Začátek akce byl naplánován na desátou hodinu v prostorách restaurace Rychtářka. V porovnání s prostory základní školy na minulé ostravské Ubuntu Release Party působilo prostředí restaurace velmi neformálně. Což ale ničemu nevadilo a až na pár nepříjemných chybiček, občasné kouření přítomných a v jeden čas hlasitější muziku z přilehlého sálu bylo jistě přínosem.
Vstup na akci byl zdarma. Registrační formulář byl nahrazen seznamem, na který se v případě zájmu o oběd mohli účastnici zapsat a zvolit si jedno ze čtyř jídel. Cena byla příjemná, hlavní jídlo s polévkou stálo sedmdesát pět korun. Kromě objednaných jídel byly pro účastníky zdarma připraveny CD Ubuntu, Kubuntu a Ubuntu Serveru a také nádherné samolepky.
Úvodní slovo a první přednáška začala na čas v 10:00. Slova se chopil Tadeáš Pařík, moderátor Ubuntu fóra. Po přivítání přítomných pokračoval ve své přednášce, jejímž tématem byly novinky Ubuntu 11.10. Jak sám hned v úvodu přiznal, skutečných novinek oproti předchozí verzi 11.04 mnoho nebylo. V přednášce představil novou přihlašovací obrazovku LightDM. Vysvětlil a ukázal rozdíly mezi prostředími Unity 2D a 3D, zmínil se o jejich (ne)nastavitelnosti a poté se věnoval změnám v launcheru a nastavení vrchní lišty. Za pozornost pak stála část o vylepšení Centra softwaru, poštovním klientu Mozilla Thunderbird, který nahradil Evolution, a zálohovacím nástroji Déjà Jup.
Po skončení přednášky, která byla o něco kratší než vyhrazených čtyřicet minut, byl zbývající čas věnován otázkám účastníků. Ti se aktivně zajímali o překlady, novou přihlašovací obrazovku LightDM a úpravy horní lišty.
Po skončení diskuze vystřídal Tadeáše Paříka Martin Kiklhorn, také moderátor Ubuntu fóra, který měl ve své přednášce účastníky seznámit s novinkami v Kubuntu 11.10. Situaci měl dle svých slov ztíženou kvůli nemilé příhodě, při které přišel o připravenou prezentaci. I bez ní ale zvládl svou prezentaci na jedničku. Martin Kiklhorn předvedl nové Kubuntu. Věnoval se drobečkové navigaci, souborovému manažeru Dolphin, zmínil se o instalaci a několika problémech, se kterými se při práci v Kubuntu setkal. Po přednášce následovala opět bohatá diskuze.
Poslední přednáška v dopoledním bloku patřila Mirovi Hrončokovi, šéfredaktorovi LinuxEXPRESu. Tématem jeho přednášky bylo Xubuntu 11.10. Na úvod Miro Hrončok představil obecně prospěšnou společnost Liberix a časopis LinuxEXPRES. Poté upozornil, že rozdíly mezi verzí Xubuntu 11.10 a 10.04 nejsou téměř žádné. Následovalo představení prostředí Xfce, které přítomné zaujalo. Dalším tématem přednášky byly plusy Xfce – hardwarová nenáročnost, vhodnost použití na nevýkonné i výkonné počítače, kde není zájem, aby výpočetní výkon bralo uživatelské prostředí. Na závěr ukázal možnosti, jak přizpůsobit systém uživateli, a dokonce zmínil možnost nastavit si prostředí Xfce jako GNOME 2.
Po přednášce Miroslava Hrončoka následovala dlouhá přestávka spojená s čekáním na oběd. Přítomní se tak mohli seznamovat, instalovat, řešit nejrůznější problémy a vyměňovat si uživatelské zkušenosti.
Po dobrém obědě následovala přednáška Tomáše Břinčila, člena Občanského sdružení Ubuntu pro Českou republiku, ve které hovořil o Ubuntu Serveru. Novinkou v Ubuntu Serveru 11.10 je oproti předchozí verzi především přechod na nový kernel ve verzi 3.0. V přednášce pak byl vyzdvihnut vysoký stupeň podpory Ubuntu Serveru, a to i v českém jazyce. Tomáš ukázal praktickou instalaci serveru a pohovořil o společnostech, které Ubuntu Server používají – například Google, Wikimedia nebo Archeologický ústav v Oxfordu.
Po Tomáši Břinčilovi nastoupil s přednáškou na téma GNOME Shell Jiří Eischmann, manažer ve společnosti Red Hat spolupracující s univerzitami a komunitou a dlouholetý autor LinuxEXPRESu. Ve své přednášce provedl posluchače celým GNOME Shellem. V rámci své přednášky nechal mezi přítomnými kolovat tablet od Intelu s nainstalovaným GNOME 3, takže si ho každý mohl vyzkoušet. Pro všechny přítomné, které GNOME Shell zaujal, bylo špatnou zprávou, že se GNOME Shell provozovaný pod Ubuntu bez problémů zatím neobejde. Ne vše je hned od počátku funkční, jak by mělo být.
V poslední přednášce představil Vojta Trefný, předseda občanského sdružení Ubuntu pro Českou republiku a taktéž autor LinuxEXPRESu, fungování společnosti Ubuntu. Ve své přednášce se dostal až na úroveň jednotlivých týmů a ve stručnosti přiblížil jejich činnost. Potom představil fungování českého sdružení Ubuntu a zmínil možnost aktivního zapojení do Ubuntu komunity. Práce je stále dost. Na závěr pak společně s Ivanem Bíbrem představil připravovanou knihu o Ubuntu 11.10.
Po skončení poslední přednášky se zájemci přesunuli do horní části restaurace, kde pokračovala další neformální diskuze.
Celou akci lze hodnotit kladně a těšit se na další, v pořadí již třetí českou Ubuntu Release Party, která proběhne v dubnu příštího roku u příležitosti vydání Ubuntu 12.04 Precise Pangolin. Místo konání není známo, ale organizátoři se nechali slyšet, že se bude pravděpodobně jednat o Prahu, protože je pro ně obtížné organizovat podobné akce na dálku.