Akci před lety i tentokráte organizovali studenti a studentky různých oborů pod záštitou Studentské unie ČVUT a za podpory mmj. Silicon Hillu, jednoho ze studentských klubů. Významnou roli hrálo také Audiovizuální centrum studentů ČVUT, které je známé díky své hlavní aktivitě - vytváří videoarchiv mnoha přednášek a seminářů. Takže i tentokrát byli přítomni pánové s kamerami, kteří přednášky streamovali do internetu a touto dobou snad připravují záznamy, které budou k nalezení na stránkách AVC.
Místo konání
Strahov mi pro konání přišel ideální. Ač jsem studoval za zcela jiných podmínek a prostředí hlavního města, italských zájezdů a Petřínské rozhledny za rohem mi přijde exotické (ach ano, na stadion Sparty, bych málem zapomněl - je to děs). Dokonce i já jsem tam trefil a přijel jsem na správné místo.
Organizátoři (organizátorky) se mě hned ujali a opentlili mě visačkou a chovali se ke mně přeuctivě. Tedy nejen ke mně, ale i k mnoha jiným hostům, kteří byli pozváni. Akce se konala ve školicím centru, které běžně slouží k realizaci "akademií" - monotematicky zaměřených vzdělávacích kurzů. Fanoušci Linuxu mezi studenty ale seznali, že je škoda, aby centrum zahálelo, když se do něj vejde velký tučňák (a ne jeden).
V budově je velký přednáškový sál, tři učebny vybavené počítači (dvě linuxové, jedna applová) a komplexní zázemí, do kterého se v pohodě vejde cca dvacet lidí. Zázemí tvoří malá učebna, spíše pro lektory než pro návštěvníky, kde lze sledovat streamované přednášky - což je zároveň "kontrola spojení".
Servis pro hosty a lektory byl myslím naprosto ukázkový a luxusní. Velmi to oceňuji, všichni organizátoři se snažili předcházet případné teoretické nespokojenosti, byť by se jednalo o drobnost, a projevovali zájem o to, zda je vše v pořádku.
Program víkendu
Program přednáškové místnosti byl bohatý a informačně nabitý. Kromě ní proběhlo ještě několik workshopů v malých učebnách a také pařba několika her. Jsa dojíždějící, neviděl jsem zdaleka všechno, co bych chtěl, osobně bych desktopové záležitosti typu digitální televize nasadil do primetimu... ;-)
Sobota 14. března 2009
OD DO 08:30 09:20 Všeobecný úvod - Martin 'BruXy' Bruchanov 09:30 10:20 Řešíme problémy v linuxu - Ondřej Čečák 10:30 10:55 Myš je pro kočku (úvod pro workshop BASH) - Radim Roška 10:55 11:20 Latex Beamer (úvod pro workshop) - Petr Hodač 11:30 12:20 Zypper, tipy a triky - Novell PAUZA 14:00 14:50 Svobodný software - Michael Hrabánek 15:00 15:50 Proc pouzivat OpenSolaris - Sun Microsystems 16:00 16:50 Fedora 10 a 11, rozdíly RHEL a Fedory - Red Hat 17:00 17:50 ZFS - Sun Microsystems 17:50 18:00 Slosování účastníků
Neděle 15. března 2009
OD DO 09:00 09:50 IPv6 a linux - Ondřej Caletka 10:00 10:50 Hry v linuxu - Šimon Seman 11:00 11:50 Red Hat Cluster Suite - vysoka dostupnost a load balancing v Linuxu - Jakub Suchý (Enlogit) 12:00 12:50 Embedded linux - Petr Koloros PAUZA 14:30 15:20 VirtualBox - desktopová virtualizace - Zdeněk Merta (ET NETERA) 15:30 16:20 Technologie pro zajištění bezpečnosti a vysoké dostupnosti webhostingových služeb v praxi - Tomáš Hála (active24) 16:30 17:20 Digitální televize v Linuxu - Zbyněk Čech 17:20 17:30 Slosování účastníků
Losování jsem neviděl na vlastní oči, ale pytlíčků s cenami bylo snad několik desítek, tak myslím, že mohl být každý druhý návštěvník spokojen. Dostal jsem motivační igelitku, kde byla výroční zpráva Silicon Hillu, sice za rok 2007, ale i tak velmi poutavé čtení. A samozřejmě tričko, které se myslím velmi povedlo a vypadá pěkně nejen na dívkách, kterých bylo na takovou linuxovou akci poměrně dost, ale i na chlapech.
