Tip: Nezapomeňte se zajít podívat na mou přednášku o Xfce už tuto sobotu v 10:30 na LinuxAltu v Brně.
Vzdálená úložiště v Thunaru
Tak jako v KDE a GNOME, bude možné i v Xfce přistupovat na vzdálená úložiště (SSH/SFTP, FTP, NFS, Samba...) přímo ze správce souborů. Prostě zadáte do adresy něco jako ssh://nekdo@nekde a je to. V současnosti je/bylo nutné vzdálená úložiště připojovat, například pomocí sshfs, nebo používat jinou aplikaci, než Thunar.
Vzdálená úložiště v Thunaru, zdroj gezeiten.org
Toto už funguje v testovacích verzích, takže se této možnosti určitě dočkáme. Co zatím ale nefunguje, je možnost vytvoření záložky na vzdálené úložiště (v postranním panelu). Každopádně i to je v plánu.
Rychlejší zpracovávání náhledů
Thunar přechází na nový systém vytváření náhledů. Jeho velká výhoda by měla být v tom, že když soubor přesunete nebo zkopírujete, informace o náhledu se zaznamená, takže se nemusí generovat znovu. U dlouhých filmů (respektive velikých souborů) je to celkem zásadní. Taktéž se smaže náhled smazaného souboru, což bude mít za následek ukončení zas***ní složky .thumbnails (moje má momentálně skoro pět set megabajtů).
Vylepšená práce s klávesnicí ve vyhledávači aplikací
Pokud ve vyhledávači aplikací zadáte například "rist", jedinou nalezenou aplikací je Ristretto (alespoň u mě). Po stisknutí Enteru se nyní přesune focus na jedinou položku. V příští verzi by se ale Ristretto rovnou spouštělo, což by vedlo k větší použitelnosti jako spouštěč aplikací, místo například GNOME Do. Zároveň bude možné pomocí [Shift+Enter] případně [Ctrl+Enter] spustit aplikaci v terminálu.
Vyhledala se jen jedna položka
Je také v plánu vytvořit API pro různá rozšíření a umožnit uživateli zvolit si menší vzhled vyhledávače aplikací - opět podobnost s GNOME Do. Toho se ale dočkáme asi až ve verzi 4.10.
Přes Vyhledávač aplikací bude možné dělat všechno možné, pivo vám ale nepřinese, zdroj gezeiten.org
Nastavení
Některá okna s nastavením Xfce jsou dost velká a nevejdou se například na malé obrazovky netbooků. Ve verzi 4.6 by neměla být větší než 800×500 pixelů. Dočkáme se také nového dialogu pro nastavení obrazovek (já osobně tedy momentálně používám LXRandr).
Ikony na ploše
Momentálně jsou zarovnány v mřížce, ale možná bude možné je umístiti kamkoliv (samozřejmě přibude možnost Vyrovnat ikony a také bude možné nastavit aktuální chování jako výchozí). Toho se ale dočkáme pravděpodobně až ve verzi 4.10.
To je vše
Samozřejmě se do verze 4.8 dostanou i úpravy jednotlivých aplikací jako je snímač obrazovky, nebo prohlížeč obrázků, ale jinak to je z hlediska základních komponent všechno. Je samozřejmě možné, že toho bude víc, nebo i míň, protože finální verze má vyjít až v lednu, každopádně zmrazení funkcí (žádné další nepřibudou) se koná už tuto neděli.