Nevím jak vy, ale úprava nějakých souborů PDF pro mě byla vždy černou můrou a to se nutně nemusí jednat o úpravy složité. Oblíbené činnosti, které musím provádět je úprava příliš velkého (řádově stovky megabajtů) souboru vytvořeného pochybným SW jistého skeneru, snížení velikosti souboru PDF, odstranění nebo výměna stránky v PDF dokumentů, nebo spojení souborů dohromady.
Na poslední jmenované úkoly jsem začal používat nástroje sady PDF Toolkit (najdete ve stejnojmenném balíčku pdftoolkit).
Spojení souborů dohromady
pdftk soubor1.pdf soubor2.pdf cat output vystup.pdf
Rozdělení souboru
pdftk soubor.pdf burst
rozdělí soubor po stránkách (každá stránka do samostatného souboru)
pdftk soubor.pdf cat 1-9 26-end output vystup.pdf
vybere pouze určité stránky, které pak uloží do samostatného souboru.
Pár slov závěrem
Pak jsem narazil jednodušší způsob jak spravit ty soubory uložené v chybném formátu PDF tím skenerem, ale teď jsem ho zas zapomněl... Takže ten hloupější způsob, který jsem dělal, byl převod na postscript a zpět
pdftops soubor.pdf
pstopdf soubor.ps
na druhou stranu by to stačilo asi jenom optimalizovat
pdfopt soubor.pdf vystup.pdf
A něco zcela od věci
Pár poznámek se vždycky hodí.. ;-) Dnes jsem zase ladil nějaký HW a kopíroval systém na jiný disk i HW. Asi jsem tu už o tom psal, ale stačí zkopírovat systém pomocí
cp -axv / /mnt/neco
a pak nějak (např. pomocí grub-install) přepsat zavděč na druhý disk, aby to naběhlo... Nj, pokaždé mě to fascinuje. To ve Windows stačí změnit základní desku a už to nenaběhne. V Linuxu naopak musí sedět pouze architektura (tzn. necpat 64 bit na 32 bitový HW).