Linux E X P R E S

Facebook

Duel: Slax versus Knoppix

Pepsi, nebo Coca? Audi, nebo BMW? Nemůžete se rozhodnout mezi Davidem a Goliášem? Petr Vojnar vám určitě pomůže!


Slax

Live distribuce na jedno CD, která vychází ze Slackwaru. Testovaná verze 5.0.5 byla vydána 5.5.2005, jejím autorem je Tomáš Matějíček.

Kde a za kolik

Slax je k mání na webu slax.linux-live.org jako ISO obraz, a to hned v několika edicích. Kromě standardní verze jsou k dispozici i verze speciální. Například tzv. KillBill edice, se kterou byste měli být schopni spouštět většinu programů určených pro Windows přímo v Linuxu.

ISO obraz má 190 MB a lze je stáhnout pomocí FTP, HTTP a BitTorrentu. Pokud máte starší verzi, stačí vám jen záplata, se kterou snadno vyrobíte verzi novou. Vzhledem k malé velikosti lze ISO obraz vypálit na malé CD/CD-RW (8 cm). Pokud stáhnete tzv. Popcorn edici, vleze se vám dokonce i na 128 MB USB flash disk.

Obrázek: Slax

Nároky

Požadavky na výbavu počítače nejsou vzhledem k dnešní době nijak závratné. Slax zavedete z CD-ROM, z USB disku nebo z pevného disku. Aby bylo zavedení úspěšné, potřebujete minimálně 30 MB operační paměti, 64 MB pro X-Window s Fluxboxem a 128 MB pro X-Window s KDE.

Start

Před samotným zavedením Slaxu se vám objeví úvodní logo a výzva, kde můžete provést poslední úpravu parametrů. V příruční nápovědě ovšem nejsou uvedeny zdaleka všechny nebo alespoň většina, takže v případě potřeby musíte nahlédnout do dokumentace.

Pokud se později nechcete zdržovat přihlašováním do systému, zadejte slax gui (KDE) nebo slax guifast (Fluxbox) a systém nastartuje přímo do grafického prostředí bez přihlášení. Start tímto způsobem trvá asi 4 min. do KDE a 2 min. 20 sek. do Fluxboxu. Standardně Slax nastartuje do textového režimu se zobrazením přihlašovací výzvy.

Detekce hardwaru

Provádí se při startu systému a je možné ji zakázat jak celkově, tak i konkrétní kroky, což umožňuje provoz i na počítači, který má defektní komponentu (v mém případě např. poškozená integrovaná grafická karta, pomohlo slax noagp).

Jako test kvality detekce jsem zkoušel (bohužel) jen připojení 10 GB disku přes rozhraní USB. Slax disk našel jako sda1 a vytvořil přípojný bod i záznam v /etc/fstab, ale samotné připojení bylo nutné provést ručně.

Obrázek: Slax

Výbava

Vzhledem k velikosti Slaxu je nutné počítat s menší programovou výbavou. Slax však používá souborový systém SquashFS, takže to nebude tak zlé, jak se na první pohled zdá. Systém obsahuje 219 balíčků, je založen na jádře 2.6.11.8, tedy téměř nejnovějším, a zaručuje tak širokou podporu hardwaru.

Pro práci v textovém režimu jsou k dispozici klasické programy jako mc, mpg321, cdrdao, lynx, mutt, ssh, gcc a další.

Grafický režim, v základech postavený na X.org 6.8.2, nabízí populární KDE verze 3.4 a pro ty, kdo mají málo paměti nebo už jsou prostě zvyklí, Fluxbox (který má bohužel dost chudé menu). Nechybí výborný přehrávač medií MPlayer, vypalovací program k3b, ale to je tak zhruba vše. Vzhledem k omezenému prostoru si musíme vystačit s programy z KDE, tedy např. žádný OpenOffice.org, nýbrž KOffice, webový prohlížeč Konqueror atd.

Pokud vám ve Slaxu něco chybí, buďto se s tím smíříte a použijete alternativu, která je k dispozici, a nebo si stáhnete modul s odpovídající funkčností. Zatím je k dispozici pouze GIMP, Thunderbird, Mozilla Firefox a sada pro vývoj, která je určena pro odlehčené edice, i když tím vlastně pak ztrácejí smysl.

Ukládání konfigurace

Zde se dostáváme ke kameni úrazu všech live distribucí, a tím je ukládání konfigurace pro další použití. Pokud tak neučiníte, po restartu počítače vám veškerá nastavení zmizí, protože se udržují pouze v paměti, nikoliv na disku.

Obvyklé řešení spočívá v ukládání na disketu, popř. na disk. Tady ale opět narazíme, protože je možné, že počítač nebude mít ani disk ani disketovou mechaniku. Řešení Slaxu je jednoduché a geniální, konfigurace se obnovuje a ukládá z webového a na webový server Slaxu!

