Linux E X P R E S

Facebook

Přechod na open source ve firmě

Open-source software je vábničkou pro mnoho firem, organizací, společností a dalších subjektů. Předkládám vám praktický doklad toho, jak přechod probíhá ve firmě RAMET C.H.M. A.S. Aleš Mišurec.


Stav výpočetní techniky k 06/2006

Počet serverů: 5, z toho linuxových: 3. Počet stanic: 100 včetně notebooků, z toho linuxových: 1, QNX: 2.

Hlavní využití

  • file server pro sdílení dat a úložiště informačního systému postaveného na Visual FoxPro;
  • mail server pro komunikaci se světem;
  • proxy server pro připojení k internetu;
  • backup server pro zálohování na pásku;
  • docházkový server pro evidenci a zpracování docházky;
  • databázový server - testovací databáze Oracle pro vývojový tým.

Použité technologie převážně od firmy Dell a HP (servery a switche). Kabeláž 100 Mbit, páteř 1 Gbit. Počet správců sítě a administrátorů: 1 - já.

Přechod první - servery

Rok 2002

Zastaralý server 2x CPU Pentium II 300 MHz/256 MB RAM přestal stačit jak výkonostně, tak co se týče spolehlivosti. Vypsali jsme proto výběrové řízení na dodavatele serveru nového. Požadavky byly: 2x Xeon/min. 1 GB RAM/ RAID5 řadič, zálohovací zařízení. Nakonec vyhrála firma Dell kvůli nejnižší ceně. Takže server Dell PowerEdge 2600 byl za necelý měsíc náš. Jeho konfigurace: 2x Xeon 2,4 GHz/1024 MB RAM/1x 18GB SCSI + 3x 36GB SCSI v RAID5/ DLT 40 GB. Na serveru byl od výrobce Red Hat Linux 7.3, ale hned sem jej přeinstaloval na Red Hat 8.0, což byla, jak jsem později zjistil, asi chyba. Server sloužil jako file server se Sambou v 2.8 a se 70 účty uživatelů.

Rok 2004

Změna ISP vedla ke zrušení správy jejich firewallu. Výběr nového hardwaru pro firewall/mail server. Tentokrát bez výběrového řízení kupujeme dva servery od firmy Dell. Stěhování do nových prostor a budování zcela nové "serverovny". Výběr systému pro zpracování mailů vyhrála firma Kerio a produkt Kerio Mail server. Proč? Snadná instalace, snadná zpráva, antispam, antivir atd. A celé to běží na Linuxu. Cena: 40000 + 18000 roční podpora pro 120 uživatelů. Systém běží na Red Hat Enterprise ES 3.

Rok 2005

Totální přeinstalace file serveru. Pro tento účel zakoupen Red Hat Enterprise ES 4. Výměna 18GB SCSI za 36GB pro systém. Pole 72 GB RAID 5 (3x 36 GB SCSI) zůstává. Samba v. 3.0 je o něco rychlejší než předchozí 2.8. Spuštěn Apache pro informační server a project management.

Instalace backup serveru. V souladu s ISO je nutné mít zálohy mimo místnost se zálohovaným serverem a dokonce v jiné budově a ve vyšším patře. Pro tento účel stačila obyčejná desktopová stanice Dell Optiplex s magnetopáskovou mechanikou Sony AIT-2 40/80 GB. Systém Red Hat 9 a zálohovací software Legato EMC². Instalace VPN připojení pro vzdálený přístup k datům, informačnímu systému a jiným důležitým službám a informacím. Použil jsem vynikající software OpenVPN. Za tohle by se měla autorovi OpenVPN dávat cena a diplom.

Rok 2006

Momentálně vše běží. V plánu je rozšíření paměti RAM pro instalaci databázového serveru, který bude potřeba pro nový informační systém, jenž je plánován na konec roku 2006.

Budoucnost

V plánu je rozjetí monitorovacího systému ZABBIX a s příchodem nového informačního systéme očekávám velký zásah do infrastruktury. Výměna a upgrade hardwaru na serverech. Instalace databází. Když to bude Oracle, tak poběží na Linuxu, ale pokud to bude MS SQL 2005, budu se muset s naším file serverem a Sambou rozloučit. Ale ne úplně - file server bych asi nainstaloval na nějakém obyčejném desktopovém PC.

