Linux E X P R E S

Facebook

10+1 aplikačních řešení, která ve firmě nahradí Microsoft Exchange

cas.jpg

Ve firmách a organizacích se často používá poštovní server Microsoft Exchange v kombinaci s klienty Microsoft Outlook. Používání tohoto řešení je poměrně nákladné a přináší i další požadavky, kterým je potřeba vyhovět, a současně v něm chybí některé funkce v jiných programech běžné. Proto se v praxi čím dál častěji objevuje otázka, čím Exchange nahradit. Tento článek přináší na tuto otázku stručnou odpověď.


Proč Microsoft Exchange?

Proč bývá Microsoft Exchange tak často nasazován, přestože existuje nespočet jiných poštovních řešení? Neexistuje jen jediná odpověď. Někde se nasazuje proto, že je „od Microsoftu“ a firma či organizace má od této společnosti prakticky veškerý software (od operačních systémů, přes kancelářský software až po řešení pro web). Jinde třeba proto, že se správci naučili tyto technologie a nechtějí se učit jiné. A konečně také proto – a to je důvod z pohledu tohoto článku klíčový – že právě Exchange společně s klientem Outlook pokrývá kompletní škálu funkcí, které jsou potřeba.

Jde totiž o to, že Exchange není zdaleka jen poštovní server. Řeší i další oblastí „správy informací“, jako jsou události v kalendáři, úkoly nebo kontakty (jedná se tedy o groupware). A co navíc, toto vše je těsně provázáno s klientem Outlook a s dalšími aplikacemi firmy Microsoft. Právě toto integrované řešení vede k častému nasazování kombinace Exchange + Outlook, kdy už není třeba se starat o nic dalšího.

Proč nahradit Microsoft Exchange?

Někomu může Exchange plně vyhovovat a nemá žádnou potřebu ho měnit. Mnohdy ale s tímto softwarem nepanuje zdaleka plná spokojenost. Důvodů může být celá řada:

  • Náklady na používání. Kromě nákladů na počáteční pořízení licence na server a na klienty (protože Exchange se licencuje na každého klienta, který se k němu připojuje – tzv. Client Access License, CAL) je potřeba počítat i s pozdějšími upgrady, protože každá verze je podporována jen omezenou dobu.
  • Licencování. Licenční model založený na serverové licenci + CAL vyžaduje sledovat, na kolika počítačích se přístup k Exchange používá (nebo kolik uživatelů ho používá; CAL jsou buď na počítač nebo na uživatele), a potřebné licence dokupovat. Při snížení potřebného počtu leží zakoupené licence ladem. Mezi verzemi se navíc licencování mění a tak například zmizela dřívější licence na Outlook začleněná do CAL (tj. od verze 2007 se musí Outlook licencovat zvlášť). Kromě základního způsobu licencování navíc existují různé další a bývá těžké se v tom vyznat.
  • Požadavky na hardware. Exchange je poměrně náročný na hardware a na jeho uspořádání pro nasazení jednotlivých komponent Exchange. Nelze jednoduše vzít starší server a zkoušet na něj instalovat nejnovější verzi Exchange. Upgrade Exchange obvykle znamená i pořízení nového „železa“.
  • Závislost na systému. Exchange pochopitelně vyžaduje konkrétní operační systém, tedy Microsoft Windows Server, a to vždy s náležitým počtem klientských licencí (CAL) pro tento systém.
  • Omezená škála funkcí. Přestože Exchange nabízí velmi širokou paletu funkcí, pokrývající prakticky kompletně všechny běžné potřeby, jakýkoli „nadstandard“ je problém. Protože je Exchange navržen jako úplné integrované řešení, příliš nepočítá s doplňováním funkcí jinak, než pomocí dalších softwarů od Microsoftu (např. Forefront Security nebo Lync).
  • Standardy, interoperabilita. Přestože se postupem času podpora obecných standardů (tak, jak je známe např. z dokumentů RFC) výrazně zlepšila, pořád nelze říct, že Exchange standardům vyhovuje (na rozdíl od jiných softwarů, které jsou s nimi v plné shodě) a při nutnosti interoperability s produkty jinými než od Microsoftu bývá často nutné provádět různá, více či méně krkolomná přizpůsobení.

