Linux slaví 22 let
Jak se zdá, vývojáři jsou v létě nějak aktivní. Jinak si totiž neumíme vysvětlit, že slavíme již třetí významné linuxové výročí v řadě. Poté co Debian a Slackware oslavili dvacítku, se totiž nyní přidává i samotný Linux, kterému ale musíme na dortu rozsvítit o dvě svíčky více. Úplně první verze Linuxu totiž vyšla 26. srpna 1991 a Linus Torvalds ji tehdy uvedl dnes již velmi známou větou:
Dělám (svobodný) operační systém (je to jen koníček, nic velkého a profesionálního jako GNU) pro 386.
Inu, moc to Linusovi nevyšlo – jeho systém se za těch dvaadvacet let poněkud rozrostl a již je rozhodně velký a profesionální a projekt GNU zastiňuje i přes nekončící snahy Richarda M. Stallmana, aby se správně říkalo GNU/Linux, a ne jen Linux, protože Linux je jen „pouhým“ jádrem a bez softwaru z projektu GNU by mnoho neznamenal.
Gratulujeme! Příští rok by to chtělo nějakou narozeninovou oslavu. S dortem.
Vyberte přednášky pro letošní LinuxDays
Letošní ročník konference LinuxDays se bude konat sice až za měsíc (přesněji o víkendu 5. a 6. října), ale „zapojit se“ můžete již nyní, a to tak, že vyberete přednášky, které byste si rádi poslechli.
Letos je na výběr z více jak třech zajímavých desítek témat. Vybírat můžete například z přednášek z oblasti sítí, vývoje openSUSE, ale v nabídce je také přednáška o praktickém nasazení Linuxu na střední škole a vyučující z Fakulty informačních technologií ČVUT (která je spolupořadatelem a v jejíchž prostorách se akce koná) představí, jak se otevřený software uplatňuje při studiu.
Hlasovat můžete jen do soboty 7. září, tak určitě nezapomeňte, a hlavně nezapomeňte za měsíc přijít!
Ačkoli jsou letos LinuxDays bez mezinárodní účasti, rozhodně je na co se těšit – vybírejte, hlasujte, a hlavně se přijďte pobavit i poučit.
Open data & gov
I další francouzská ministerstva používají otevřený software
Již dříve jsme informovali o iniciativě francouzské poslankyně Isabelle Attard, která si od ministerstev vyžádala informace o tom, jak používají či nepoužívají svobodný software. Nyní byla zveřejněna druhá várka odpovědí, která ukazuje, že francouzská státní správa na tom z pohledu svobodného softwaru rozhodně není vůbec špatně.
Ministerstvo školství sice teprve nyní vypracovává nové IT strategie zahrnující svobodný software, ale to neznamená, že jej nepoužívá. Právě naopak, čísla jsou velice působivá – v celé Francii lze ve školství napočítat 23 tisíc serverů s Ubuntu a samotné ministerstvo spravuje přibližně 4000 serverů s Red Hatem. Již blíže nespecifikované je nasazení OpenOffice a LibreOffice, které jsou prý široce využívány učiteli i studenty.
Svobodný software se uchytil i na Ministerstvu financí, a to opět především v podobě Linuxu na serverech. Generální ředitelství nepřímých daní a cel používá na všech svých počítačích „svobodný kancelářský balík“ již od roku 2003.
iHNed zveřejňuje vizualizace dat pod otevřenou licencí
Datablog portálu iHNed.cz připravuje různé vizualizace z veřejně dostupných dat a nyní se rozhodl, že i tyto vizualizace a kódy k nim zveřejní pod otevřenou licencí.
Samotná data jsou k dispozici pod licencí CreativeCommons BY-NC-SA, která umožňuje další šíření v případě, že bude uveden autor, nebude se jednat o komerční využití a případná odvozená díla budou mít stejnou licenci. JavaScriptové kódy vizualizací jsou k dispozici pod licencí MIT.
Na gitHubu Economie je v současné době k dispozici sedm vizualizací, například mapa znečištění nebo kriminality v Česku a další.
Inu jedna vlaštovka jaro nedělá, ale v době, kdy zpravodajské portály na jednu stranu běžně berou cokoli s lakonickým „Zdroj: Internet“, a na druhou stranu dští oheň a síru na všechny, kdo si dovolí převzít pár vět z článku, to je docela pěkné gesto.
Nový Zéland odmítl softwarové patenty
Odpůrci softwarových patentů si mohou zase jednou oddychnout – nově přijatý patentový zákon na Novém Zélandu je totiž v této zemi definitivně zakazuje. Počítačový program totiž podle novozélandských politiků není vynález, a nemůže tak být patentován.
Zákon byl schválen drtivou většinou poslanců – pro jich hlasovalo 117, proti pouze 4, ale jeho přijetí rozhodně nebylo jednoduché, první návrh zákona byl připraven již v roce 2008 a od té doby byl několikrát přepracován právě i kvůli pohledu na softwarové patenty, kdy různé komise navrhovaly různá řešení. Nakonec naštěstí zvítězil zdravý rozum.
Jako komentář si vypůjčím slova poslankyně Clare Curran, která citovala jednoho z novozélandských vývojářů: „Je téměř nemožné vyvinout software bez porušení některého ze stovek tisíc patentů na zcela zřejmé věci.“
Jednou větou
- Populární software pro správu elektronické knihovny dosáhl verze 1.0. Mezi novinky patří například podpora konverze z formátu MS Office nebo možnost vkládání fontů do knih.
- Zdá se, že Canonical nemá se svým novým grafickým serverem Mir příliš štěstí ani u své vlastní komunity – po Kubuntu a Lubuntu jeho použití v následujícím vydání odmítlo i Xubuntu. V Ubuntu jej přitom máme najít jako výchozí již nyní na podzim.
- Stalo se ze SourceForge „zlo“? Populární hosting open-source projektů začal při stahování EXE souborů podstrkávat uzavřený instalátor, který sebou natáhne další „pochybný“ software, jako například toolbar Ask.com a podobné nežádané aplikace.
- Kopírujete text prostředním tlačítkem myši? Pokud k tomu navíc používáte GNOME, budete si možná muset odvyknout. O zvažovaných změnách této klasické funkce informuje Phoronix.
- Vyšlo Ubuntu 12.04.3, třetí „údržbové vydání“ aktuální LTS verze Ubuntu. Přináší klasicky bezpečnostní aktualizace zveřejněné od předchozího vydání a také podporu pro novější hardware.