Linux E X P R E S

Facebook

Co se děje ve světě Linuxu a open source

dvatydny.gif

Vyšla nová verze kancelářského balíku LibreOffice. Již tento víkend konference DevConf v Brně. Valve odměnilo vývojáře Debianu – mohou hrát hry na Steamu zdarma. V Praze se budou konat konference redakčních systémů Joomla! a Wordpress. A Holanďané a Finové šetří díky použití otevřeného softwaru ve státní správě a školství.


Vyšel LibreOffice 4.2

Populární svobodný kancelářský balík LibreOffice vyšel ve verzi 4.2. Novinek je nyní skutečně požehnaně, nová verze LibreOffice se točí především kolem výkonu a také vylepšené podpory formátu OOXML.

Největších změn doznal nejspíš tabulkový kalkulátor Calc. Velká část jeho kódu byla přepsána, díky čemuž se zlepšil výkon při práci s většími objemy dat a také při importování rozsáhlejších tabulek ve formátu XLSX. Calcu přibyla také možnost provádět vybrané výpočty paralelně pomocí výpočetního výkonu grafické karty. O toto vylepšení se postarala již dřívější integrace OpenCL.

Zlepšení byste měli také pocítit, pokud často upravujete dokumenty ve formátu Microsoft OOXML, především tedy u DOCX dokumentů.

Mezi další novinky patří například drobné změny v grafickém rozhraní programu – nová spouštěcí obrazovka, pokračující přepracovávání různých dialogů a další. Podrobný přehled novinek naleznete na serveru OpenOffice.cz.

Kancelářský balík LibreOffice 4.2 běžící v distribuci Kubuntu Kancelářský balík LibreOffice 4.2 běžící v distribuci Kubuntu

Konference DevConf již tento víkend v Brně

Již tento víkend, respektive od pátku 7. února do neděle 9. února, se bude v Brně konat další ročník konference DevConf, která je určena pro vývojáře, správce u uživatele Fedory, RedHatu a JBoss.

V programu se letos sešlo přes 100 přednášek a workshopů, které má svědomí celkem 112 přednášejících z celého světa (všechny přednášky i workshopy budou vedeny v angličtině). Na konferenci dorazí také výkonný viceprezident Red Hatu Paul Cormier, který bude mít v pátek „keynote“ na téma budoucího směřování společnosti Red Hat.

Vstup na konferenci je zdarma, nemusíte se ani nikde registrovat – pokud vás program zaujme, stačí prostě přijít.

Vývojáři Debianu mohou získat hry od Valve zdarma

Debian bude mít možná v budoucnu problém s nedostatkem aktivních vývojářů – ti stávající totiž dostanou zdarma přístup ke všem hrám od Valve dostupným na Steamu a hrozí, že místo vývoje se tak budou zabývat jen hraním her.

Valve se tímto způsobem rozhodlo poděkovat aktivním přispěvatelům do Debianu za to, že tvoří systém, který pomohl rozběhnout jejich operační systém SteamOS, který je právě na Debianu postaven.

Konference Joomla a Wordpress v Praze

Hned dvě konference zaměřené na webové redakční systémy se budou v nejbližší době konat v Praze.

První bude 22. února WordCamp Praha 2014 pro uživatele systému Wordpress. Na programu jsou dva běhy přednášek, jeden pro uživatele, druhý pro vývojáře a programátory Wordpressu. Konat se bude v pražském Impact Hubu.

O týden a kus později, 1. března, se bude konat JoomlaDay, kde si (jak již název napovídá) přijdou na své uživatelé CMS Joomla! Na programu jsou přednášky od českých i zahraničních hostů a pokrývají témata určená jak pro obyčejné uživatele, tak pro vývojáře a programátory pluginů. JoomlaDay se bude konat v prostorách Fakulty informačních technologií ČVUT.

Open data & gov

Holandské Ede šetří díky open source

Holandské město Ede svým úspěšným přechodem na otevřené technologie výrazně ušetřilo na nákladech. S celkovým rozpočtem pro ICT o velikosti 6 milionů eur má toto stotisícové město náklady o 24 % nižší než jiná srovnatelně velká města.

Hlavním důvodem těchto úspor je cena, kterou Ede vynaloží na softwarové licence připadající na jednoho zaměstnance. Ta je pouze 56 eur, což je oproti průměru ostatních měst, který činí 731 eur, úspora neuvěřitelných 92 %.

Mezi použitý otevřený software patří například groupware Zarafa, který nahrazuje řešení Microsoft Exchange, nebo kancelářský balík LibreOffice. Na serverech radnice pak běží SUSE.

Otevřený software ve finských školách

Při čtení novinek z nasazení open source ve veřejné správě a různých státních institucích má člověk pocit, že Česko je snad jedinou zemí, kde se v tomto směru zcela nedaří. Další zemí, která je v tomto ohledu dále, je Finsko. Nasazení otevřeného softwaru v tamních základních a středních školách popisuje Jouni Lintu ze společnosti Opensys. Ta ve Finsku spravuje pro 43 obcí celkem 9000 počítačů ve 175 školách. To dělá kolem 42 tisíc studentů, kteří tak ve škole používají Linux a další svobodný software.

Jednou větou

  • Zmeškali jste Fedora 20 Release Party? Nevadí, na přednášky se můžete podívat na internetu.
  • Česko bude hostit další významnou opensource konferenci. Tentokrát je na řadě Praha, kde se bude od 6. do 9. srpna letošního roku na půdě Fakulty informačních technologií ČVUT konat Flock, konference komunity Fedory.
  • Byla ukončena podpora openSUSE 12.2Ubuntu 13.04. Pokud je stále používáte, je na čase přejít na novější vydání.
  • Finanční problémy OpenBSD, o kterých jsme informovali minule, byly již zažehnány. Ve sbírce pro letošní rok se vybralo 111 tisíc dolarů. Část peněz pochází i od Mircea Popescu, vlastníka bitcoinové burzy MPEx.
  • Profesionální videoeditor Lightworks vyšel ve verzi 11.5. Pro linuxovou verzi se jedná o první stabilní vydání.

Diskuze (0) Nahoru