Linux E X P R E S

Facebook

Linux v internetové kavárně Oceán Café

ubuntu_circle.png

Jsou místa, kde nasazení svobodného softwaru nemusí představovat nejlepší volbu a jsou zde naopak místa, kde je svobodný software číslem jedna zcela bez diskusí (a takových je doufám více). Jedním z míst, která rozhodně patří do druhého seznamu, jsou i internetové kavárny, které po svobodném řešení přímo volají, což si ukážeme na příkladu pražské internetové kavárny Oceán Café.


Internetové kavárny sice mají své „nejslavnější“ období již za sebou, ale stále mají svůj smysl a stále je můžeme občas potkat. Jak jsem již psal v úvodu, internetové kavárny jsou pro nasazení svobodného softwaru (a tím myslím především Linuxu) ideálním místem. Již z „definice“ zde neočekáváme žádné speciální potřeby uživatelů, ale naopak se u systému počítá jen se základním využitím (prohlížení Internetu, komunikace, práce s dokumenty atd.) a není se tedy třeba obávat problémů s nekompatibilitou speciálních aplikací. I hardware bývá jednodušší (a starší) bez různých podivných periferií s ještě podivnější podporou apod.

Internetovou kavárnu Oceán Café naleznete v Praze na Vinohradech v Jugoslávské ulici 10 (mezi I.P. Pavlova a Náměstím Míru). Kavárna skrývá celkem dvacet klientských počítačů a jeden hlavní fungující jako server. Svobodný software (zastupovaný linuxovou distribucí Ubuntu) zde byl postupně nasazován již od loňského roku.

Oceán Café Oceán Café

Přechod kavárny provedla společnost EliteChoice, která se specializuje na komerční podporu pro Ubuntu a je také partnerem společnosti Canonical. Její zástupce David Strnad také odpovídal na první sadu otázek, které se týkaly především technického řešení přechodu. Na druhou část otázek týkající se zkušeností se samotným provozem odpovídal majitel kavárny Rudolf Válek.

Technické řešení

V jakém „stavu“ byla kavárna (po softwarové a hardwarové stránce), když jste začali pracovat na nasazení Ubuntu?

V kavárně funguje pestrá směsice počítačů, z nichž prakticky žádný není totožný. Průměrný věk strojů je cca pět let, nejmladšímu stroji jsou tři roky, nejstarší má osm let. Většina strojů má 512 MB operační paměti a procesory od Intelu a AMD běžné v době výroby. Jsou tu značkové stanice i skládané „noname“ stroje. Na všech byly nainstalovány Windows XP, antivirový software a kancelářský balík.

Klientský počítač s Ubuntu 10.04 Klientský počítač s Ubuntu 10.04

Proč jste se rozhodli nasadit do kavárny zrovna Ubuntu? Zvažovali jste i nějaké jiné distribuce nebo jiné operační systémy?

Ubuntu jsme se rozhodli nasadit hned z několika důvodů. Prvním důvodem bylo jeho zaměření na desktopové uživatele – jeho vzhled a způsob ovládání je velmi intuitivní a je podobný jako u ostatních široce užívaných desktopových operačních systémů. Z tohoto důvodu nemívají uživatelé velké potíže při jeho používání, i když jej vlastně nikdy neviděli. Druhým důvodem naší volby je vysoká úroveň podpory výrobce tohoto operačního systému a široká paleta hardwaru, na kterém je možné jej provozovat. Třetím důvodem bylo samozřejmě množství softwaru, který je pro Ubuntu udržován v repozitářích. O jiné distribuci jsme neuvažovali, neboť Ubuntu vychází z léty prověřeného praotce Debianu.

Je Ubuntu (a Linux obecně) dobře připraven pro nasazení v internetové kavárně? Jsou k dispozici přímo nějaká hotová řešení (programy) pro stanice a server?