Nahrazujeme Exchange, ostatní zůstává

Cílem je v tuto chvíli nahradit jen a pouze Exchange (resp. i operační systém pod ním) – na klientských stanicích zůstane všechno při starém, aniž by to pro uživatele znamenalo nějaká omezení. Možností je celá řada. Některé spadají zcela do oblasti open-source softwaru, některé pouze částečně, některé jsou proprietární.

Některá z uvedených řešení nejsou závislá na konkrétním operačním systému (mají více možností – bude to vždy zmíněno), některá se instalují jen na Linux. Každopádně je ale možnost snížit náklady tím, že se nemusí pořídit serverový verze systému Windows a potřebný počet klientských licencí.

Některá z dostupných řešení

Následující přehled rozhodně není a nemá být plně vyčerpávající. Ukazuje jen některá z řešení, kterými lze Exchange nahradit. Takových řešení existuje podstatně víc, různě nákladná, s různými licencemi, s různou škálou funkcí. I tak si zde může každý najít takové řešení, které by mu mohlo vyhovovat.

OpenChange

OpenChange je open-source řešení pro kompletní náhradu Exchange. Nevyžaduje žádné pluginy, konektory apod., prostě se nainstaluje a používá. Lze ho používat na libovolné linuxové distribuci, pro některé (Debian, Ubuntu, RHEL, CentOS) jsou přímo k dispozici balíčky. OpenChange obsahuje i abstrakční vrstvu MAPIStore umožňující přístup protokolem MAPI k jiným systémům (kdy OpenChange slouží jako jejich nadstavba).

Open-Xchange

Open-Xchange je (navzdory velmi podobnému názvu) něco úplně jiného než OpenChange. Nejde o komplexní a plně integrovanou náhradu Exchange, nýbrž o řešení těch potřeb, které Exchange řeší, na webové bázi. Současně ale umožňuje instalaci doplňků pro přímý přístup z Outlooku. Další doplňky integrují Open-Xchange například se softwarem cPanel nebo s Thunderbirdem. Backend má licenci GNU GPL 2, frontend pak CC-BY-NC-SA. Novější a rozsáhlejší řešení se jmenuje OX App Suite.

Vzhled webového rozhraní Open-Xchange Vzhled webového rozhraní Open-Xchange

SOGo

SOGo s v mnohém podobá OpenChange – i tady jde o open-source software plnící úlohu přímé náhrady Exchange. Kromě přímého přístupu z Outlooku poskytuje SOGo také příslušné standardní protokoly (CalDAV, CardDAV, GroupDAV) a webové rozhraní. Nutno však podotknout, že pro přístup z Outlooku využívá funkcionalitu výše zmíněného softwaru OpenChange. Podobně například přístup z mobilních zařízení je řešen programem Funambol. Pro klient Thunderbird jsou k dispozici integrační doplňky.

EGroupware

EGroupware je komplexní řešení pro osobní informace a spolupráci. Je k dispozici ve dvou verzích: „komunitní“ (zdarma, open source) a „enterprise“ (placená podle uživatelů, proprietární licence). Komunitní verze neobsahuje všechny funkce, chybí zejména rozličné importní a exportní funkce, hromadné tisky, podpora drag & drop ve webovém rozhraní apod. Obě verze jsou ale prakticky plnohodnotnou náhradou za Exchange a nabízejí ještě podstatně víc (správu projektů, správu incidentů, wiki, knowledge base...).

