Jaký je rozdíl mezi Chrome OS a Chromium OS?
Doporučuji pročtení stránky na Wikipedii Google Chrome OS anebo ve zkratce: jednoho krásného dne (na konci roku 2009) Google uvolnil zdrojový kód svého operačního systému Chrome OS a z toho vznikl opensource projekt Chromium OS. Zatímco Chrome OS je dál vyvíjen společností Google, Chromium OS je vyvíjen dobrovolníky z celého světa. Protože jsou oba systémy postaveny na stejném základu, předpokládá se, že ze sebe budou oba projekty i v budoucnu navzájem těžit ...
Co to je Chrome OS?
Na to vám nejlépe odpoví následující video. No a pro ty nedočkavé a laicky řečeno (jak tomu rozumím já): je to rychlý systém (spuštění trvá pár sekund) jehož základem je prohlížeč (Chrome/Chromium), z kterého provedete (spustíte) zbytek. Samotné přihlášení do systému probíhá prostřednictvím vašeho Google účtu a veškeré (nebo alespoň drtivá většina) aplikace jsou umístěny na webu (nemusíte se starat o jejich aktualizace ani správu, jediné co můžete chtít aktualizovat je vlastní systém nebo s jistou rezervou řečeno terminál?).
Tím vám při nejmenším odpadá synchronizace a starost o to, kde jsou data v okamžiku kdy je zrovna potřebuji. Zároveň si můžete svůj systém nosit stále s sebou (např. na flash disku) a tak pracujete ve stejném prostředí a se stejnými programy ať už se nacházíte kdekoliv. Jistě, nutností je funkční připojení k internetu.
Chci to zkusit
Systém je otevřený a tak si ho můžete stáhnout a sestavit sami. Takový fajnšmekr ovšem nejsem ani já a tak jsem sáhl po něčem hotovém - Chromium OS builds by Hexxeh. Mezi námi, na stránce FAQ autor mj. píše, že mu je 17 let - jo je to mladík. Dole na zmíněné stránce si najděte stažení USB obrazu a stáhněte si ho. Soubor má něco přes 300 MB.
Instalace na flash disk
Jak velký flash disk budu potřebovat? Alespoň 2 GB.
Po rozbalení archívu dostanete soubor ChromeOS-Flow.img s úctihodnou velikostí 1,9 GB. Ten je třeba nainstalovat na flash disk. K instalaci můžete použít program USB Image Writer (je součástí Ubuntu) nebo pokud patříte mezi pokročilé uživatele, pak i následující postup.
Nejprve flash disk odpojte (je-li jeho souborový systém připojen). Dál zadejte např.:
sudo dd if=ChromeOS-Flow.img of=/dev/sdb
a počkejte. (Zařízení /dev/sdX musí označovat váš flash disk, pokud si nejste jisti, použijte výše uvedený program!) Zápis na flash disk mi trval něco přes 10 minut.
POZOR! Nahráním obrazu na flash disk se odstraní všechna data na něm uložená a dokonce se na něm vytvoří 2 (spíš 3) diskové oblasti!
Spuštění systému
Váš BIOS musí podporovat zavedení systému z flash disku. Pokud ho podporuje, Chromium OS se během pár sekund zavede a uvítá vás svojí přihlašovací obrazovkou. Tady se můžete přihlásit buď pomocí svého účtu Google nebo vám autor binárek přednastavil uživatele: facepunch s heslem: facepunch také. Díky tomuto účtu se budete moci přihlásit i v případě nedostupnosti sítě. Dál přikládám několik komentovaných snímků systému. Bohužel netuším (ani jsem po tom příliš nepátral) jak pořídit snímky obrazovky a VirtualBox zavedení systému z flash disku standardně neumí?, tak jsem pořídil snímky běžným fotoaparátem. Pro získání představy o systému ale stačí a jejich kvalitu lepší nerozebírat. ;-)
Přihlašovací obrazovka do systému.
Základem je prohlížeč, ve kterém se zobrazuje téměř vše. Výjimkou je tlačítko v levém horním rohu pro spuštění vesměs webových aplikací a tlačítka vpravo pro nastavení systému, klávesnice, sítě .. Žádné panely znamenají maximum volného místa na obrazovce. Nenašel jsem tlačítko pro vypnutí počítače a tak jsem ho provedl klasicky tlačítkem na počítačové skříni - systém se spořádaně ukončil.
Kliknutí na tlačítko vlevo nahoře zobrazí karty s dostupnými aplikacemi. Spolu s nimi se zobrazuje i reklama Google. Pro představu o dostupných programech přidávám snímky zbývajících karet. Nyní už bez komentáře.
V pravém horním rohu je několik málo ikon s nastavením. Nechybí ani indikátor stavu baterie.
Bohužel nastavení zřejmě zatím není silnou stránkou Chromium OS (nebo pouze nebyla zkompilována do této distribuce). K dispozici je mj. pouze anglická klávesnice.
Na závěr ukázky si dovolím dvě aplikace - šachy a pak prezentační nástroj, vypadají pěkně.
Systém o který se nestaráte
Nevím jak v dalších verzích, ale Chromium/Chrome OS mi přijde jako typ systému, který po vás bude chtít pouze základní nastavení (jazyka, klávesnice, umístění?) a zbytek se bude snažit vyřešit za vás. Nebudete muset řešit zavření aplikace - podobně jako v Androidu se "ukončí" stiskem klávesy Esc ať už se pouze hibernuje na pozadí nebo ne. Řekl bych, že uvidíme jak a kam až se vyvine dál za pár let, ale zároveň si myslím, že to bude jasné už za několik měsíců. ;-)