Normalizace hlasitosti souborů mp3
Pokud patříte mezi příznivce tohoto zvukového formátu, jistě jste si povšimli nestejné hlasitosti svých nahrávek. To pak při výsledném přehrávání na klidu příliš nepřidá a ruší tak uživatele od jeho bohulibé činnosti. Proto se na serveru NewsForge objevila kratičká zpráva připomínající existenci následujícího programu. I když projekt mp3gain vypadá v současné době mrtvě, program dělá, co dělat má a dělá to dobře. Automaticky nastaví soubory mp3 na stejnou hlasitost definovanou uživatelem. K tomu používá statistickou analýzu, což mu umožní přesnější nastavení hlasitosti skladeb. Při této konverzi pak nedochází k novému kódování souborů a případné ztrátě kvality, pouze se mění hlasitost.
http://mp3gain.sourceforge.net
Vydání Fedory 7 se blíží
Přestože se původně očekávalo, že nová Fedora přijde na svět 26. dubna, datum jejího vydání bylo opět přesunuto na 24. května. Zdržení je způsobeno především tím, že nedošlo k předpokládanému prohlédnutí a kontrole nově obsažených balíčků v testovacím vydání této verze. Mezi uživateli vítané změny patří nové téma v podobě "létajících balónů". Pokrok nelze zastavit...
http://www.linux.com/article.pl?sid=07/02/22/1631225
Podporovat Linux se vyplatí
O tom se přesvědčila firma HP, když začala v srpnu roku 2005 oficiálně podporovat distribuci Debian GNU/Linux. Za rok 2006 pak vydělala 25 miliónů dolarů na prodeji hardwaru, který přímo souvisel s podporou Debianu. Obchodního manažera HP to samotného překvapilo. Inu "za dobrotu na žebrotu" už dávno neplatí, alespoň u svobodného softwaru.
http://www.root.cz/zpravicky/hp-vydelal-miliony-dolaru-na-podpore-debianu/
Balíček dne
Na konci minulého roku byla spuštěna nová stránka s názvem, který vystihuje i její obsah: "Balíček dne distribuce Debian". Každý den se tu objevuje popis nějakého programu, který je obsažen v distribuci Debian (a nejen v ní, je zde i kategorie Ubuntu). Přesněji řečeno, měl by se objevit každý den nový článek, ale bohužel "síly jsou omezené". Stránky jsou zajímavé především z toho důvodu, že se nejedná pouze o popis aplikace, ale je vidět, že lidé píšící tyto články danou aplikaci používají a znají tak její přednosti i nedostatky.
Snad v každém článku naleznete i obrázek aplikace, tak si můžete snadno udělat představu o programu. Informace obsažené v článcích se hodí především pro lidi, kteří buď s Linuxem začínají, nebo si prostě chtějí rozšířit své obzory. Distribuce Debian je známá tím, že obsahuje velké množství balíčků a z toho tedy plyne, že náměty na články určitě jen tak nedojdou. Stránky obsahují i RSS kanál, tak na co ještě čekáte?
Editor titulků v GNOME
Vyšla nová verze programu pro editaci titulků v prostředí GNOME. Jedná se o verzi 0.2.1, které především opravuje stávající chyby. Mezi přednosti programu patří široká podpora různých formátů souborů s titulky a jejich automatická detekce. Program se řadí mezi editory WYSIWYG, a tak můžete přímo prohlížet výsledek svého snažení. K tomu dopomáhá integrace přehrávače MPlayer a uživatelské rozhraní pro snadnou úpravu zobrazovaných titulků. Do budoucna se počítá i s podporou strojů Xine a GStreamer. Program sám umožňuje titulky nejenom upravovat, převádět, ale i synchronizovat.
http://gnome-subtitles.sourceforge.net
Kino 1.0.0
Byla vydána nová verze video editoru Kino s číselným označením 1.0.0. Tato verze byla pojmenována "Stick a fork in it", což by se dalo přeložit jako "Nabodnuté vidličky" nebo lépe jako "Hotová verze". Ano, je to tak, programy pyšnící se verzí 1 a vyšší bývají označovány za hotové, dostatečně stabilní, odladěné a schopné pokrýt nároky většiny uživatelů.
Tato verze obsahuje převážně opravy chyb, aktualizace překladů a také několik novinek. Do budoucna se očekává každoroční vydání nové hlavní verze programu. Pro uživatele z toho pak vyplývá určité uklidnění vývojových cyklů a další zlepšování funkcí a možností tohoto oblíbeného programu.