Linux, GNU/Linux, distribuce
Linux
Každý operační systém má tzv. jádro, které se stará o zcela základní funkčnost počítače a celé sestavy. To je Linux - několik desítek megabajtů veliký soubor, který oživí váš počítač. Ale je pro vás skrytý, stačí, že funguje - ovládá váš hardware.
GNU/Linux
Aby mělo jádro smysl, potřebuje další programy, které komunikují s uživatelem (nebo jinými programy - na pozadí). Mnoho takových programů vychází z projektu GNU, který vznikl v 80. letech a funguje stále. Jedná se o tým vývojářů, kteří stále pracují na stávajících programech a vyvíjejí nové. Takových týmů je ovšem velmi mnoho - projekt GNU měl však pro vývoj Linuxu stěžejní význam.
Distribuce
To všechno dohromady tvoří distribuci: vývojářské týmy, např. firmy Mandriva S.A., kompletují programy a vytvářejí tak distribuci - konkrétní verzi operačního systému. Jednotlivé distribuce se mezi sebou více či méně liší - ale stále se jedná o Linux, který lze jasně identifikovat a používat.
No a?!
Pokud vás napadla tato reakce, máte zcela pravdu - není nutné znát technické či historické podrobnosti. GNU/Linux, běžně spíše Linux, je základem pro moderní operační systém, který existuje ve více variantách. Tyto varianty neboli distribuce se od sebe liší, a proto se k nim přistupuje jako k příbuzným, nicméně různým operačním systémům.
Proto má smysl říkat "Používám Mandriva Linux 2008" nebo "Mám Ubuntu 7.10" či "Radši používám PCLinuxOS". Jednotlivé distribuce se od sebe přece jen liší, ale v konečném důsledku jsou dnes na úrovni, která je pro uživatele velmi srozumitelná - už jen proto, že prostředí je české.
Oblíbené distribuce
Připravili jsme pro vás přehled nejoblíbenějších a nejčastěji používaných distribucí. U každého profilu jsou uvedeny informace o hardwarové náročnosti a možnosti, jak konkrétní distribuci získat.