Od minulosti k současnosti
Jeho historie se začala psát v roce 2000, kdy jej vytvořil jeho „otec“ se jménem Daniel Robbins tehdy pod jménem Enoch. Robbins se již dlouhou dobu na jeho vývoji nepodílí, naposledy oficiálně přispěl v roce 2009 a od té doby se již stará o svou novou distribuci Funtoo. Největší slávu si Gentoo prožilo několik let po svém vzniku. Mohl za to především fakt, že počítače v té době neměli výkonu na rozdávání, a tak optimalizace kterou lze získat kompilací balíčků byla velmi žádoucí. Čas se ale sunul do předu a s tím i výkon počítačů, který byl čím dál větší. Díky tomu přišlo Gentoo o část svých uživatelů. Nebyl to, ale jen čas, kdo způsobil odliv uživatelů, byli to i časté spory mezi vývojáři, které trvaly někdy do roku 2013. Dnes už je situace okolo Gentoo klidná, vývoj probíhá stabilním tempem, a i situace okolo vývojářů se uklidnila. Dokonce lze nazvat komunitu okolo distribuce jako jednu z nejlepších, vždy pokud máte nějaký smysluplný dotaz nebo problém rádi vám pomůžou.
Nastavte si vše „podle své chuti“
Gentoo je jako distribuce maximálně flexibilní a celý systém si můžete sestavit podle svých představ. V základu (stage3) dostanete jen pár základních knihoven, skriptů a konfiguračních nástrojů. Pomocí těchto nástrojů si sestavíte systém dle vaší chuti. Je pravda, že instalaci nezvládne začátečník a už vůbec ne člověk co Linux ještě nikdy neviděl. Pokud ale již někde Linux provozujete, tak instalaci za pomocí Handbooku zvládnete lehce (je ale dobré si ho před instalací přečíst). Instalovat můžete buď z minimálního cd nebo z Live DVD. Pokud plánujete instalaci v režimu UEFI, tak je lepší instalovat z Live DVD.
Gentoo je známé také tím, že nabízí volnost v použití init systémů (lidé co opovrhují systemd můžou zajásat) a podporuje rovnou čtyři. Nejčastěji se ovšem setkáme s OpenRC, který je použit jako výchozí a v dokumentaci také většinou uvidíme i zmiňované systemd. Je pravda, že pokud chcete používat Gnome, tak se bez systemd neobejdete a obecně se doporučuje používat ho i s Plasmou, pokud proti němu nic nemáte.
Kompilujeme balíčky
Jestli jste již o Gentoo slyšeli, tak je možné, že to by v souvislosti v tom, že si někdo stěžoval na délku kompilace balíčků. To je možné, Gentoo totiž používá svého správce balíčků se jménem Portage, jehož charakteristickou vlastností je právě kompilace. Kdyby někdo netušil, co to ta kompilace je, tak to znamená, že se sestavují balíčky ze zdrojového kódu podle použitých USE flagů na vašem stroji za pomocí nějakého překladače (nejčastěji GCC).
Portage pouze nestáhne balíčky a nerozbalí je jako běžný správce balíčků. Vykonává mnohem více práce – nejdříve urovná závislosti, potom stáhne zdrojové kódy daných balíčků, následně je sestaví (zkompiluje) dle vaší konfigurace make.conf (hlavní konfigurační soubor Portage, kde máte většinou zapsané zmiňované USE flagy) a nainstaluje. USE flagy slouží k regulování závislostí balíčků na jiných balíčcích a knihovnách. Prakticky je nemusíte řešit, ze začátku můžete používat jejich výchozí nastavení a případně časem si je můžete nastavit dle vaší chuti.
Balíčků je k dispozici asi 19 500 a další jsou k dispozici pomocí aplikace Layman, díky které si můžeme přidat i další repozitáře (většinou neoficiální).
2 Nejpoužívanější USE flagy
Běží skoro všude
Gentoo je jedna z distribucí, které podporují spoustu platforem, je jich celkem deset (amd64, x86, alpha, arm, hppa, ia64, ppc, sparc, arm64, mips). Většina z nich je velmi kvalitně udržována a je velmi stabilní. Takže pokud máte doma nějaký „exotický“ hardware, který chcete oživit, tak jste na správném místě.
Situace ohledně nasazení na serveru je sporná a má svoje zastánce, ale i odpůrce. Mezi výhody patří právě možnost nastavení si všeho na míru (máte vše pod kontrolou) a celková stabilita tohoto řešení. Ovšem má to i nevýhody a mezi ně patří právě čas, který strávíte sestavováním systému (jak nastavováním, tak i kompilací) a hlavní spornou nevýhodou jsou aktualizace. Aktualizace je nutné provádět častěji, než jsou běžní správci zvyklí. Gentoo je rolling release distribuce, a tudíž se vám balíčky aktualizují vždy na nejnovější verzi. Kvůli tomu je nutné provádět častější aktualizace, doporučuje se jednou za týden. Kdybyste aktualizovali třeba po půl roce, tak by se mohlo stát, že se objeví tolik konfliktních závislostí, že se systém již neaktualizuje a jediným řešením bude udělat znovu instalaci. Lze jej tedy doporučit pro nějaký domácí testovací server, ovšem u produkčního serveru se vyplatí být opatrný.
Mimo to lze taky doporučit nasadit Gentoo na známý jednodeskový počítač Raspberry Pi, který je velmi dobře podporovaný a na oficiální wiki je velmi dobrý návod na instalaci. Zkušenosti uživatelů jsou velmi dobré a jediná nevýhoda je opět délka kompilace balíčků.
V nedávné době také proletěla světem zpráva o tom, že se nějakým hackerům podařilo spustit Gentoo na známé herní konzoly PS4, ale to je jen spíše zajímavost.
Zpět na desktop
Nejčastěji uživatelé používají Gentoo na desktopu. Je to hlavně díky dostatku populárních programů, stabilitě a dostupnosti mnoha desktopových prostředí – nejlépe je integrováno prostředí Plasma (KDE), které je velmi dobře odladěno a využívá ho primárně Live DVD. Pokud nejste příznivci Plasmy, tak nezoufejte, velmi dobře jsou udržována i ostatní prostředí (Xfce, LXQt, Mate, …). Problémy jsou jedině s Gnome, a to je vyřešeno používáním starších verzí. Gentoo vám velmi dobře bude sloužit jak na stolním PC, tak i na notebooku. Notebooky jsou u vývojářů Gentoo velmi oblíbené, a proto na oficiální wiki najdete popsaných mnoho notebooků, což se velmi hodí, pokud si sami nastavujete jádro nebo se snažíte zprovoznit Wi-Fi.
Závěrem
I když to tak na první pohled nevypadá, Gentoo je stále velmi aktivní distribuce. Pokud máte trochu času a chuť, tak určitě stojí za to ji vyzkoušet. Získáte tím nejen cenné zkušenosti, ale také možná zjistíte, že taková distribuce funguje jinak, než jste mysleli. Ano kompilace je sice delší než pouhá instalace, ale pokud vám nevadí, že vám na pozadí poběží několik procesů navíc (jen při instalaci nebo aktualizaci), tak vám určitě vadit nebude. Jako odměna vám za to bude dán rychlý a stabilní systém a případě problému vám pomůže velmi aktivní a ochotná komunita.