Před měsícem byla vydána nová větší verze distribuce AntiX Linux 22. Toto vydání je aktualizací předešlé verze 21, která stejně jako ta současná staví na stabilní větvi distribuce Debian verze 11 označené bullseye. AntiX Linux pro tuto řadu vydání používá své kódové označení Group Yorum.
Politika
AntiX Linux se označuje za antifašistický a záměrně vybírá svá kódová jména podle levicových postav, skupin a revolucionářů. Název Group Yorum patří turecké hudební skupině, založené roku 1985, jež dodnes vystupuje politicky laděnými písněmi a organizuje protesty. Tvorba této skupiny byla několik let zakázaná a někteří její členové byli zatčeni a vězněni.
AntiX Linux 22 - Fluxbox 1.3.7
Myšlenka AntiX Linuxu
Distribuce o sobě prohlašuje, že se jedná o rychlou, odlehčenou a jednoduše instalovatelnou živou distribuci Linuxu bez SystemD. Snaží se o podporu starých počítačů s minimálně 256 MB RAM a 5 GB místem na pevném disku. Umí běžet svižně jako živá distribuce, ale zároveň umožňuje přizpůsobení (remastering) tak, jak uživatel požaduje. Režim živého spuštění v kombinaci se zapisovatelným diskovým oddílem navíc nabízí způsob, jak zachovat rychlost spuštění a také uložit systémové a uživatelské změny.
Trvalé ukládání změn v režimu živé distribuce
Pokud uživatel systému nabídne zapisovatelný diskový oddíl, je možné změny v souborovém systému uložit a načíst při dalším spuštění. I zde je možnost volby:
- Persistence - trvalý zápis, který jak změny v
rootfs
, tak vhomefs
, zapíše do image souborů (nikoliv na samotný oddíl) na daném diskovém oddíle ve složce /antiX/. - Frugal - úsporný zápis, který
rootfs
používá podobně jako v persistentním režimu, ale systémové změny se ukládají v komprimovaném squashfs, který by měl zabírat mnohem méně místa.
Co je nového ve verzi 22
- novější jádro 4.9.0-326
- správce oken IceWM 3.2.2
- webový prohlížeč Firefox ESR 102.3
- internetový balík Seamonkey 2.53.14
- byla vylepšena lokalizace
- byly opraveny klíče deb archivů
- nefunkční balíček mps-youtube byl odstraněn
- modem-manager je nově nahrazen nástrojem Sakis3G 0.2.0e přejatým z distribuce Kali Linux
- dále byly odstraněny balíčky elogind, libpam-elogind a libelogind0, protože se místo nich používají balíčky seatd a consolekit
Mnoho balíčků z upstreamové distribuce Debian muselo být znovu sestaveno, aby byly odstraněny pevné závislosti na libsystemd0/libelogind0. Pro přestavu - jde o následující balíčky: apt, cups, dbus, gvfs, openssh, policykit-1, procps, pulseaudio, rpcbind, rsyslog, samba, sane-backends, udisks2, util-linux, webkit2gtk a xorg-server.
Uživatelé AntiX Linux 21 mohou na novou verzi distribuce povýšit jednoduše pomocí aktualizace nástrojem apt nebo synaptic.
Server os.watch zveřejnil na youtube krátké video s představením nové verze.
Varianta s novějšími balíčky
Pro ty, kdo rádi zkoušejí nové verze softwaru, je k dispozici i sestavení distribuce, které vychází z větve Debian testing (kódový název sid). Instalační obrazy jsou k dispozici na serveru sourceforge.net.
Správci oken
Vzhledem k zaměření distribuce na rychlý běh a jednoduchost nelze očekávat, že pro grafické prostředí budou použita náročná prostřední pracovní plochy. Distribuce je tedy vybavena klasickými správci oken, mezi něž patří:
- IceWM 3.2.2
- fluxbox 1.3.7
- jwm 2.4.2
- herbstluftwm 0.9.5
Zajímavostí herbstluftwm je to, že má ruční tiling (dlažicování) ovládaný kompletně z klávesnice.
AntiX Linux 22 - herbstluftwm 0.9.5
Závěr
Distribuce AntiX Linux 22 je zajímavá odlehčená distribuce, která umí vdechnout život mnohdy už zapomenutým hardwarovým kouskům. Sám jsem ji využil pro oživení Netbooku Lenovo IdeaPad S12, na kterém se mi narozdíl od běžných distribucí podařilo nastavit korektní rozlišení atypického grafického čipu VIA Chrome.
Výhodou je, že AntiX Linux je postaven na vyzkoušeném kódu Debianu, což zaručuje stabilitu a především široké možnosti instalace softwarových balíčků. Také promyšlená konfigurace živé či hybridní živé distribuce s ukládáním dat nabízí velkou univerzálnost a možnost přizpůsobení různým potřebám uživatelů.
Závěrem bych rád ještě zmínil, že distribuce MX Linux používá AntiX Linux jako svůj základ, který následně obohacuje svými nástroji.