechod snadný, protože stávající programy vyvinuté pro potřeby armády jsou s RHEL kompatibilní. Jonna Lidman z velitelství armády dále uvedla, že hlavním důvodem volby RHEL byl životní cyklus produktu, stejně jako vůdčí postavení Red Hatu v oblasti open source. Werner Knoblich z Red Hatu pak k tomu skromně dodal, že je tento přechod jasným dokladem flexibility, bezpečnosti a vlivu otevřeného softwaru.

http://www.linux-watch.com/news/NS7599777922.html

Live distribuce k mání

Mandriva Linux

Mandriva nedávno přišla s předinstalovaným flash diskem o kapacitě 2 GB. Obsažena je Mandriva Linux 2007 s tím, že na disku stále ještě zbývá okolo 1 GB volného místa. Najdete zde grafické prostředí KDE a spoustu softwaru pro prohlížení stránek, e-mail, komunikační klienty, grafické a multimediální aplikace atd. Navíc můžete tuto distribuci nainstalovat na disk a dále s ní pracovat tak, jak jste zvyklí, včetně instalace dalších programů. Jako správce oken byl přidán Mettise, který promění systém v 3D desktop. To vše, včetně pětileté záruky, dostanete za 79 euro v online-obchodě Mandrivy. Česká lokalizace není nainstalována.

http://www.mandriva.com/en/individuals/products/node_3482

Debian

Cílem "Debian Live Project" je vytvořit obrazy live distribuce určené pro CD, DVD, USB zařízení a start po síti. Vše je pak postavené na distribuci Etch (testovací verze) a Sid (nestabilní verze). Prakticky to funguje tak, že jsou denně vytvářeny obrazy vycházející z nestabilní verze Debianu a každý týden jsou vytvořeny obrazy z verze testovací. Obrazy jsou rozděleny podle použitého prostředí a tím je KDE, GNOME, Xfce a standard, které je bez grafiky.

http://debian-live.alioth.debian.org

Slax

Vyšla nová verze distribuce Slax s označením 6.0.0pre3. Mezi novinky patří použití jádra 2.6.20 s podporou ndiswrapper, aufs místo unionfs, podpora ntfs a lepší podpora zvuku. Také došlo k odstranění hotplug a jeho nahrazení pomocí udev, což vedlo k výraznému zvýšení rychlosti zavádění systému. Na to vám bude stačit 256 MB flash disk.

http://www.slax.org

Ubuntu Feisty bez uzavřených ovladačů

Bude to jinak, tak nějak by se dalo stručně charakterizovat nové vyjádření Matta Zimmermana. Ačkoli se původně předpokládalo, že bude nové Ubuntu (Feisty) obsahovat uzavřené ovladače grafických karet, s blížícím se vydáním nové verze tohoto systému se od toho upustilo. Podle vyjádření Canonical dodrží Feisty "status quo" s ohledem na proprietární ovladače. Tento stav samozřejmě neznamená, že se bude Ubuntu dodávat bez binárních ovladačů nutných pro správný chod systému. Co z toho ale budou mít uživatelé, je zatím ve hvězdách. Předpokládané vydání Feisty se očekává v dubnu tohoto roku.

http://www.linux.com/article.pl?sid=07/02/13/1943218

Diskuze (0) Nahoru