Po Photonu přichází Proton
Nejvýznamnější změnou (z hlediska uživatele) je přechod na nový vzhled Proton. Ten nahrazuje tři roky starý Photon (je vidět, že tvůrci Firefoxu si libují v názvech z částicové fyziky). Jaké změny můžete v Protonu zaznamenat?
-
Uživatele při prvním spuštění Firefoxu po aktualizaci na verzi 89 čeká uvítací okno s informacemi o novinkách v této verzi a hlavně s možností výběru vzhledu. Výchozí použitý je Podle systému.
Uvítací obrazovka - výběr motivu
-
Panely v liště panelů jsou větší (na výšku) a mají lehce odlišný vzhled. Zatímco neaktivní panely téměř splývají s pozadím lišty, aktivní panel má výrazné pozadí a bublinový vzhled.
-
Více místa pro každý panel znamená i prostor pro dodatečné informace. Do panelů byla integrována indikace stavu přehrávání média na dané stránce – zda je aktivní či blokována (tedy pozastavena).
-
Ikony na liště jsou upravené.
-
Z hlavní nabídky a z hamburger tlačítka zmizely ikony. Jsou pouze jako favicony v historii stránek.
-
Stejně tak zmizely některé ikony z adresního řádku. Ty se nyní zobrazují jen v případě, že jsou třeba, některé (jako například nástroj pro tvorbu snímků obrazovky) se přeměnily do samostatných tlačítek, které si můžete připnout na lištu.
-
Došlo ke sjednocení názvosloví v různých operačních systémech – okno Možnosti, resp. Předvolby se nyní jmenuje Nastavení na Windows a Linuxu. V mac OS X zůstává název Předvolby.
-
Změny postihly i výchozí stránku. Dlaždice, nově pojmenované jako zkratky, zobrazují vedle často navštěvovaných stránek i integrované vyhledávače Firefoxu.
-
Firefox přechází na vlastní modální dialogová okna. Ta se již dříve týkala tisku, nyní zbytku. Krom toho Firefox 89 přináší i vlastní ovládací prvky formulářů. Cílem je urychlit načítání příslušných prvků a zajistit konzistentní vzhled Firefoxu na všech platformách.
-
Z chybových stránek byly odstraněny roztomilé, leč možná poněkud dětinské kresbičky.
A další změny
-
Zpřísnil se běžný režim blokování cookies.
-
Byla zlepšena kompatibilita a rychlost načítání stránek s blokovaným obsahem.
-
Byla zlepšena integrace pro mac OS X.
Kontroverzní přijetí
Jako každá dramatičtější změna i přechod na Proton přináší velkou odezvu. A jak to u větších (hlavně designových změn) bývá, spíše negativní (než si uživatelé zvyknou). Změny ve Firefoxu 89 však nejsou tak dramatické, aby stály za tak masivní negativní odezvu.
Pokud se vám však Proton opravdu nelíbí, můžete se vrátit zpět na Photon. Do adresního řádku zadejte about:config a v otevřeném expertním modu pomocá vyhledávacího řídku vyhledejte nastavení týkající se Protonu. Řádku browser.proton.enabled přiřaďte stav false.
Jak Firefox 89 získat
Linuxovým uživatelům by se nová verze Firefoxu měla nabídnout k instalaci. Pokud tomu tak není, můžete využít českou stránku Mozilly.
Další informace
Zájemce o další informace upozorňujeme na blog české komunity Mozilly, poznámky k vydání a Youtube video nadace Mozilla.