Knihu tvoří čtyři části, v nichž autor blíže rozebírá užití kryptografie v běžném životě, který je čím dál tím více spjatý se světem Internetu. V prvních kapitolách jsou vysvětleny vlastnosti vybraných kryptografických funkcí jako jsou například šifrování nebo hešování. Následuje část zabývající se kryptograficky zabezpečenými protokoly, jejichž primárním účelem je zajistit bezpečný přenos zpráv; jedná se kupříkladu o protokol TLS, který se využívá v internetovém bankovnictví, nebo protokoly komplexu WPA, jímž se zabezpečují radiové přenosy ve Wi-Fi sítích. Další část je věnována protokolům sloužícím k prokázání identity osob a k řízení přístupu osob k síťovým službám nebo k elektronicky kontrolovanému vstupu do objektu. V závěru knihy její autor popisuje platební protokoly sloužící pro elektronický převod peněz mezi účty uživatelů, ať už se jedná o platební karty nebo kryptoměnu Bitcoin.
„Karel Burda touto knihou volně navazuje na své předchozí publikace a popisuje v ní celou řadu internetových technologií a protokolů, které kryptografi využívají. Osobně se s mnoha z nich setkávám při své práci denně. Jako příklad bych jmenoval DNSSEC, v jehož rozšíření a tedy počtu zabezpečených domén jsme v České republice světovými lídry, nebo službu mojeID, kterou u si u nás založilo přes 600 tisíc lidí,“ píše mimo jiného v úvodním slově k této aktuální publikaci technický partner sdružení CZ.NIC, Jaromír Talíř.
Elektronická verze knihy je k dispozici volně ke stažení na adrese http://knihy.nic.cz, tištěné vydání si mohou zájemci koupit u většiny knihkupců.