Linux E X P R E S

Facebook

CrunchBang – Vyladěný Debian s Openboxem

crunchbang.jpg

Pevným a ověřeným základem distribuce CrunchBang Linux je Debian GNU/Linux. Distribuce je postavena na prostředí Openboxu nebo Xfce. V našem testu se budeme věnovat verzi s Openboxem. Aktuálně tedy verzi 10 „Statler“.


Snadné od začátku

Systém si můžete stáhnout přímo z domovských stránek projektu. ISO obraz live CD je velký 643 MB a můžete si volit mezi verzí určenou pro platformu Intel nebo AMD. Po stažení obraz jednoduše vypálíte a nabootujete do svého počítače.

Po načtení live CD máte možnost výběru z několika variant spuštění, verzi live, záchranný systém nebo můžete rovnou spustit instalaci systému.

Nejprve se podíváme, co se stane, rozhodnete-li se pro odzkoušení distribuce v podobě live CD. Kliknete na položku live a do počítače se začne zavádět vše potřebné pro běh systému. Celý proces zavádění trval přibližně osm minut. Po této době se před vámi objeví připravený desktop.

Vítá vás CrunchBang Linux Vítá vás CrunchBang Linux

Tapetu plochy tvoří černé pozadí s šedým logem Debianu. V dolní části jsou dva panely, které zároveň slouží jako přepínače pracovní plochy. V pravém horním rohu je umístěna conky, která vám podává systémové informace o vašem počítači a dále obsahuje několik základních a nejdůležitějších klávesových zkratek. V pravém dolním rohu jsou hodiny a kalendář, společně s Network Managerem, ovladačem hlasitosti a přepínačem klávesnice. Přepínat můžete mezi několika variantami, ale čeština chybí. Česká lokalizace v tuto chvíli není dostupná v žádné aplikaci a celý systém pracuje pouze v angličtině, dokonce nebylo v průběhu zavádění systému ani možné zvolit jinou jazykovou verzi než anglickou. Celý systém je však natolik intuitivní, že pro základní práci není nutné ani jiné rozhraní, a to i pro uživatele, který anglickým jazykem moc nevládne.

Větším překvapením však pro vás bude, kdo jste ještě neměli možnost seznámit se s Openboxem, absence jakékoliv lišty s výběrem aplikací, míst a nastavení. K těmto záležitostem se dostanete velice jednoduše, a to tak, že kdekoliv v prostoru pracovní plochy kliknete pravým tlačítkem myši. A ihned se před vámi objeví menu s nabídkou. Nebo také můžete použít některou z klávesových zkratek. Například pro otevření webového prohlížeče je to [Super+w] (klávesa [Super] je ta ošklivá s logem Microsoft Windows) a během okamžiku se otevře webový prohlížeč Iceweasel, což je Firefox Debianu. Již v tuto chvíli je vidět, že CrunchBang s Openboxem je opravdu rychlá kombinace. K otevření aplikace dojde do dvou vteřin po stisku kláves a stejně rychlý výsledek je při spuštění jakékoliv jiné.

Rychlost je základ

A protože jsem zvědavý, jakou rychlostí nás oslní CrunchBang na pevném disku, přejděme tedy k instalaci systému. Před instalací je nutné provést restart systému, protože zde není aplikována možnost provést instalaci přímo z desktopu běžícím jako live CD. Stiskneme tedy klávesy [Super+x] a následně klikneme na tlačítko reboot.

Necháme opět načíst CD do počítače, ale tentokrát zvolíme položku install text. Jak již název napovídá, spustí se instalace systému na pevný disk a celou instalací nás provede textový instalátor. Zde jako první krok instalace zvolíme volbu jazyka, časového pásma a rozložení klávesnice. Poté již instalační proces běží v české lokalizaci a krok za krokem vás přehledně navádí k úspěšné instalaci systému. Celá základní instalace je opravdu rychlá a nezabere víc než deset minut. Poté se ukáže přihlašovací obrazovka, zadáte své jméno a heslo... a jste tam. Máte před sebou známý desktop, s kterým jste se setkali již v předchozím testování v podobě live CD. Na první pohled jsou patrné jen dva rozdíly. Chybí přepínač klávesnice a před vámi je otevřený terminál, který vás vítá v operačním systému CrunchBang a zároveň vás provede dalšími kroky instalace. Jako první zkontroluje připojení k Internetu a v případě potřeby vás vyzve, abyste se připojili do sítě.

Pokud jste připojeni pomocí bezdrátové sítě nebo kabelem, nebudete mít žádný problém, jelikož wifi karta je okamžitě detekována a funkční. Stačí pouze vybrat síť a připojit se, tak jak jste zvyklí.

Poté se vás průvodce zeptá, zda chcete provést aktualizaci systému, provede vás nastavením a instalací doplňkových aplikací, které zatím nejsou nainstalovány. Vždy máte možnost zvolit „ano, chci“, „ne, nechci“. Celý tento proces je samozřejmě v českém jazyce, je velice podrobný a trval asi dvacet pět minut. V případě, že některé aplikace nevyžadujete, bude tento proces kratší, jelikož vždy, když odpovíte ano, dojde ke stažení balíčků a k instalaci zvolené aplikace. V našem případě jsem zvolil všechny mimo Dropboxu. Stahoval jsem a instaloval OpenOffice.org, Apache2, MySQL a další.

Aktualizace Aktualizace

Hned po ukončení instalace a restartu systému sleduji rozdíly v rychlosti systému na pevném disku oproti live verzi a jsem překvapen. Aplikace startují téměř okamžitě po zadání klávesové zkratky. Dokonce i aplikace z OpenOffice.org (zastoupeny verzí 3.2) nenabíhají déle než dvě vteřiny.

