Koncem září byla uvedena nová verze GNOME 41, která vychází z nového schématu číslování, u kterého se nerozlišují lichá a sudá vydání. Podívejme se na tedy to, co je v této verzi nového.
Lepší správa napájení
Zatímco v předchozí verzi bylo uvedeno nové nastavení napájení – vyvážené, výkonné a úsporné –, nově je v GNOME 41 možné tato nastavení řídit přímo ze stavového panelu. Režim úspory napájení nyní umí rychleji ztmavit obrazovku, a také je tento režim automaticky spuštěn v případě nízkého stavu baterie. Je též připravena prvotní podpora požadavků aplikací na konkrétní režim napájení, což se může hodit zvláště pro aplikace vyžadující vysoký výkon, jako jsou například hry.
Přehlednější aplikace Software
Aplikace pro správu softwaru byla pro GNOME 41 revidována a upravena tak, aby bylo její používání snadnější a aby aplikace byly lépe prezentovány. Dlaždice aplikací byly rozšířeny o popisky, přibyla nová sada kategorií aplikací a k dalším změnám došlo v podrobnostech o aplikacích. Celkově byla aplikace Software vylepšena téměř v každém ohledu, včetně její odezvy.
Aplikace Software v novém kabátě
Upravené nastavení multitaskingu
V panelu nastavení nově v GNOME 41 naleznete volbu Multitasking, kde je možno upravit chování správy oken a pracovních ploch. Například můžete vypnout rychlý náhled při najetí do levého horního rohu k tlačítku Aktivity (citlivý roh), vypnout aktivní hrany obrazovky, nastavit pevný počet pracovních ploch, zobrazení pracovních prostorů na všech obrazovkách (nyní pouze na primární), nebo omezení přepínání aplikací pouze na daný pracovní prostor při klávesové zkratce Super + Tab.
Nová položka nastavení Multitasking
Nová aplikace Connections pro vzdálenou plochu
S GNOME 41 je uvedena aplikace Connections (Připojení), která má sloužit jako správce připojení ke vzdáleným plochám. Tato aplikace podporuje protokoly VNC a RDP. Funkce připojení na vzdálenou plochu je převzata z aplikace Boxes, kde již dále nebude.
Nastavení mobilního připojení
V panelu nastavení GNOME 41 je také nově vyhrazen panel pro nastavení mobilního připojení, a to pro modemy s podporou 2G, 3G, 4G a GSM/LTE. Tento panel se ale zobrazuje pouze v případě, že je v systému nainstalováno podporované zařízení. Je možné nastavit typ sítě, zakázat používání mobilní sítě a rozhodnout, zda je možné mobilní data využívat při roamingu.
Vylepšení výkonu
Vývojáři zapracovali na výkonu GNOME, aby mělo lepší a hladší odezvu. Byla vylepšena reakce na pokyny klávesnice a myši (týká se pouze sezení Waylandu a určitých monitorů s nižší obnovovací frekvencí). Vícedotyková gesta jsou spolehlivější, GTK 4 dodává rychlejší knihovnu pro vykreslování a úsporu napájení, a celkově byl revidován správce oken Mutter.
Další vylepšení
-
Aplikace Hudba dostala zakulacené rohy uživatelského rozhraní a lepší vzhled.
-
Ve správci Soubory je nyní možné vytvářet zašifrované .zip archivy.
-
Kalendář umožňuje import pozvánek ve formátu .ics.
-
Prohlížeč Web vylepšuje podporu tmavého režimu a chování stránek bez odezvy.
-
Kalkulačka odhalí při změně velikosti více voleb a umí se přizpůsobit pro mobilní displeje.
Závěr
GNOME 41 přineslo několik příjemných vylepšení ve funkcionalitě. Nové vydání si můžete vyzkoušet například v rolující distribuci openSUSE Tumbleweed, ve které byly pořízeny snímky obrazovky uvedené v článku. Další vydání GNOME 42 je naplánováno na březen 2022.