Vzhled webového rozhraní EGroupware (Enterprise) Vzhled webového rozhraní EGroupware (Enterprise)

Citadel

Citadel je open-source groupwarové řešení s webovým rozhraním a podporou standardizovaných komunikačních protokolů. Pro komunikaci s Outlookem prostřednictvím protokolu MAPI (a tedy pro plnohodnotnou náhradu Exchange) je potřeba použít proprietární konektor Bynari Outlook Connector.

Bynari Collaboration Suite

Firma Bynari poskytuje i další komponenty pro groupwarová řešení. Lze je využívat samostatně (jako zmíněný konektor nebo třeba webové rozhraní IntelliMail Webclient), ale i jako kompletní balík. Jedná se proprietární, placený software. Bynari Collaboration Suite lze použít jako přímou náhradu pro Microsoft Exchange.

Kolab

Groupwarové open-source řešení Kolab bývá tradičně spojováno s linuxovým grafickým prostředím KDE a s v něm obsaženým klientem Kontact. Je pravdou, že tato kombinace je poměrně častá a dobře prověřená, nevystihuje ale škálu možností balíku Kolab. Ten komunikuje standardizovanými protokoly a není tak pevně spjat s žádným konkrétním klientem; jako webové rozhraní slouží (v poslední verzi Kolabu) program RoundCube se speciálními pluginy. Pro plnohodnotnou komunikaci s programem Outlook je potřeba konektor – například již zmíněný Bynari, ale i KONSEC nebo Toltec.

Webové rozhraní RoundCube s pluginy Kolab Webové rozhraní RoundCube s pluginy Kolab

Scalix

Scalix je proprietární řešení se čtyřmi různými edicemi. Komunitní edice se vyznačuje tím, že je zdarma, ale má limit 10 prémiových uživatelů. Zatímco standardní uživatel může využívat standardní protokoly (jako je IMAP nebo CalDAV), prémiový uživatel má kromě jiného k dispozici navíc i podporu protokolu MAPI pro plný přístup z programu Outlook. Proto tato edice poslouží pro náhradu za Exchange v případech, kdy daný počet uživatelů postačuje; v ostatních případech je třeba použít jinou edici.

Zarafa Collaboration Platform

Zarafa Collaboration Platform je groupwarový balík pod open-source licencí AGPL (komunitní edice) a proprietární licencí. S komunitní edicí je to podobné jako třeba u programu Scalix – využití protokolu MAPI je omezeno, v tomto případě na 3 uživatele. Balík jinak nabízí ve všech edicích i standardní protokoly a webové rozhraní.

Zarafa WebApp Zarafa WebApp

Axigen

Axigen je multiplatformní řešení (běží nejen na Linuxu, ale i Windows, *BSD a Solarisu) s proprietární licencí, ale s verzí zdarma do 100 uživatelů. Komunikaci s programem Outlook řeší jinak než výše popsané softwary: má klientský konektor, který se instaluje na počítače s Outlookem. Je tedy plnohodnotnou náhradou za Exchange, vyžaduje ale určitou práci navíc.

Kerio Connect

Česká firma Kerio poskytuje proprietární balík Kerio Connect, dostupný pro Linux, Windows a Mac OS X. Kromě podpory standardních protokolů, webového rozhraní a podpory mobilních zařízení obsahuje i konektor pro Outlook.

Více informací o Kerio Connect najdete v článku na našem sesterském webu www.SystemOnLine.cz.

Informace o nedávno uvedené nové verzi Kerio Conect 8.0 pak najdete v rozhovoru s Romanem Joklem, produktovým manažerem Kerio.

Možností je celá řada

Jak je vidět z uvedeného přehledu, možností náhrady Microsoft Exchange je celá řada. Jsou mezi nimi určité rozdíly, takže si lze zvolit vhodné řešení pro konkrétní situaci. Závisí na tom, kolik uživatelů se bude připojovat, zda se kromě kancelářského softwaru od Microsoftu používá i jiný software, zda je potřeba webové rozhraní či zda má být instalace co nejjednodušší nebo naopak nevadí určité úsilí vložené do přípravy.

Diskuze (26) Nahoru