Linux E X P R E S

Facebook

Jádro 6/05

Vydáno jádro 2.4.30

3. dubna vydal Marcelo Tosatti oficiální jádro 2.4.30, další jádro předchozí stabilní řady 2.4. Kromě mnoha jiných vylepšení a oprav (např. SATA a ia64 update) obsahuje větší množství bezpečnostních oprav (namátkou neuvolnění paměti při vytváření adresářů na ext2, DoS při nahrávání programu do paměti a v PPP) a vylepšení zpětně přenesených z řady 2.6 (zabezpečení systému). Aktualizace na toto jádro je tedy vřele doporučována všem uživatelům jader řady 2.4, stahovat můžete z některého z českých zrcadel kernel.org.

Linus opustil BitKeeper

Hlavní vývojář a správce linuxového jádra Linus Torvalds přestal na začátku dubna po dlouhých třech letech používat pro spravování zdrojových kódů jádra volně šiřitelnou verzi komerčního SCM (Software Configuration Management) nástroje BitKeeper. Firma BitMover se rozhodla ukončit podporu a další vývoj volně šiřitelné verze svého produktu (po dosažení hranice maximálního počtu sad změn, 2^16, a možná spíše po dvou větších pokusech o jeho zakázané "okopírování" pomocí metody reverse engineering) a chce se dále soustředit jen na komerční variantu.

Linus hledá náhradu (nejlepším kandidátem je monotone, ale je pomalý) a zároveň připomíná, že BK výrazně zpřehlednil a zrychlil vývoj jádra, za což firmě BitMover a speciálně jejímu CEO Larry McVoyi patří velký dík. BK začal Linus v únoru 2002 používat proto, že v té době neexistoval žádný svobodný nástroj pro tak velký a distribuovaný projekt, jakým je jádro Linuxu. Existuje ale dnes? Pokud ne, určitě se nějaký urychleně do/vytvoří, protože Linus rozhodně nechce opustit zavedený styl vývoje a správy jádra.

Nezbývá než dodat, že hlasitá a početná skupina odpůrců používání nesvobodného nástroje pro vývoj předního svobodného SW, jakým jádro Linuxu jistě je, v čele se zakladatelem Projektu GNU Richardem M. Stallmanem, se tedy konečně dočkala!

Git, náhrada BitKeeperu

Jelikož se nenašla dostatečně rychlá svobodná náhrada BitKeeperu (BK) pro distribuovaný vývoj linuxového jádra, začal Linus vytvářet vlastní, velice jednoduchý nástroj, využívající specifických vlastností Linuxu, pojmenovaný "git". V souboru README je popisován jako "hloupý (ale extrémně rychlý) správce obsahu adresářů. Nedělá spoustu věcí, ale co dělá, je účinné sledování obsahu adresářů".

Git je rapidně vyvíjen jako souborový systém, nad kterým může být vytvořen kompletní SCM (Linus zdůrazňuje, že git není SCM a nemá žádný zájem vytvářet tradiční SCM systém). Toho se chopil Petr Baudiš a vytvořil sadu jednoduchých skriptů git-pasky, později přejmenovaných na Cogito) poskytujících základní služby SCM (init, branch-add, update, pull, diff, add, status, commit, log a další), s ovládáním podobným BK.

Již v polovině dubna byla na git převedena správa aktuální řady 2.6. Jelikož by ale převedení kompletního archivu tříleté historie vývoje jádra z BK na git zabralo asi desetkrát víc místa (a tím i zhruba stejného zvýšení síťového provozu vývojáři), rozhodlo se, že se vytvoří nový repozitář, bez historie předchozích verzí jádra. Prvním jádrem vytvořeným kompletně pomocí gitu (a bez BK) se tak stalo jádro 2.6.12-rc3, vydané 20. dubna. Koncem dubna se Marcelo Tosatti rozhodl převést z uzavřeného BitKeeperu na svobodný git i řadu 2.4.

Zároveň s vývojem samotného gitu a Cogito vznikla dvě webová rozhraní pro procházení změnami stromu zdrojových souborů jádra, perlové gitweb a pythonové wit. První jmenovaná implementace se použila pro oficiální webové rozhraním gitu. Nakonec ještě, podobně jako Kernel Traffic sleduje list LKML, vznikl bulletin Git Traffic sledující git mailing list.

Ovladač webových kamerek Philips

Do jádra byl navrácen ovladač pwc webových kamerek Philips Webcam a jeho nová verze tak bude v jádře 2.6.12. Ovladač má nového správce a odstraněnu podporu pro binární dekompresní modul, který byl "rozluštěn" pomocí metody reverse engineering a přepsán. Podle předchozího správce a autora ovladače pwc je ale tento způsob přepsání nelegální a kontaktoval Philips...

Open-source ovladač pwc byl z jádra odstraněn v srpnu 2004, protože umožňoval do jádra nahrát (closed source) binární modul pwcx, poskytující dekompresní služby pro proprietární kodeky používané pro vyšší rozlišení v některých kamerkách. Bylo to na žádost autora pwc po tom, co byla správci jádra znemožněna (po třech letech!?) možnost nahrávání pwcx a který tak nechtěl spravovat "zmrzačený" ovladač (pwc bez pwcx umožňuje jen nízké obnovovací frekvence a nízká rozlišení) a odmítl i možnost instalace ovladače formou samostatné záplaty jádra.

Odstranění ovladače vyvolalo debatu o tom, jestli má v jádře zůstat kód s licencí GPL i proti vůli jeho autora a následně byla navíc znovu vyvolána nikdy nekončící sága na téma "Jádro a binární ovladače".

Diskuze (0) Nahoru