Linux E X P R E S

Facebook

Matematika na Androidu: Ručně a stručně

myscript_calculator.png

Matematika, chcete-li počty, je asi všem dobře známá disciplína. Ne vždy je však dostatečně rychlé a tím pádem efektivní počítat i poměrně jednoduché příklady tzv. z hlavy. Vyťukávání do virtuální klávesnice také není zrovna zábava, co ale zkusit příklad přímo napsat jako na papír prstem? S MyScript Calculator to není žádný problém.


Matematika na dotek

MyScript Calculator je matematická aplikace dostupná zdarma na Google Play Store. Ve své podstatě by se dala srovnat s jednoduchou kalkulačkou, která zvládá základní aritmetické operace v podobě sčítání, odčítání, násobení, dělení a mocnění. Kouzlo celé aplikace je ale v zadávání samotných příkladů, které je možné provést tou nejpřirozenější cestou, a sice stejnou formou jako na papír, jen je nutné pro psaní použít vlastního prstu, případně stylusu. Ku prospěchu věci je také podpora asi nejpoužívanější konstanty π, tím ale bohužel výčet podporovaných konstant končí.

Ostrouhat prstíky Ostrouhat prstíky

Rozpoznávání psaných číslic a jiných podporovaných znaků je při troše snahy z uživatelovy strany poměrně přesné, i přesto se lze samozřejmě setkat se špatným přepisem. Nejen v případě, že je číslo nebo znak špatně rozeznán, se hodí gesto pro smazání, stačí danou oblast jednoduše a intuitivně přeškrtat. Matematické operace probíhají v reálném čase, není tak problém změnit části již vytvořeného příkladu. Velkým omezením je maximální počet znaků, což je samozřejmě nutné s přihlédnutím k velikosti pracovní oblasti.

Snadné a účelné Snadné a účelné

Součástí aplikace je i krátký tutoriál v podobě videa na portálu YouTube, kde jsou praktické ukázky příkladů, na kterých jsou jasně vidět dovednosti této aplikace. Zápis je ale natolik intuitivní, že již po prvním seznámení není možné v aplikaci tápat.

Větší příklad Větší příklad

Nevyužitý potenciál (prozatím)

MyScript Calculator je dobrá aplikace s poměrně kvalitním rozpoznáváním podporovaných znaků, nevyužívá však naplno svůj potenciál. Přestože je dostupná verze i pro tablety, kde je komfort v psaní příkladů ještě řádově vyšší, nezná tato aplikace jiné než základní aritmetické operace a konstantu π. Představa, že by bylo možné takto intuitivně využívat goniometrických a vůbec funkcí obecně, v ideálním případě třeba i integrálního počtu, je více než lákavá. Výpočty na takové úrovní sice už nejsou zdaleka tak triviální, ale aplikace by mohla spolupracovat s jinými, již vyspělými, matematickými portály.

Diskuze (16) Nahoru