Linux je obecně dobře připraven na provoz v internetových kavárnách, ale je samozřejmě nutné modifikovat základní konfiguraci systému pro konkrétní potřeby. Linux je obecně velmi tvárný operační systém a efektivita jeho nasazení závisí velkou měrou i na schopnostech administrátorů. V současné době připravujeme náš vlastní kavárenský systém, který by měl pokrýt většinu požadavků na aplikaci pro provoz internetových kaváren.

Jaké řešení jste nakonec zvolili?

Jako operační systém je použito Ubuntu 10.04 LTS 32bit. Na strojích je standardní instalace z originálního CD doplněna o vybraný další software. K dispozici je tedy Mozilla Firefox, Chrome, OpenOffice.org, GIMP, Skype a další. Z důvodů častého vrtání zákazníků do systémových částí byly schovány a omezeny ovládací panely a nástroje pro uživatelský účet. V současné době provozujeme v kavárně původně používaný Cafeserver, nicméně ten bude velmi brzy nahrazen naším vlastním systémem EliteCafe. Systém je psaný v Javě, takže je multiplatformní a nasadit jej půjde prakticky kdekoli.

Na jednom z počítačů zůstaly původně nainstalované Windows XP – stroj je tak starý, že jsme se do něho už nechtěli pustit. Jeho pád by mohl být vnímán jako vina systému, i když by to bylo dosloužením hardwaru.

Server s aplikací na monitorování klientů Server s aplikací na monitorování klientů

Narazili jste při realizace na nějaké problémy?

Při realizaci docházelo k problémům spíše hardwarového rázu. Vzhledem ke stáří strojů občas nefungovala CD-ROM mechanika, stroje neuměly bootovat z USB apod. Se samotnou instalací a provozem již problémy nebyly.

Řešili jste nějaké problémy i po skončení realizace (při běžném provozu)?

Při běžném provozu jsme již víceméně dolaďovali detaily, které vycházely z potřeb uživatelů a obsluhy kavárny. Pokud se objevil problém , jeho příčina byla vždy hardwarového rázu.

-- David Strnad

Počítače

Praktické použití

Pro Ubuntu/Linux jste se rozhodl vy sám? Pokud ano, co vás k tomu vedlo? Pokud ne, co vás přesvědčilo, že zrovna Ubuntu je to pravé?

V kavárně těžko uhlídáme, kdo si co stahuje. Často jsme řešili problémy s viry. Na doporučení EliteChoice jsme zkusili nasadit Ubuntu na první dva stroje, které se právě zhroutily pod virovou nákazou. Oba stroje se ukázaly jako stabilní a odolné vůči virům. Byli i o něco rychlejší. Našli se i zákazníci, kteří změnu uvítali. Nakonec jsme Ubuntu nainstalovali na všechny stroje v kavárně.

Jak jste vy sám s Ubuntu spokojen? Můžete jej porovnat s dříve použitým řešením postaveným na produktech Microsoft Windows?

Je rychlejší a určitě funguje lépe. Ušetřili jsme i nějaké peníze, protože už nemusíme platit za licence Office, antivirů atd. Není potřeba stroje neustále kontrolovat na přítomnost malwaru a virů.

Co zákazníci? Máte od nich nějakou zpětnou vazbu (míněno směrem k použitému operačnímu systému)? Měl někdo někdy s Ubuntu problémy?

Ano, zákazníci si změny všimli. Pochvalují si rychlost počítačů. Někteří, evidentně méně zkušení (ptají se na obecně platné klávesové zkratky), si chvíli zvykali na nové prostředí. Ale i ti se zorientovali.

Počítač

Používáte vy sám Ubuntu i doma?

Ano, po zkušenostech v kavárně jsem si nechal nainstalovat Ubuntu i doma.

Je něco, co se vám na Ubuntu líbí nebo naopak nelíbí? Jste se současným stavem spokojen? Co byste rád změnil/zlepšil?

Líbí se mi jeho hladký chod a zajištěný servis.

-- Rudolf Válek

Diskuze (31) Nahoru