Přechod druhý - stanice

Rok 2004

Po ukončení softwarového auditu bylo potřeba dorovnat licence pro kancelářský balík MS Office. Nakonec (a naštěstí) se mně podařilo přesvědčit vedení, že na nižší místa není potřeba kupovat drahý MS Office, a tak jsem začal instalovat OpenOffice.org verze 1.x. Po očekávané averzi ze strany uživatelů se nakonec vše podařilo a na třiceti stanicích bez problémů OpenOffice.org běží. Na mém počítači je stále více používán Linux než dualbootové Windows XP.

Rok 2005

Výměna technického ředitele mně dovolila více prosadit formát PDF, a tak jsem postupně upgradoval OpenOffice.org na verzi s PDF exportem. U ostatních se instaluje PDFCreator. Veškeré firemní dokumenty jako směrnice, výrobní dokumentace atd. jsou převedeny do PDF. Editovatelné verze dokumentů (DOC, SWT atd...) jsou zachovány, ale v omezené míře většinou pouze na stanicích autorů. Dostávám nový počítač s AMD64 a instaluji Fedora Core 4 jako jediný operační systém na své stanici. Je to jediný AMD procesor ve firmě. S rychlostí jsem spokojen, ale čekal jsem víc.

Rok 2006

Začátkem roku 2006 nastal přechod všech stanic na OpenOffice.org 2.0. MS Office zůstává pouze na stanicích manažerů a vedení. Kompletní přechod e-mailových klientů na Mozilla Thunderbird 1.5 a Firefox 1.5 na všech stanicích. Pouze manažeři a vedení, kteří mají MS Office 2003, využívají MS Outlook. Rázná změna vede k lepšímu a uživatelé jsou spokojeni, že všichni používají stejné aplikace. Přijetí formátu OpenDocument jako ISO standardu mně nahrává do karet. Jediná nevýhoda je rychlost nebo lépe řečeno pomalost na starších strojích Pentium a Pentium II. Vůbec těm uživatelům nezávidím. Můj počítač také doznává změn.

Zkouším SUSE Linux Proffessional 10.0, ale jen do té doby, než přišla Fedora Core 5. Okamžitě instaluji. Jsem nadšen rychlostí - jak bootování tak prací v KDE. Jediná moucha, která mně vadí dosud, je chybějící repozitář pro MonoDevelop. Mono je součástí systému, MonoDevelop ovšem ne. Snad přijde brzy. Momentálně používám pro studium a vyvíjení v C# MS Visual Studio .NET 2005 na notebooku.

Vypisuji školení pro uživatele - práce s Thunderbirdem a OpenOffice.org. O školení kupodivu není zájem a přihlásilo se jen pět lidí. Divné. Zjišťuji proč. Důvod: uživatelé navyklí dříve používat MS Office, si na práci v OpenOffice.org zvykli velmi rychle (někteří tedy pomaleji). A přechod z Outlook Expressu na Mozilla Thunderbird byl tak hladký, že uživatelé si, dalo by se říct, rozdílu ani nevšimli. O Firefoxu můžu napsat totéž.

Pro sebe kupuji doménu linuxexpert.cz a snažím se vytvořit portál pro systémové administrátory, IT manažery... Měl by obsahově být na úrovni abclinuxu.cz, ovšem ne tak detailní. Je to tedy velké sousto pro jednoho, a tak budu hledat spolupracovníky.

Budoucnost

Předpokládám zavedení elektronického podpisu pomocí GnuPG a pluginu Enigmail do Thunderbirdu. Pouze si zatím nevím rady s certifikační autoritou. Software CA by měl běžet na jednom z našich serverů. Také plánuji využití některé databáze ve spojení s OpenOffice.org a napojení na informační systém. Testuji MySQL, PostgreSQL a Firebird SQL. Škoda jen, že jsem na všechno sám, a tak při administraci pěti serverů a stovky stanic moc času na experimenty není. Chtěl bych konečně rozjet portál LinuxExpert...

Diskuze (0) Nahoru