Po spuštění textového editoru, ale zjišťuji první nedostatek v absenci české klávesnice. Přesto, že byla při instalaci zvolena, je nastavena pouze americká verze rozvržení kláves. Je tedy nutné otevřít konfigurační soubor openboxu autostart.sh a přepsat původní nastavení klávesnice tímto textem:

setxkbmap -layout us,cz -variant qwertz -option grp:alt_shift_toggle &

Nastavení rozložení klávesnice Nastavení rozložení klávesnice

Touto změnou jsme docílili možnosti přepnutí mezi českou a americkou klávesnicí použitím zkratky [Alt+Shift]. Po restartu Openboxu je nastavení klávesnice již funkční. Když už jsme v tom nastavení češtiny, je nutné doinstalovat ještě české jazykové balíčky pro některé aplikace. Otevřeme tedy Synaptic, což je známý balíčkový manažer, vybereme potřebné lokalizační balíčky a doinstalujeme je do systému.

Čeština Čeština

Velkou výhodou Openboxu je to, že potřebné konfigurační soubory jsou přístupné ihned z panelu výběru aplikací, a to tak, že kliknete pravým tlačítkem myši kamkoliv do pracovní plochy, otevře se menu, vyberete položku Openbox | Nastavení | potřebný konfigurační soubor. Není tedy nutné zdlouhavě procházet systém nebo zadávat cestu v terminálu.

Osvědčené aplikace a jen drobné nedostatky

Teď už víme, že můžeme pracovat s kancelářským balíkem OpenOffice.org. Jako správce balíčků je zde použit Synaptic. Pojďme se podívat i na další aplikace, které jsou v této distribuci nainstalovány hned v základu. Na prohlížení webu je zde, jak jsem již dříve zmínil, Iceweasel, a můžu vás ujistit, že s ním nebude mít nikdo žádný problém, protože je to vlastně starý známý Mozilla Firefox, jen s jiným jménem.

Pro zprávu souborů je k dispozici Thunar, který je také velice oblíbený i v jiných distribucích. Pokud se rozhodnete ve výchozí instalaci CrunchBangu hledat nějaké exotické aplikace, tak se vám to nepovede. Vývojáři totiž spoléhají na staré osvědčené aplikace, a to především aplikace vyvíjené pro GNOME a Xfce. Jelikož stojí ale celá distribuce na repozitářích Debianu, máte samozřejmě možnost doinstalovat z nich jakýkoli jiný software.

Potkáte tak tady textový editor Gedit, VLC Media Player pro přehrávání multimediálních souborů, Xfburn na vypalování CD/DVD, Transmission BitTorrent pro sdílení torrentů, pro práci s grafikou výkonný GIMP a třeba Gparted pro správu disků. Pokud tady mluvím o multimédiích, je nutné zmínit to, že již v základním nastavení jsou nainstalovány některé non-free aplikace a knihovny, což má za následek možnost okamžitého přehrávání MP3 nebo třeba Adobe Flash.

Aplikace Aplikace

Pro připojení k síti slouží známý Network Manager. Ten jsem se také rozhodl otestovat tím, že jsem se pokusil připojit k Internetu pomocí USB CDMA modemu od U:fona. Byl jsem překvapen, že ho Network Manager okamžitě bezchybně identifikoval a označil jako nové CDMA zařízení. Prošel jsem průvodce nastavení nového zařízení, ale ke spojení do sítě již nedošlo, a to ani po několika pokusech. Nakonec jsem musel upravit některé konfigurační soubory a připojení do sítě provádět ručně.

Neříkám, že v základní instalaci je obrovské množství programů, ale nechybí nic zásadního, a pokud by vám některý oblíbený chyběl, není problém tento doinstalovat z repozitářů.

Nikoho neurazí, ale všechny nenadchne

Díky množství nainstalovaných aplikací a díky volbě, které aplikace budou v základu nainstalovány, se CrunchBang vyznačuje velmi nízkou náročností. I při spuštění několika aplikací jsem se nedostal přes 250 MB paměťové zátěže, a to je na úroveň dnešních strojů opravdu málo. Není sice primárně určen pro starší a slabší stroje, ale díky své nenáročnosti bude určitě dobře sloužit i na nich.

Minimální zátěž Minimální zátěž

Během týdenního testování této distribuce jsem nenarazil na žádný větší problém, který by mi neumožnil dále pracovat nebo by dokonce způsobil pád aplikace. Vzhledem k tomu, jaké má tato distribuce základy, jsem s tím více méně počítal a opak by byl zklamáním. Jak již jsem psal výše, je celá distribuce postavena na Debianu a využívá jeho repozitáře, ale oproti svému základu je mnohem snazší. Díky jednoduché instalaci a základní konfiguraci, kdy není potřebné provádět téměř žádné kroky pomocí terminálu, je toto distro vhodné především pro uživatele, kteří se chtějí seznámit s Debianem. A na druhou stranu, nemohu doporučit tuto distribuci úplným nováčkům nebo lidem migrujícím z Microsoft Windows.

Vzhledem k tomu, že nemám rád zbytečné ikony a jiné spouštěče na ploše a různé „grafické vychytávky“, mi spíše vadí, musím přiznat, že volba Openboxu je pro mě velice příjemná, ale absence ikon a spouštěčů by mohla některým uživatelům vadit a mohla by způsobovat pocit složitějšího ovládání, i když skutečnost je úplně opačná.

Systém jsem používal převážně na práci a poslech hudby a jeho nastavení mi naprosto vyhovovalo. Pokud by tedy někdo hledal spolehlivou distribuci s Openboxem, může s klidným srdcem vyzkoušet Crunchbang.

Diskuze (20) Nahoru