After party
Restaurace Petřín v poledne zvládla nápor několika desítek hladovců, stejně tak zvládla - i když to muselo být velmi namáhavé - afterfest několika desítek účastníků "zájezdu". Byl připraven salónek, kam se vešlo dost lidí, jídla a pití. Zábava byla hlučná a družná. Několik z nás, kdo chceme být centrem pozornosti, si docela protáhlo hlasivky. :-) U stolu se střídaly tváře známé i neznámé a rozhodně bylo o čem povídat. Nicméně ještě nás čekala nedělní polovina, takže v nejlepším přestat - někdo do postele, někdo na autobus, jiný na vlak.
Neděle
Neděle už běžela sama od sebe a jako po másle. Sešlo se opět několik desítek návštěvníků a přednáška o IPv6 ohřála díky mozkovým pochodům vzduch v sále na více než provozní teplotu. Vhodně je odlehčily linuxové hry Šimona Semana, mnozí zamířili do učebny, kde už se opět hrálo - tuším Open Arena.
Někdy kolem poledne jsme se ve třech (Miro Hrončok, Vojta Trefný a já) vydali ochutnat zase jiné jídlo v restauraci Petřín; mimochodem knedlíky s uzeným nebo vepřové výpečky vypadaly skvěle... Já jsem po návratu (od pizzy) společně s Bohdanem Milarem zamířil směrem na východ a Prahu jsme opustili.
Oba jsme s Bohdanem několik akcí zažili, případně (spolu)organizovali a Bohdan, který jich za sebou má zřejmě více než já, nešetřil chválou. Já se k němu přidávám - dámy a pánové, bylo to skvělé, díky vám všem a hlavně "si dejte repete". Installfest se vám moc povedl.
Postřehy Mira Hrončoka
Letošní InstallFest pro mě byl první, takže mám jen první zážitky. Celá akce na mě působila uvolněným dojmem - bylo prostě poznat, že ji pořádají studenti, což podle toho, co jsem se o InstallFestu dozvěděl, odpovídá tradici této akce, která v minulosti vznikla řekněme nadšenecky.
S až domáckou atmosférou vstupní haly, kde se popíjela kofola a kecalo se, kontrastoval přednáškový sál, ve kterém mě sice někdo polil kafem, ale jinak působil profesionálně. Mezi nejzajímavější přednášky, které jsem viděl, bych zařadil tu o ZFS, souborovém formátu používaném v systémech Solaris, a také přednášku o digitální televizi v Linuxu od Zbyňka Čecha. Díky AVC se na ně můžete podívat i po akci.
Hodně užitečné mi přišly workshopy. Na přednášce o IPv6 od Ondřeje Caletky jsem se dozvěděl teorii. Později jsem si mohl na workshopu všechno vyzkoušet. Přednáška s lákavým tématem byla takticky zařazena jako první nedělní, aby motivovala účastníky sobotní večerní FestParty k rannímu vstávání.
Kromě přednášek byla pro mě akce atraktivní především kvůli setkání s lidmi. Ať už s těmi, které jsem znal, nebo teprve poznal. Především šlo o lidi z naší redakce. Konečně jsem osobně poznal Jirku Eischmanna. Sobotní FestParty se nesla v duchu veselých historek Ivana Bíbra, takže jsem vlastně poznal i Tomáše Hanuska, hlavního hrdinu některých z nich, přestože tam nebyl. Po roce jsem opět viděl Vlastu Otta a Vojtu Trefného.
Trošku mě zklamalo slosování účastníků, které se místy podobalo slosování organizátorů. Nakonec jsme však byli vylosováni snad úplně všichni, takže jsem si odnesl i tričko s logem akce.
Fotili: Jiří Eischmann, Bohdan Milar, Vlastimil Ott