Linux E X P R E S

Facebook

AMD a NVIDIA vylepšují linuxové ovladače

dvatydny.gif

AMD a NVIDIA vylepšují ovladače grafických karet. Chrome i Opera budou používat jádro Blink, fork WebKitu. Mozilla Firefox 20. Google Play Store: Nová aplikace a velká čistka. MATE 1.6. Debian a Mozilla mění šéfy. Linuxová nabídka ve Steamu se neustále rozrůstá. 


Co se děje ve světě Linuxu a open source

AMD a NVIDIA vylepšují ovladače grafických karet

Linuxové ovladače grafických karet od AMD a Nvidie jsou zase podstatně lepší. NVIDIA vydala ovladač v betaverzi 319.12, která přidává podporu technologie Optimus – přepínání mezi grafickými čipy v noteboocích za běhu systému. Ano, to je ta věc, kvůli které se před třičtvrtěrokem Linus Torvalds ostře opřel do Nvidie. AMD už hybridní grafické karty na Linuxu podporuje, nicméně v praxi se stále jedná o dost problémovou záležitost, tak snad se s tím NVIDIA vypořádá lépe.

AMD si tentokrát připravilo podporu technologie UVD (Unified Video Decoder) pro svobodné ovladače, která zajišťuje dekódování videa prostřednictvím grafické karty, díky čemuž si velmi oddychne procesor. Proprietární ovladače přímé hardwarové dekódování podporují už několik let. Svobodné ovladače si poradí s dekódováním formátů H.264, VC-1 (Blu-ray) a u některých grafických karet také s nesmrtelným MPEG. Kvůli novým ovladačům je ještě třeba upravit linuxové jádro, čehož bychom se měli dočkat ve verzi 3.10.

Chrome bude používat jádro Blink, fork WebKitu

Na blogu Chromium bylo oznámeno, že projekt už nebude používat renderovací jádro WebKit, ale nové jádro Blink na něm založené. Změna se tedy pochopitelně týká také prohlížeče Google Chrome a lehkého operačního systému Chrome OS. Jaké důvody vedly k vytvoření odnože? V prvé řadě to, že Chrome používá jinou více procesovou architekturu než další prohlížeče využívající WebKit a udržovat obě je náročné.

Chromium

Vývojáři také plánují Blink oproti WebKitu značně zjednodušit a osekat, aby zůstaly jen využívané funkce a zúžil se tak prostor pro vznik chyb. Dohromady prý půjde pryč téměř pět miliónů řádků kódu. V blízké době však změnu moc nepostřehnou ani weboví vývojáři, natož běžní uživatelé. Blink bude používat také Opera, která se nedávno rozhodla skončit s vlastním jádrem.

Mozilla Firefox 20

Mozilla, která nedávno také oslavila patnácté narozeniny, vydala dvacátou verzi prohlížeče Firefox pro desktop i mobilní zařízení. Obě přináší vylepšení privátního režimu (nezaznamenává informace o prohlížení), kdy otevření privátního okna, případně karty, nezavře ostatní dosud používaná okna.

Desktopový Firefox také dostal nového správce souborů, který už nepůsobí jako samostatné okno, ale jako vyskakovací nabídka v okně prohlížeče. Dále přibyla možnost zabít problémové pluginy bez toho, aby byl ohrožen běh celého prohlížeče, a jako tradičně bylo opět zapracováno na rychlosti.

Mobilní Firefox 20 pro Android se chlubí podporou hardwarového dekódování formátů H.264, AAC a MP3 na zařízeních se starším Androidem 2.3 a 3.0 a možností přizpůsobit výchozí obrazovku.

Google Play Store: Nová aplikace a velká čistka

Google Play Store se dočkal nové aplikace pro Android ve verzi 4.0. Nové rozhraní aplikace je oproti svému předchůdci „čistější“ a jednodušší. Aplikace se postupně dostane do zařízení s Androidem 2.2 Froyo a vyšších přes systém automatických aktualizací.

Google Play Store s novým designem Google Play Store s novým designem

Web TechCrunch zase upozorňuje na to, že z Google Play Store v poslední době mizí velké množství aplikací. V únoru, kdy byl jejich počet nejvyšší, šlo téměř o šedesát tisíc kousků. Statistika sice nerozlišuje důvod smazání, ale ve srovnání s ostatními měsíci je zřejmé, že velkou část z nich smazal sám Google. Suverénně největší množství smazaných aplikací pocházelo z kategorií zábava a personalizace.

MATE 1.6

Grafické prostředí MATE, klon GNOME 2, vyšlo ve verzi 1.6. Hlavní změny proběhly v nitru prostředí – mnoho jeho součástí bylo převedeno na modernější technologie a knihovny. Přibylo také několik nových témat vzhledu. Mezi pracovními plochami lze nově přepínat kolečkem myši, u notifikací jde zvolit, na kterém displeji se mají zobrazovat, a prohlížeč dokumentů Atril si poradí s formátem XPS. Souborový správce Caja dostal vylepšený postranní panel.

MATE 1.6 – nastavení notifikací MATE 1.6 – nastavení notifikací

Jinak samozřejmě byla opravena hromada chyb, protože stabilita je jednou z věcí, na které si MATE zakládá nejvíce. MATE 1.6 by zhruba za měsíc měla nabídnout distribuce Linux Mint 14, ale již nyní jej v Ubuntu a Linuxu Mint můžete nainstalovat z oficiálních repozitářů.

Debian a Mozilla mění šéfy

Ve funkci „lídra projektu“ linuxové ditribuce Debian po třech letech končí Ital Stefano Zacchiroli. Nahradí jej Francouz Lucas Nussbaum, který se věnuje Universal Debian Database a také pro Debian připravuje Ruby. Funkce se ujme 17. dubna a zůstane v ní minimálně rok, poté se uskuteční nová volba.

Nového výkonného ředitele bude mít také Mozilla, jeho jméno však zatím není známo. Současný CEO Gary Kovacs má v plánu odstoupit, podle všeho na vlastní přání, během tohoto roku.

Herní koutek

Linuxová nabídka herní platformy Steam se neustále rozrůstá a už překročila hranici stovky her. Podle informací serveru Phoronix je v plném proudu portace FPS Counter-Strike: Global Offensive na Linux. Jedná se o nejnovější titul ze série Counter-Strike a zároveň poslední, který na Linuxu chybí. Na Steamu už je také dostupná linuxová verze ropné strategie OilRush. Herní studia Activision a Raven Software zase zveřejnila zdrojové kódy svých her Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy a Jedi Outcast. Jak to ale v podobných případech bývá, ostatní soubory her zůstávají pod uzavřenou licencí, takže si zadarmo nezahrajete.

Jednou větou

Minecraft Installer na Ubuntu nainstaluje Minecraft a vše k němu potřebné.

Nejprodávanější aplikací pro Ubuntu je předpověď počasí.

Vyšla betaverze Ubuntu 13.04 Raring Ringtail.

Webový prohlížeč Midori se dočkal verze 0.5.

Ve středu 17. dubna se v Brně uskuteční Red Hat Czech Open House 2013.

Diskuze (1) Nahoru