Jak na to
Elementary si můžete stáhnout přímo ze stránek projektu, a to v podobě live CD. K dispozici je obraz pro 32- i 64bitovou technologii. Poslední aktuální a zároveň jediná verze určená pro stažení běžným uživatelem má označení „LUNA” a je v beta verzi 1. Pokud byste však chtěli použít nejaktuálnější vydání distribuce, budete muset navštívit Launchpad a stáhnout Luna Beta_2 milestone. Nicméně tato verze je opravdu určená pro opravdové linuxové nadšence a je nutné počítat s její nestabilitou.
Systém rychle a přehledně
Start systému z live CD je opravdu svižný a celý proces netrvá déle jak dvě minuty. Hned na první pohled bude každému jasné, že se opravdu jedná o distribuci, jejímž základem je Ubuntu. Vývojáři se totiž tuto skutečnost vůbec nepokouší skrýt a jedinou odlišností při procesu zavádění je barva prostředí. Naprosto totožný je i proces následné instalace, a tak tento krok jednoduše přeskočíme a pojďme se podívat, co nás po instalaci čeká.
Instalace krok za krokem, jak ji asi všichni znáte
Nenáročné aplikace
Prvním výrazným prvkem, který vás v systému osloví, je lišta spuštěných aplikací - Slingshot, která zároveň slouží jako panel rychlého spouštění. Na rozdíl od běžného dolního panelu připomíná spíše panel z Mac OS X. Další panel naleznete na horním okraji obrazovky a ten se již svou podobou neliší od panelu v Gnome. Proč říkám, že se podobou neliší? Jednoduše proto, že se nejedná o klasický Gnome panel, ale o WingPanel z prostředí Pantheon. Zde naleznete spouštěč pro výběr aplikací, hodiny s kalendářem a informační pole systému.
Po prvním spuštění najdete příjemné prostředí a výraznou dolní lištu
Pantheon je výchozí prostředí distribuce Elementary OS a vychází právě z Gnome. Nicméně Pantheon je upraveno tak, aby co nejméně zatěžovalo systém, a tak se v něm nedočkáte žádných „zbytečných vymožeností”. Chcete-li například změnit vzhled WingPanelu, je nutné upravit soubor CSS. Toto sice není pro běžného uživatele nijak komfortní, ale zato dochází k ušetření systémových nároků celého prostředí. Stejným způsobem je nutné upravovat většinu součástí tohoto prostředí. Jediné, co vývojáři umožní změnit na vzhledu pomocí aplikace nastavení systému, je velikost ikon v liště spouštění, tapeta plochy a akce aktivních rohů.
Prostředí Pantheon a integrované aplikace
Stejně tak jako množství možností nastavení vzhledu, není nijak závratné ani množství předinstalovaných aplikací. Na druhou stranu je nutné říci, že se vývojáři snaží používat zajímavé, ne zcela známé, ale zato nenáročné aplikace.
Webový prohlížeč Midori je založen na WebKitu. Jedná se velice lehký a rychlý prohlížeč. Umí otevírat nové okna s panelem rychlého prohlížení, procházet web v anonymním režimu, vytvářet záložky, spravovat stažená data a další běžné více či méně užitečné věci. Výhodou tohoto prohlížeče může být také velké množství již připravených rozšíření, kde stačí pouze v nastavení aplikace označit, zda je chcete nebo nechcete aktivně používat. Midori je opravdu plnohodnotný nástroj pro brouzdání na webu s možností základního nastavení.
Midori vyniká snadným nastavením
Výchozím správcem souborů v Pantheonu je Pantheon files. Jedná se o jednopanelového správce (který, jak si již začínám v této distribuci zvykat, umožňuje pouze jednoduché základní nastavení). Můžete přepnout náhled okna mezi zobrazením v mřížce, jako seznam s podrobnostmi o souborech nebo využít zobrazení v sloupcích a mít tak před sebou celou větev vnořených souborů. V Pantheon files je možné přidávat a ubírat karty, připojit se k serveru prostřednictvím FTP a vzájemně kopírovat soubory přetažením z místa na místo nebo z karty na kartu. Nejedná se mezi správci souborů o žádného velikána, ale svou práci udělá rychle a hlavně snadno si na něj zvyknete.
Malý a nenáročný správce souborů Pantheon files
Emailový klient Geary je opět velmi jednoduchý a jen málo konfigurovatelný. Při jeho spuštění stačí vyplnit jen nejdůležitější data o účtu a o vše ostatní se postará sám. Máte možnost použít některý z již předefinovaných účtů, jako je GMail nebo Yahoo! Mail. Geary pracuje s protokolem IMAP a SMTP, a pokud vám bude stačit svou poštu si pouze číst, odpovídat nebo přeposílat emaily, je pro vás ideálním pomocníkem. Umí zpracovávat štítky GMail a provádět archivaci. Zprávy s ním ale neodstraníte, a tak v případě potřeby plnohodnotné práce s účtem budete muset využít jiného klienta nebo pracovat online ve webovém rozhraní.
Snadný přístup ke své poště, ale omezené možnosti - Geary
Za klientem Geary stojí vývojáři z Yorba team, stejně jako za další aplikací, která je součástí základní instalace - správce fotografií Shotwell.
Rozšiřovat, aktualizovat – žádný problém
Pokud vám množství, výběr nebo kvalita předinstalovaných aplikací nepostačuje, velice snadno doinstalujete další pomocí Centra softwaru, které je kompletně převzato z Ubuntu a dokonce používá i Ubuntu zdroje. Máte tak možnost snadné a rychlé instalace opravdu velkého množství aplikací.
Zdroje Ubuntu nejsou používány jen pro instalaci nových aplikací, ale i k aktualizaci systému, kde jsou mimo těchto ještě přidány vlastní zdroje a zdroje vývojářů jednotlivých aplikací, které jsou v systému integrovány. Aktualizaci je možné provést v terminálu nebo správcem aktualizací.
Správce aktualizací nezapře Ubuntu
Rychlé, snadné, ale ne pro všechny
Po několika dnech používání Luny musím uznat, že se jedná opravdu o nenáročný a rychlý systém, jehož výhodou a zároveň nevýhodou je naprostá jednoduchost. Za necelý týden jsem se nesetkal ani s jedním pádem aplikací, za což si betaverze zasluhuje opravdu pochvalu.
Právě pro tyto vlastnosti může být Elementary OS opravdu dobrou volbou pro veřejné stanice, počítače „našich rodičů” a všude tam, kde není vyžadována zbytečná konfigurovatelnost, ale jednoduchost, stabilita a rychlost.