Linux E X P R E S

Facebook

Debian 11/2005

Debian s jádrem OpenSolaris?

O Debianu je známo, že není svázán s konkrétním jádrem a že již byl z rodného Linuxu přenesen na FreeBSD a Hurd. Nyní, s uvolněním OpenSolarisu, se nabízí lákavá myšlenka portování i na tento systém. Přenosu zatím brání některé nejasné body licence CDDL a také její nekompatibilita s GNU GPL. Andreas Schuldei vyzval vývojáře Debianu, aby se zapojili do debat o možné úpravě této licence tak, aby se stala pro projekt Debian akceptovatelnou. Pokud by se tyto změny podařilo prosadit, možná bychom se mohli potkávat s označením Debian GNU/Solaris.

Piuparts

Lars Wirzenius v květnu tohoto roku nadhodil, že by nebylo špatné mít nějaký nástroj, který by automaticky testoval korektní instalaci, odinstalaci a aktualizaci balíčků. V Debianu sice existují nástroje na kontrolu balíčků (Linda a Lintian), ale ty pouze hlídají odchylky od politiky Debianu (např. chybějící soubor s licencí) a upozorňují na běžné balíčkovací chyby. Chybí tedy testování balíčků "v akci".

O měsíc později se Lars jen tak mimochodem zmínil o prvotní verzi programu nazvaného Piuparts. Piuparts vytvoří čisté chrootované prostředí Debianu, do kterého doinstaluje nejnutnější balíčky pro splnění závislostí testovaného balíku. Ten je pak nainstalován, odstraněn a vyčištěn. Výstupem programu je zpráva, ve které je kromě evidentních chyb (instalace se nezdařila) také uveden seznam souborů, které v systému po balíku zůstaly, nebo naopak které odinstalační skript smazal navíc.

Piuparts se mezi vývojáři velmi rychle uchytil a oblíbenou kratochvílí se stalo spouštění tohoto nástroje na celý archiv, kde už odhalil mnoho (i když spíše drobnějších) chybiček. Můžeme tak doufat, že práce s balíky bude ještě příjemnější než kdy jindy.

Co se vaří pod pokličkou?

Frank Lichtenheld pomalu začal v souladu s DFSG 1.1 s odstraňováním nesvobodné dokumentace a jejím přesunem do sekce non-free, což je jedním z cílů pro vydání Etche.

Také se objevil první funkční prototyp grafického instalačního programu. Momentálně je k dispozici verze postavená na systému X Window, která však bude časem nahrazena za verzi používající DirectFB. Použitelnost grafické verze je zatím velmi omezená, ale s trochou štěstí se tím dá proklikat až k funkčnímu systému.

No a na závěr nám tým starající se o vydávání Debianu prozradil zajímavé datum 4. prosince 2006, kdy by měl vyjít Etch. Samozřejmě vše závisí na jednotlivých vývojářích, ale ti nemohou tvrdit, že "o ničem nevěděli".

Diskuze (0) Nahoru