Pod Linuxem je to o něco málo složitější, ale i zde existuje kompilátor PHP skritů. Jmenuje se Roadsend. Tento kompilátor je pod licencí GNU General Public License a je nabízen mimo Linux verze i pro operační systémy MS Windows (s využitím MinGW), MacOS a FreeBSD. Instalaci je možné provést kompilací source balíčku (tar.bz2) nebo v případě RPM balíčkovacího systému přes přidání repository "AtomicRocketTurtle" a následné instalaci příkazem yum.
wget -q -O - http://www.atomicorp.com/installers/atomic.sh | sh yum install roadsend-php
Po úspěšné instalaci kompilátoru Roadsend si můžeme vyzkoušet samotnou kompilaci příkladového PHP skriptu, který vypíše na monitor klasické hlášení "Hello world" ;-)
Kompilace
Syntaxe: pcc [parametry] <php skript> [parametry skriptu] Příklad: pcc test.php
Kompilace PHP skriptu
Kompilací vzniknou 2 nové soubory
- binární překompilovaný soubor
- ".so" soubor
Výpis souborů po kompilaci PHP skriptu.
Výpis "Hello world" (spuštění zkompilovaného skriptu).
Kompilátor má v nabidce mnoho dalších možných parametrů. My si zde uvádíme pouze základní syntaxi kompilace. Kompletní nápovědu si můžete vyvolat příkazem "pcc --help".
Takto lze kompilovat aplikace napsané v PHP jak ve verzi "command-line", tak aplikace s uživatelským rozhranním. K tomu se využívá podpora PHP-GTK.
Pozor !!! Je nutné však poznamenat, že kompilované PHP skripty jsou sice tzv. stand-alone, ale je potřeba pro jejich funkčnost na jiných počítačích doinstalovat tzv. runtime, který je šířen pod licencí GNU Lesser General Public License.