Programovat Flash pod Linuxem samozřejmě jde. Jen to dá trochu víc zabrat. Pěkný návod vyšel s opensource nástroji například zde. Já jsem si jako nástroj zvolil Geany a prostředí Adobe Flex 3.
Můj milovaný Geany
Geany používám, protože má vizuálně přehlednou syntax. Snad nejpřehlednější ze všech editorů, ale to je jen můj názor. Od verze 0.17 navíc má podporu syntaxe ActionScriptu 3.
Upgradoval jsem na nejnovější verzi Geany a zkusil napsat jednoduchý program:
package { import flash.display.MovieClip; import flash.text.*; public class Ahoj extends MovieClip { public var t:TextField = new TextField; public function Ahoj() { init(); } private function init():void { t.text = "Krátký text o ničem"; addChild(t); } } }
Program jsem uložil jako Ahoj.as.
Ejhle - po uložení se syntax zabarvila! A v levém menu se zobrazil seznam tříd, funkcí a proměnných.
Rozjetí kompilátoru
Dál jsem si stáhl vývojové prostředí Flex 3 ze stránek Adobe. Stahovaný balík je pro všechny platformy, nás bude zajímat část pro Linux.
Stažený balík jsem rozbalil do složky:
/opt/flex
Linuxový kompilátor pro ActionScript 3 (nebo lépe pro Flex 3) se nachází na cestě
/opt/flex/bin/mxmlc
Změna konfigurace Geany
V Geany si v menu Sestavit zvolím Nastavit inlude a parametry a upravím "Příkazy pro Action Script zdrojový soubor" následujícím způsobem:
Přeložit: /opt/flex/bin/mxmlc "%f" -o "%e.swf" Spustit: opera %e.swf
Každý si samozřejmě může zvolit prohlížeč pro spuštění dle své chuti.
Kompilace
Nyní stisknu F8 pro kompilaci. Vše proběhlo v pořádku. Spodní Okno zpráv se zvolenou záložkou Překladač ukázalo:
/opt/flex/bin/mxmlc "Ahoj.as" -o "Ahoj.swf" (v adresáři: /home/ludek/Dokumenty/as3) Loading configuration file /opt/flex/frameworks/flex-config.xml /home/ludek/Dokumenty/as3/Ahoj.swf (681 bytes) Překlad skončil úspěšně.
Nyní stisknu F5 a flash se spustí v prohlížeči.
Hurá! První linuxový Flash je spuštěn.. Pokud se i vám objevilo stejné okno jako mně, můžete dál pokračovat v psaní už náročnějších flashových aplikací pod Linuxem.