Předpokládám, že máte funkční Bluetooth a váš telefon se s mobilem zná a vzájemně si věří. Pokud nevíte jak na to, inspirujte se návodem na přenos souborů, nemusíte postupovat podle celého návodu, stačí zařízení spárovat (části o gnome-obex-server vás nemusí zajímat). Velmi praktické je v mobilu zvolit volbu Povolit připojení - Vždy (což je vlastně ta důvěra).
Nyní je potřeba vytvořit imaginární COMM port. Otevřete pod rootem soubor /etc/bluetooth/rfcomm.conf a vyplníte ho následujícím způsobem:
rfcomm0 {
# Automatically bind the device at startup
bind yes;
# Bluetooth address of the device
device 01:23:45:67:89:ab;
# RFCOMM channel for the connection
channel 1;
# Description of the connection
comment "SonyEricssonG502";
}
Kde 01:23:45:67:89:ab nahradíte MAC adresou vašeho Bluetooth v mobilu a do části komentář dáte cokoli (možná ani není potřeba). MAC adresu telefonu zjistíte například pomocí příkazu hcitool scan
.
Teď musíte restartovat službu Bluetooth:
sudo /etc/init.d/bluetooth restart
A potom zbývá nakonfigurovat modem, který bude jakoby připojen do /dev/rfcomm0. Nainstalujte si tedy balíček wvdial a upravte soubor /etc/wvdial.conf:
[Modem0] Modem = /dev/rfcomm0 Baud = 115200 SetVolume = 0 Dial Command = ATDT Init1 = ATZ Init2 = AT+CGDCONT=1,"IP","internet" FlowControl = crtscts [Dialer mujmobil] Username = gprs Password = gprs Phone = *99# Stupid Mode = 1 Inherits = Modem0
Toto nastavení funguje pro O2 (Eurotel), podle návodu od Ivana Bíbra by měl fungovat i pro operátora Vodafone (Oskar), ale nezkoušel jsem to. Pro T-Mobile (Paegas) by měl vypadat soubor takto (opět neověřeno):
[Modem0] Modem = /dev/rfcomm0 Baud = 115200 SetVolume = 0 Dial Command = ATDT Init1 = ATZ Init2 = AT+CGDCONT=1,"IP","internet.t-mobile.cz" FlowControl = crtscts [Dialer mujmobil] Username = gprs Password = gprs Phone = *99***1# Stupid Mode = 1 Inherits = Modem0
Zkontrolujte, že máte zapnutý Bluetooth v mobilu a můžete to rovnou vyzkoušet (doporučuji předem odpojit LAN nebo Wifi, aby bylo prokazatelné, jestli internet funguje).
sudo wvdial mujmobil
Jde mi to spouštět i bez práv roota, ale sem tam to vyhodí chybou hlášku, doporučuji alespoň poprvé spustit s právy roota. Všechno by mělo proběhnout v pořádku. Dokud proces necháte běžet, připojení funguje, po ukončení procesu se od mobilu korektně odpojíte. Pokud nechcete mít otevřen terminál, připojte se pomocí:
wvdial mujmobil 2>/dev/null &
A pro odpojení použijete prostě killall wvdial
. Pokud se připojujete pod právy roota, killall musíte samozřejmě volat stejně.
No a pak stačí připojení namapovat na tlačítko vašeho Eee, ale o tom až příště v příspěvku o DebianEeePC.