Linux E X P R E S

Facebook

Kde všude se uplatní Linux

tux.png

Že je Linux vhodným řešením pro využití v rámci oboru informačních technologií, netřeba snad ani připomínat. Hodí se ale také pro jiné specifické druhy nasazení? Na tuto otázku se pokusíme odpovědět jak teoreticky, tak i příkladem z praxe.


Dobrá pověst a reputace Linuxu a linuxových řešení se v prvé řadě odvíjí od možností využití v rámci oboru informačních technologií. Přestože se situace v tomto ohledu pomalu začíná lepšit, stále je nutné přiznat, že Linux a související open-source technologie až do nedávna ve většině případů nacházely uplatnění ve firmách a organizacích orientovaných na IT. Je to pochopitelné. Linux nevznikl jako ucelený produkt, který by konkrétní subjekt na trhu nabízel a prosazoval pro specifické druhy nasazení. Tento software vzešel z vývojového prostředí, které bylo po dlouhou dobu vnímáno jako neprofesionální a živelné.

Postupem času se projevila kvalita vznikajícího kódu a o výsledný systém i netradiční vývojový model se začali zajímat významní hráči na poli operačních systémů. Linux získal podporu zavedených společností, které jeho výhody rychle zakomponovaly do svých produktových portfolií, zapojily se do vývoje a dodaly celému procesu záruky potřebné v korporátním světě: kredibilitu, spolehlivost a dlouhodobou stabilitu. Výsledkem však bylo, že byl Linux po dlouhou dobu nasazován téměř výhradně při implementacích čistě technického nebo – chcete-li – počítačového charakteru.

Teprve s příchodem enterprise verzí desktopových distribucí Linuxu, které je doprovázeno širokým uplatňováním v tzv. embedded zařízeních (mobilní telefony, set-top boxy atp.), se Linux začal posouvat do role všeobecně aplikovatelného řešení. Tomuto trendu výrazně napomáhá poměrně rychlý rozvoj profesně specifických kategorií softwarového vybavení. V současné době již proto není problém provozovat na Linuxu například specializované účetní, skladové nebo plánovací aplikace. Tato transformace na univerzálně použitelný spotřebitelský systém vhodný pro nejrůznější druhy praktického nasazení dělá z Linuxu atraktivní alternativu k tradičně proprietárním systémům, které bývají zatíženy nezanedbatelnými licenčními omezeními a hrozbou bezpečnostních problémů.

Příklad z praxe: Stavebniny u komína, Olomouc

Firma Stavebniny u komína je v mnoha ohledech běžnou společností s desetiletou historií aktivního rozšiřování záběru, která však i nadále podniká v jasně vymezeném oboru. V oblasti své působnosti nabízí komplexní služby zahrnující distribuci stavebních materiálů, dopravu, stavební činnosti i půjčování nářadí. Vzhledem k rozsahu činností a objemu zakázek potřebuje společnost pro efektivní běh firemní informační systém. Stavebniny využívají český systém OBIS od pardubické firmy EPOS PRO, s. r. o.

© USACE Europe District © USACE Europe District

Až do roku 2005 používaly Stavebniny na svých počítačích operační systém Microsoft Windows. Při rozšiřování počítačové sítě a otevírání nové pobočky však firma stála před rozhodnutím, jestli opět zakoupit licence Windows, nebo se poohlédnout po alternativním řešení. Ing. Robert Křenek, ekonomický ředitel, situaci popisuje takto: „Uvažovali jsme o nabídce Windows, ale dostali bychom se při počtu tehdejších stanic na částku tři sta až čtyři sta tisíc korun. Proto jsme tuto možnost zavrhli a obrátili pozornost k operačnímu systému Linux s kancelářským balíkem OpenOffice.org. Samozřejmě že některé aplikace jedou pod operačním systémem Windows, protože nejdou spustit pod Linuxem, ale to je pouze okrajová záležitost. To byla hlavní motivace – peníze. Okamžitá investice, která by byla v případě Windows, nebo nebyla v případě Linuxu.“

Řešení na míru, které se skládá z linuxových serverů s distribucí Ubuntu a desktopů openSUSE od firmy Novell, dodala přímo firma EPOS. Vzhledem k tomu, že je systém OBIS dostupný i ve verzi pro Linux, byla migrace na novou platformu relativně přímočará. Linuxové terminálové a poštovní služby doplňuje samostatný server s Microsoft Windows, který je využíván pro provoz programů, u nichž neexistuje linuxová verze.

Migrace, uživatelé, prostředí

V mnoha případech zvažovaného přechodu na nový systém panují více či méně oprávněné obavy z toho, že migrace neproběhne hladce a uživatelé nebudou schopni neznámý systém používat. Navíc bývá potřeba zajistit kompetentní správce pro nový systém. Hrozící jednorázový pokles produktivity, náklady na školení zaměstnanců a obecná zdrženlivost vůči změnám bývají mnohdy dostatečně silnými důvody k umlčení hlasů volajících po nasazení nového systému. A to i přesto, že setrvání u starého řešení se může dlouhodobě projevit jako nevýhodné po finanční i praktické stránce.

V případě Stavebnin tato starost odpadla díky kvalitnímu plánování a příznivým startovním podmínkám. Pan Hroch, správce IT, který se na migraci podílel, vysvětluje: „Před rokem 2005 i po něm byl systém stejný a terminály také. V tomto ohledu to nebylo nic zásadního. Změnilo se trochu uživatelské prostředí. Devadesát procent naší práce je v softwaru od firmy EPOS, tj. systém OBIS, a deset procent práce je Word, Excel, ale teď už Writer a Calc z OpenOffice.org.“ Ani zaškolení zaměstnanců nepředstavovalo výraznější problém – protože většina práce probíhá ve specializovaném informačním systému, který se neměnil: „Během půl až jedné hodiny se jednotliví lidé seznámili se změnami a vysvětlilo se jim, jak se systémem pracovat. Drtivá většina lidí potřebuje vědět, jak se dostat k OBISu a jakmile se k němu dostanou, pak už pracují s ním.“

Obyčejný Linux

Zatímco u většiny produktů by označení „obyčejný“ nebylo příliš lichotivé, u operačního systému je to naopak. Zejména u Linuxu, který si tu obyčejnost musel vydobýt. Skutečnost, že u masívních technologických firem jako IBM či Oracle figuruje tento systém na předních pozicích strategického uvažování, dává málo prostoru k pochybování o soudobém významu Linuxu. Nicméně, obyčejnost mu to nezaručuje.

Obyčejnost je v tomto kontextu vlastnost, kterou bylo nutné postupně vypěstovat. Znamená, že řešení využívající linuxový základ již nejsou vyhrazena pro specializované IT aplikace, ale dokáží nabídnout i jednoduché a srozumitelné odpovědi na každodenní požadavky běžných uživatelů a spotřebitelů. Obyčejné řešení umožňuje firmám i jednotlivcům výběr systémové platformy, aniž by museli do rozhodování zařazovat úvahy o kompatibilitě, podpoře či náročnosti použití. Linux je naštěstí dnes již natolik obyčejný a všední, že může představovat jasnou volbu i pro firmu podnikající ve stavebnictví. I v běžném oboru podnikání, který nijak nesouvisí s IT, dokáže Linux spolehlivě sloužit a šetřit náklady.

Článek vyšel v prvním čísle magazínu Open source & praxe.

Diskuze (1) Nahoru