Zhodnocení

Slax je kompaktní a robustní distribuce, práce s ní je celkem rychlá a přímočará. Pokud preferujete velikost, je vaše volba jasná.

  • Klady: velikost, rychlost, ukládání konfigurace přes web.
  • Zápory: menu ve Fluxboxu, málo rozšiřovacích modulů, mírně větší hardwarové nároky.

Knoppix

Live distribuce na jedno CD, založena na Debianu testing. Aktuální verze je 3.9, ale v době psaní tohoto článku jsem se Slaxem porovnával verzi 3.8.2 vydanou 5.5.2005. Autorem Knoppixu je Klaus Knopper.

Kde a za kolik

Knoppix ve formě ISO obrazu můžete stáhnout z velkého množství oficiálních zrcadel (FTP, HTTP, rsync), viz www.knoppix.net, také přes BitTorrent, nebo si jej můžete objednat poštou.

ISO obraz je dostupný v podstatě jen jako jedna edice, zato ve více jazykových mutacích (např. anglická, německá). Plně využívá kapacitu běžného CD (700 MB) a není to tedy žádný drobeček.

Obrázek: Knoppix

Nároky

S požadavky na hardware počítače je na tom o trošku lépe než Slax, tedy hlavně co se týče minimální velikosti paměti, kde u Knoppixu by mělo stačit pro provoz v textovém režimu pouhých 20 MB. Ostatní paměťové nároky jsou v podstatě stejné, pro provoz KDE pod X-Window by mělo stačit 96 MB, ale dle mého názoru je minimum pro práci 128 MB, stejně jako u Slaxu.

Zajímavostí je možnost zavedení přes síť z počítače, na kterém už Knoppix běží, a sice přes terminálový server. To tedy znamená, že pro provoz Knoppixu nepotřebujete v extrémním případě ani CD-ROM.

Start

Stejně jako u Slaxu se před samotným startem objeví pěkné logo a výzva s možností úprav parametrů jádra, ale na rozdíl od Slaxu zde najdeme mnohem bohatší nápovědu s významem jednotlivých parametrů. Zajímavostí je standardně vypnuté DMA pro disky a CD-ROM, které je u Slaxu naopak zapnuté a které mi ve Slaxu funguje, naopak Knoppix se mi s aktivním DMA nepodařilo spustit.

Oproti Slaxu se po startu systému ocitnete automaticky v X-Window v KDE a textový režim je třeba vynutit parametrem jádra. Nejde ale o klasický textový režim, používá se framebuffer. Grafické prostředí lze zvolit ještě před startem, máme na výběr z KDE a Fluxboxu jako ve Slaxu, navíc ještě např. Xfce, icewm, twm a jiné. Start je celkově pomalejší, do KDE se dostanete asi za 4,5 min., do Fluxboxu za 2,5 min.

Detekce hardwaru

Knoppix má prý pověst velmi dobré detekce hardwaru počítače a vzhledem k tomu, že jej používám poprvé, byl jsem docela zvědav, jak dopadne. Detekce dopadla podobně jako u Slaxu až na test s diskem připojeným přes USB, tam jsem narazil na nedostatek. Knoppix pro připojení disku použil ovladač s nízkým výkonem a navíc jej připojil pouze pro čtení!

Výbava

Stejně jako Slax, tak i Knoppix využívá komprimovaný souborový systém, zde je to cloop. Najdete v něm 1201 balíčků, což už je opravdu hodně. Systém je založen na jádru 2.6.11.

V textovém režimu je k dispozici to samé co ve Slaxu a vzhledem k velikosti samozřejmě hromada dalších věcí, což nemá cenu rozvádět.

V grafickém režimu, postaveném na XFree86 verze 4.3.0, opět dominuje KDE verze 3.3, je zde k dispozici OpenOffice.org verze 1.1.4 a, co mě velice překvapilo, MPlayer zde nenajdete - místo něj je tu Xine. K dispozici je velké množství programů, např. GIMP, XMMS aj.

Obrázek: Knoppix

Ukládání konfigurace

Pro uložení vašich nastavení nabízí Knoppix pouze to co Slax, žádné vymoženosti jako ukládání na web, ale myslím, že se to v nějaké další verzi určitě objeví.

Zhodnocení

Knoppix je velká a na programy velmi bohatá distribuce, práce s ní mi připadla trošičku těžkopádnější, nicméně pořád je to velmi dobrá volba.

  • Klady: dostupnost, výbava, nároky.
  • Zápory: velikost, pomalejší, ovladač USB.

Diskuze (0) Nahoru