Linux E X P R E S

Facebook

Novinky v editoru GIMP 2.10.24

Nová verze editoru GIMP 2.10.24 přináší krom několika zajímavých novinek i poměrně významné vylepšení v podpoře řady formátů. 


Nová verze umožňuje přichytávání k vodítkám, a to i mimo plochu kresby. Přichytávání uživatelé aktivují z nabídky Zobrazení | Snap to Guides. Jakmile se kurzorem přiblíží k vodítku, je kurzor (resp. vybraný nástroj) přichycen. Přichytávání však působí jen na první dotyk, při pohybu nástrojem se stisknutým levým tlačítkem myši už přichycení není aktivní. Přichytávání je aktivní i na vodítka mimo oblast kresby. Od verze 2.10.14 mají uživatelé možnost zobrazit oblast mimo plátno (z nabídky Zobrazení | Show all). Pokud si oblast mimo kresbu zobrazíte, můžete vyzkoušet, že přichytávání funguje i tam.

Do GIMPu se vrací podpora georeferenčních metadat. Při exportu do formátu TIFF má v exportním dialogovém okně uživatel možnost zaškrtnout vložení GeoTIFF metadat do exportovaného souboru, pokud existují. Uživatelé nemají možnost je v GIMPu upravovat a jejich export je jen na jejich zvážení. Tato podpora již dříve byla v GIMPu 2.99.4, po problémech byla odstraněna a toto vydání je první stabilní s touto podporou.

Uložení GeoTIFF metadat Uložení GeoTIFF metadat

Podpora formátů

Jako tradičně byla vylepšena podpora některých formátů. V této verzi jich je opravdu hodně. Například v případě TIFFu je možno pracovat s dvou a čtyřbitovými obrázky, byla vylepšena podpora multistránkových TIFFů a podobně. GIMP orvněž lépe podporuje metadata třetích stran při importu PNG souborů. Naopak pokud se některá metadata ztratí při exportu do JPG, je uživatel lépe varován. GIMP dále podporuje 24bitové BMP soubory. Při importu PDF souboru lze obrátit pořadí stránek a také vybrat rozlišení v pixelech/palec. Import RAWů je nadále možný prostřednictvím API propojení s RAW editory, jakými jsou darktable nebo RawTherapee. Pro darktable 3.6 se chystá změna API rozhraní, ale nová verze GIMPu s ním již umí pracovat, takže je na ni připravená.

Import PDF souboru s možností obrácení pořadí stránek a nastavení rozlišení v palcích Import PDF souboru s možností obrácení pořadí stránek a nastavení rozlišení v palcích

Negative Darkroom

pro fotografy, kteří stále fotí na kinofilm, byla přidána další GEGL operace s názvem Negative Darkroom (česky Negativní temná komora). Vytvořený negativ se jednoduše naskenuje do GIMPu a pak je možné jej digitálně vyvolat právě pomocí tohoto filtru, který najdete v nabídce Nástroje | Operace GEGL, kde v otevřeném okně vyberete položku Negative Darkroom. Zde pak lze upravovat expozici, nastavení barevných filtrů, odstranění šumu a další parametry.

GEGL operace Negativní temná komora GEGL operace Negativní temná komora

Jak získat GIMP 2.10.24

GIMP 2.10.24 lze instalovat jako flatpak nebo jej zkompilovat na vlastním stroji. V obou případech navštivte stránku Downloads. Časem by se jeho zkompilovaná verze měla objevit i v repozitářích vašich distribucí.

Další informace o GIMPu 2.10.24 najdete v poznámkách k vydání.

Diskuze (0) Nahoru