Linux E X P R E S

Facebook

Open Source slaví dvacáté výročí!

open source initiative

Open source se zrodil před dvěma desítkami let, přesně 3. února 1998 na konferenci v kalifornském Palo Alto. Michael Tiemann (současný viceprezident pro open source ve společnosti Red Hat), Todd Anderson, Chris Peterson (Foresight Institute), John "Maddog" Hall a Larry Augustin (oba Linux International), Sam Ockman (uživatelské skupina Silicon Valley Linux) a Eric Raymond toho dne reagovali na oznámení společnosti Netscape, že plánuje všeobecné uvolnění zdrojových kódů svého prohlížeče. Od té doby se samotný pojem i jeho podstata neuvěřitelně rozšířily po celém světě a dnes má open source komunita desítky miliónů členů i přispěvatelů.


Při příležitosti dvacetiletého výročí open source jsme se podívali, co open source během těchto dvou dekád znamenal a znamená pro některé z „nejdéle sloužících“ členů rodiny open source ve společnosti Red Hat, která letos slaví 25. výročí a která se řadí mezi nejvýznamnější open source firmy na světě.

Open Source komunita již není jen o vývoji software, ale o celkové spolupráci mezi společnostmi. Téměř každá firma dnes v nějaké podobě open source využívá a mnohé z nich jsou dokonce aktivními přispěvateli, upozorňuje Stormy Peters, hlavní manažerka komunitního týmu v Red Hatu. Schopnost sdílet běžné technologie umožnila vybudovat technologie ještě dokonalejší a mocnější. Stačila pouhá dvě desetiletí a máme k dispozici mnohé z toho, co před krátkou dobou bylo záležitostí vědeckofantastické literatury. Důkazem jsou každodenní videokonferenční hovory a možnost spolupráce s lidmi doslova po celém světě, ale i informace o dopravní situace v mobilu. Všechna tato řešení sice nejsou kompletně postavená na open source technologiích, ale prakticky každé z nich využívá v nějaké podobě prvky open source infrastruktury. Myslím si, že rychlé inovační tempo je možné právě a pouze díky tomu, na jaké úrovni všichni spolupracujeme.“

Open source, kam se podíváš

„Open source, kam se podíváš“, říká Nick Hopman, hlavní ředitel pro oblast nových technologií ve společnosti Red Hat, který považuje open source za mnohem více, než jen proces pro rozvoj a objevování nových technologií. Open source označuje za katalyzátor změn ve všech oblastech současné společnosti od řízení státu, přes firemní politiku až po zdravotnictví. Prakticky cokoli dnes může těžit z principů otevřenosti, které jsou díky zkušenostem komunit okolo svobodného software a jejich inovačního potenciálu stále dokonalejší. Open source bude i nadále hybnou silou technologických inovací a bude měnit celý svět okolo nás způsobem, který jsme si stěží kdy dokázali představit.

Open sourcu predikuje zářnou budoucnost i James Whitehurst, prezident a generální ředitel společnosti Red Hat. Dnes jsme na počátku nové inovační vlny, která přichází díky rostoucí oblibě internetu věcí, a tedy i stále většímu oddělování informací od fyzických objektů. V příštích deseti letech přijmou za své principy open source celá průmyslová odvětví, jak je tomu již dnes například u sdílení informací a společných inovací. Pozitivní vliv sdílení informací přitom vidíme v každé oblasti, od neziskových organizací přes zdravotnictví, vzdělávání a státní správu až po globální korporace. Otevřené inovace, na kterých se podílí více stran, se stanou po celém světě klíčovým předpokladem vyšší produktivity, inovace jsou stále více záležitostí otevřených komunit a open source je čím dál tím běžnější záležitostí.

Popis obr.: James Whitehurst (uprostřed) s Paulem Cormierem a Timem Yeatonem při své návštěvě R&D centra Red Hat a Masarykovy Univerzity v Brně..jpg James Whitehurst (uprostřed) s Paulem Cormierem a Timem Yeatonem při své návštěvě R&D centra Red Hat a Masarykovy Univerzity v Brně.

Diskuze (0) Nahoru