Linux E X P R E S

Facebook

Připojení na Facebook chat přes Jabber

facebook_jabber.png

O tom, že Facebook chat bude fungovat na protokolu XMPP, tedy Jabberu, se mluví už delší dobu. Ale nyní je tato možnost opravdu k dispozici. Povíme si, jak se přes Jabber k Facebook chatu připojit, co dokáže, ale také co nedokáže.


Oznámení Facebooku

Ve středu 11. února večer Facebook oficiálně na svém blogu oznámil, že používá protokol XMPP, aby byl jejich chat dostupný všude. Můžete se tak připojit z jakéhokoli Jabber klienta a nepotřebujete k tomu žádný transport ani speciální modul.

Extensible Messaging and Presence Protocol (XMPP) (dříve známý jako Jabber), neboli „rozšiřitelný protokol pro posílání zpráv a zjištění stavu“, původně vznikl jako protokol pro instant messagingovou síť Jabber. Brzy se ale ukázalo, že kromě IM může být s výhodou použit i pro vzájemnou komunikaci programů nebo pro ovládání různých automatických služeb (botů). (Wikipedia)

O novince včera informoval i Jirka Eischmann na svém blogu.

Jak na to

Připojit se na Facebook chat přes Jabber klient je jednoduché. Jaké je vaše Jabber ID, zjistíte například v návodu na Facebooku, pokud jste přihlášeni. Jednoduše řečeno: před zavináčem je to vaše uživatelské jméno, které vidíte třeba v adrese http://www.facebook.com/hroncok a které je potřeba nastavit; a za zavináčem server chat.facebook.com. U mě je to tedy hroncok@chat_facebook_com. Heslo je pak shodné s vaším heslem na Facebook. V klientu musíte zakázat používání SSL/TLS, takže o nějakém šifrování nemůže být řeč, což je rozhodně škoda.

Takže například v oblíbeném Pidginu zvolíte Účty | Spravovat a v okně zvolíte Přidat... Jako protokol zvolíte XMPP a vyplníte jméno uživatele a doménu (chat.facebook.com). Do políčka Zdroj můžete napsat třeba Pidgin. Do kolonky Místní alias můžete napsat své jméno nebo přezdívku.

Přidávání účtuPřidávání účtu

Na kartě Pokročilé pak zrušte volbu Vyžadovat SSL/TLS a kliknete na tlačítko Přidat.

Karta PokročiléKarta Pokročilé

Pak už jen zbývá chvíli počkat, až se Pidgin připojí a uvidíte své přátele.

Pidgin s Facebook chatemPidgin s Facebook chatem

Podobným postupem přidáte Facebook chat do kteréhokoli Jabber klienta.

Přidání účtu do programu GajimPřidání účtu do programu Gajim

Co všechno Facebook chat přes Jabber umí?

Samozřejmě umí posílat a přijímat zprávy, ukazuje, jestli jsou uživatelé připojeni, nečinní nebo odpojeni, ale nezobrazuje jejich Facebook stavy, na rozdíl třeba od Facebook transportu.

Základní informace o uživatelích

Pokud budete využívat Facebook chat přes Jabber klienta, uvidíte u kontaktů jména a jejich profilové fotky jako avatary. Bohužel žádné přídavné informace o uživateli nenajdete.

Informace o Jirkovi Beránkovi, kterého možná znáte z LinuxAltuInformace o Jirkovi Beránkovi, kterého možná znáte z LinuxAltu

Upozorňování na psaní

Takzvané typing notifications fungují, takže vidíte, že vám protistrana právě píše zprávu.

Protistrana píše zprávuProtistrana píše zprávu

A co neumí?

Bohužel věcí, které neumí, je mnohem více. Nejvíce asi zamrzí nemožnost komunikace s jinými Jabber servery, což na jednu stranu chápu, ale takový Gmail chat respektive Google talk toto podporuje. Nemůžete nikoho přidávat do seznamu kontaktů a podobně. Takže ačkoli je Facebook nyní pravděpodobně největším Jabber poskytovatelem, se zbytkem Jabber sítě nekomunikuje.

Připojujete se přes nezabezpečené spojeníPřipojujete se přes nezabezpečené spojení

Další věcí na škodu je fakt, že veškerá komunikace probíhá přes nezabezpečené spojení a že jedna z výhod Jabberu - totiž komunikace z více míst - nefunguje. Můžete se sice připojit z více klientů a tedy i z více míst, ale nastavení priority nehraje roli a zprávy z Facebook chatu se posílají do všech připojených klientů.

Jak vidíte, není to onoJak vidíte, není to ono

Transport kontra přímé připojení

Vyvstává zde tedy otázka, jestli není výhodnější používat Facebook transport, případně Facebook plugin do Pidginu. Nyní to spíše vypadá na transport, který toho vlastně zvládá více, ale u něj může docházet k velkým výkyvům stability, některé dny nefunguje vůbec, zato toto nativní řešení za celodenní testování nespadlo ani jednou. Také je možné, že se možnosti připojení k Facebook chatu přes XMPP protokol v budoucnu rozšíří například o komunikaci s ostatními servery. Navíc Facebook transport na serveru Jabbim bude brzy nahrazen Jabber2Jabber transportem.

Diskuze (10) Nahoru