Linux E X P R E S

Facebook

AirDroid – spravujte svůj smartphone pomocí PC

airdroid.png

Propojte přes wifi svůj chytrý telefon s počítačem či laptopem a pomocí klávesnice a myši upravujte jeho obsah nebo kopírujte data mezi zařízeními. Právě to a mnohem víc nabízí aplikace AirDroid. Budete potřebovat pouze bezdrátové připojení a prohlížeč. 


Proč používat AirDroid

V dnešní době jsou zařízení s OS Android běžnými pomocníky téměř každého člověka, jejich ovládání je však mnohdy limitováno velikosti displeje a bývá nepohodlné. Chcete-li spravovat např. svůj smartphone pomocí počítače, využijte webovou službu a aplikaci AirDroid. Stabilní aplikace, která funguje od roku 2012, nabízí přehledný způsob správy připojeného zařízení. Velký důraz je také kladen na bezpečnost. Veškeré operace probíhají pomocí šifrovaného protokolu https přes wifi připojení – vaše data jsou tedy v bezpečí. AirDroid je jednoduchý a plnohodnotný správce chytrých telefonů, který toho umí opravdu hodně.

Plocha pro správu smartphone Plocha pro správu smartphone

Propojení telefonu s PC krok za krokem

Do svého chytrého telefonu si stáhněte aplikaci AirDroid z Google Play nebo pomocí rychlé instalace pomocí QR kódu z oficiálních stránek. Zapněte na mobilním telefonu wifi připojení a spusťte aplikaci AirDroid. Následně postupujte dle instrukcí na obrazovce. Otevřete okno prohlížeče a navštivte stránku http://web.airdroid.com, nebo vypište do adresního řádku adresu dle údajů na displeji telefonu (formát s IP adresou). Na zobrazené stránce naleznete samotné přihlášení do webového rozhraní. K tomu slouží opět QR kód nebo přístupové heslo uvedené na obrazovce telefonu. Po zadání hesla budete v prohlížeči přesměrováni na plochu, která připomíná standardní plochu operačního systému a odkud lze smartphone pohodlně pomocí jednotlivých ikon spravovat.

Přihlášení do AirDroid přes webové rozhraní Přihlášení do AirDroid přes webové rozhraní

První pohled - seznamujeme se s AirDroidem

Prostředí, pomocí kterého svůj smartphone ovládáte, má velice intuitivní rozhraní a je lokalizováno do češtiny - budete zde „jako doma“. Každá položka má svou ikonu - po jejím rozkliknutí se otevře nabídka v novém samostatném okně, zde již můžete provést požadovanou operaci. Zároveň máte možnost otevřená okna minimalizovat a později si je otevřít ze spodní lišty (stejně jako běžných operačních systémů na PC). Vše se odehrává v rámci jednoho okna prohlížeče, budete tedy mít vše kdykoli po ruce. Díky aplikaci můžete také snadno vidět, jakým způsobem máte mobilní telefon vytížen, k tomu slouží přehledná statistika.

Přehled smartphone Přehled smartphone

Možnosti správy

AirDroid nabízí možnost pohodlně na svém PC za pomocí myši a klávesnice prohlížet obsah telefonu, upravovat a vkládat kontakty, psát SMS nebo kopírovat libovolný obsah mezi oběma zařízeními. Přenos mezi zařízeními je zajištěn pomocí wifi, rychlost přenosu tedy záleží na rychlosti vašeho připojení. Další funkcí, kterou aplikace disponuje, je přehrávání multimediálního obsahu uloženého v paměti vašeho telefonu, jde zejména hudbu a videa.

Prohlížení obsahu telefonu - Fotogalerie Prohlížení obsahu telefonu - Fotogalerie

Bezpečnost především

Aplikace AirDroid klade velký důraz na bezpečnost. Ta je zajištěna šifrovaným přenosem pomocí protokolu https. Přístup je chráněn unikátním heslem, telefon i PC musí být připojeny na stejné wifi síti. Zároveň lze propojit pouze dvě zařízení současně, další straně (jinému zařízení) již není umožněno se do stejné relace připojit. Vždy je však třeba dbát opatrnosti a raději využít uzavřenou síť, kterou běžně využíváte doma nebo v kanceláři, nikoli síť veřejných wifi, např. kavárny apod. Další nespornou výhodou je, že máte-li mobilní telefon u sebe, můžete díky tlačítku na obrazovce spojení kdykoli ukončit.

Průvodce přihlášením Průvodce přihlášením

Úprava, vkládání a mazání kontaktů

Mezi často využívanou funkci patří zajisté správa kontaktů – ta je na displeji zdlouhavá a nepohodlná, zatímco pomocí klávesnice je to hračka. Nabídku naleznete pod ikonou Kontakty, zde můžete jednotlivé položky pohodlně přidávat, upravovat a mazat z mobilního telefonu. AirDroid také nabízí okamžitou možnost napsat danému člověku SMS zprávu, stačí kontakt rozkliknout a v novém okně zprávu napsat. Ve stejném okně si také můžete zobrazit předchozí SMS komunikaci, detail kontaktu nebo uskutečněné hovory.

Správa kontaktů Správa kontaktů

Správa aplikací, údržba telefonu

Nedílnou součástí služby je také správa nainstalovaných aplikací. V počítači si můžete zobrazit přehled aplikací nainstalovaných v zařízení s OS Android. Jednotlivé aplikace lze odinstalovat přímo z přehledu, nainstalovat si jiné z Google Play. Přesouvání aplikací mezi pamětí smartphonu a paměťovou kartou však není možné a budete jej muset provést pomocí telefonu.

Ve správě aplikací je snad jediná chyba programu, na kterou jsem narazil, v aktuální verzi se někdy objeví i aplikace, které již v telefonu nemáte a které již byly dříve odinstalovány. Doufejme, že chybu autor aplikace v další verzi odstraní.

Správa aplikací Správa aplikací

Souborový manažer - kopírování dat bez kabelu

Uživatelé jistě ocení kopírování dat z PC do telefonu a naopak. To vše bez pomoci datového kabelu. Kopírování funguje pomocí funkce drag and drop (táhni a pusť) nebo pomocí nabídky, na kterou jste zvyklí při běžné práci na PC, tzn. otevře se nové okno, ve kterém je možné soubor(y) jednotlivě označit.

Kopírování dat mezi zařízeními Kopírování dat mezi zařízeními

Co umí samotná android aplikace

Samotná aplikace v mobilním zařízení neslouží jen jako „dveře“, které vám umožní připojit se bezdrátově k počítači, ale má i své vlastní užitečné funkce, které lze využívat bez připojení k síti wifi. Nainstalováním aplikace AirDroid získáte výkonného pomocníka pro odinstalaci aplikací, dále pak aplikaci podobnou Task killer, která ukončí spuštěné procesy a uvolní tak operační paměť zařízení. Obsahuje také jednoduchý prohlížeč souborů s klasickými možnostmi mazání a kopírování nebo počítadlo přenesených dat, samozřejmostí je i správce wifi připojení.


Aplikace AirDroid ve smartphone Aplikace AirDroid ve smartphone

Diskuze (10) Nahoru