Linux E X P R E S

Facebook

Nextcloud 14: Příjemná evoluce

nextcloud_logo_sendinblue.png

Po sedmi měsících čekání jsme se dočkali další aktualizace Nextcloudu. Tato aktualizace s sebou přinesla vylepšené zabezpečení, funkce pro spolupráci a další zajímavé novinky. Pojďme se na ně podívat.


Na úvod je vhodné Nextcloud trochu představit, i když jej nepochybně řada čtenářů zná. Nextcloud je tu s námi od dubna roku 2016, kdy vznikl jako fork dnes již ne tolik populárního ownCloudu. Hlavní důvod pro vznik Nextcloudu byl nesoulad mezi vývojáři ownCloudu, protože ownCloud byl velmi často používán k obchodním účelům, a to se některým vývojářům nelíbilo. Dnes se dá říct, že Nextcloud již ownCloud ve všem překonal, který tak není důvod používat.

Zpět k novinkám. První z nich je ověření videem. Když sdílíte vaše soubory a dokumenty s ostatními uživateli na internetu, vždy je tu šance, že se to někdo jiný dozví. V Nextcloudu 14 proto můžete použít další cestu pro sdílení hesla k těmto souborům, a to pomocí videohovoru. Jako při jiných způsobech ověřování tu existuje určité nebezpečí, přesto se jedná asi o nejbezpečnější dostupnou možnost.

Gateway je nový poskytovatel dvoufázového ověřování, který umožňuje svým uživatelům použít bezpečnostní zprávy SMS, Signal a Telegram jako druhý faktor pro zajištění ověření. Díky Gateway se již nebudete muset spoléhat pouze na vaše heslo.

Nextcloud velmi dobře umožňuje upravovat a komentovat sdílené soubory. Pokud teď nyní omylem odstraníte soubor, který jste sdíleli, můžete jej snadno obnovit. Vaše soubory můžete sdílet se skupinami na jiných serverech Nextcloudu pomocí federace.

Novinek se dočkala skupinová komunikace, která je pro Nextcloud velmi důležitá. Například se nyní můžete připojit k videohovoru bez webkamery nebo mikrofonu, můžete se účastnit více hovorů ve více kartách webového prohlížeče najednou. Chat lze použít bez kamery nebo mikrofonu, účastníci chatu mohou být uvedeni v chatu a můžete si zobrazit počet nepřečtených zpráv. Zde by se našlo ještě mnoho drobných novinek, ale nejlepší je bude vyzkoušet osobně, protože právě tak je nejvíce oceníte.

Pokud jste administrátorem, určitě vás potěší snadnější správa serverů. Nástroje pro správu systému byly značně vylepšeny a celkově bylo vše optimalizovánu pro podporu většího počtu uživatelů. Aktualizace nyní budou snadnější, aktualizační program správcům ukáže změny provedené při aktualizaci a zjistí dostupné aktualizace nainstalovaných aplikací.

Pokud jste měli potíže se zákony o ochraně osobních údajů, tak určitě přejděte na novou verzi. Nextcloud  14 je totiž plně v souladu s GDPR.

Všechny jmenované novinky jsou určitě zajímavé, a to je jejich výčet mnohem delší. Pokud vás zaujaly, můžete si Nextcloud 14 stáhnout přímo z webu, nebo si počkat na novou verzi ve vaší distribuci, která by se v ní měla objevit zanedlouho.

Diskuze (2) Nahoru