Linux E X P R E S

Facebook

Greenie - pohled na slovenskou distribuci

greenie.jpeg

Greenie je relativně mladá slovenská distribuce založená na Ubuntu, o které se (hlavně díky energickým snahám jejího autora) poslední dobou mluví. Jaká je však tato distribuce ve skutečnosti? Opravdu může konkurovat populárním distribucím jako Ubuntu, Mandriva Linux nebo openSuSE?


Jak již bylo řečeno, distribuce Greenie je odvozena od Ubuntu a je to na ní celkem poznat - není tedy nutné popisovat celý systém, ale zaměřím se na to, co je v Greenie nové a změněné. Krátkou část budu věnovat také službě Greenport, která s Greenie úzce souvisí a v systému je často používána nebo doporučována.

Při psaní recenze jsem vycházel z verzí Greenie 4i2 a Greenie 4i3 (obě odvozené od Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex), obě v CD verzi Gerfihellania (700 MB velké ISO se základní sadou softwaru, kromě této verze nabízí Greenie ještě DVD verzi Greenie OS a menší CD - 350MB - verzi Galadriel).

Vzhled

Prvním rozdílem, kterého si asi každý všimne, je oproti Ubuntu odlišný vzhled. Jak již název distribuce může napovědět, hlavní barva Greenie je zelená. Nyní sice není tak dominantní jako u dřívějších verzí (kdy jste mohli mít pocit, že vám někdo dal před monitor zelený filtr), ale i tak má zelená barva v systému stále své místo. Jako hlavní téma vzhledu jak pro prostředí, tak pro ikony je použit Nimbus, který můžete znát z operačního systému Solaris.

Pracovní plocha a panely v GreeniePracovní plocha a panely v Greenie

Aplikace

Jednou z věcí, která je Ubuntu často vytýkána, je nemožnost vybrat si při instalaci systému aplikace, které se budou instalovat. I když je výběr výchozích aplikací v Ubuntu celkem rozumný, mnohé odvozené distribuce staví hlavně na jiném výběru aplikací. Greenie není výjimkou. Díky odstranění překladů do většiny světových jazyků (v CD verzi je z lokalizací ponechána pouze česká a slovenská) se na CD vešlo velké množství dalších aplikací. I tak se ale ukázalo, že CD není nafukovací a ze základní instalace tak překvapivě vypadl například oblíbený kancelářský balík OpenOffice.org.

Vybrané obsažené aplikace

  • Grafika: GIMP, Inkscape, Rawstudio, GNU Paint, Blender, F-Spot, gThumb, Nathive, Comix
  • Kancelářský balík: Gnome Office (Abiword a Gnumeric)
  • Internetové prohlížeče: Mozilla Firefox, Opera, Midori, Links
  • Komunikace: Pidgin, Gajim, Skype, XChat
  • Multimédia: Audacious, Audacity, Avidemux, MPlayer, VLC, Banshee, Totem

Osobně se domnívám, že by bylo lepší lépe zvážit výběr aplikací a nemít zbytečně tři nebo i více aplikací pro jeden účel...

Konfigurační nástroje

Naopak velmi kladně musím hodnotit rozhodnutí zařadit širší škálu grafických konfiguračních nástrojů - například Ubuntu Tweak (komplexní nástroj pro snadné nastavení vzhledu a chování Ubuntu), Manažer nastavení Compizu, Ndisgtk (grafické rozhraní pro instalaci wifi ovladačů původně určených pro MS Windows), Správce spuštění (editace nabídky zavaděče GRUB) a další.

Jablka

Další z věcí, které si jistě všimnete již při letmém pohledu na panely, jsou dvě jablka - červené a zelené, což jsou rozšířené nabídky pro správu a konfiguraci systému (červené jablko) a pro informace o Greenie a různé specifické nástroje (zelené jablko). Nyní se na tyto nabídky a jejich možnosti podíváme blíže.

Komu nestačí nabídky na panelu, může využít i hlavní nabídky, kde obě jablka najde v Aplikace | Příslušenství.

Zelené jablko

Nabídka 'zeleného jablka'Nabídka 'zeleného jablka'

O zeleném jablku

Jako první zde najdete volbu "O zelenom jablku", která vás ve stručnosti informuje o tom, co můžete čekat. Celá informace je slovensky i přes (podle systému) plně funkční lokalizaci do českého jazyka (po bližším náhledu do zdrojového kódu se není čemu divit - autor si u většiny věcí s nějakou možností lokalizace příliš hlavu nelámal).

Aliasy

Druhá položka v této nabídce je záhadně nazvaná "Alias". Autor má asi aliasy hodně rád, protože tato položka spustí textový editor s informací o tom, co to ony aliasy jsou a kde najdete jejich seznam. Velmi poučné, děkujeme. Aliasům se ještě budu krátce věnovat později.

Nápověda k aliasůmNápověda k aliasům

O Greenie

Třetí položka nazvaná už trochu jasněji "O Greenie" vám zprostředkuje pár základních informací o tomto pozoruhodném kousku softwaru. Opravdu jen pár - o Greenie samotném jsou zde tři řádky. Zbytek souboru je popsán jmény lidí, kteří se okolo projektu aspoň trochu mihli a poděkováním několika zajímavým osobnostem včetně Lísy Simpsonové, Járy Cimrmana a prvního čínského císaře.

Poinstalační nastavení

Čtvrtá položka, která se nazývá "Poinstalačné nastavenie", je už jiná káva - konečně nějaká distribuce, která mi snadno pomůže nastavit vše, co potřebuji. Poté, co na mě po jejím odkliknutí vyskočí terminál s požadavkem na heslo, už tak optimistický nejsem, ale i tak systému heslo svěřím. Ani ne za vteřinu na mě vykoukne sympatické okénko s nápisem Hotovo. To byla, panečku, rychlost.

Rychlé poinstalační nastaveníRychlé poinstalační nastavení

Protože jsem ale člověk zvídavý, zajímalo mě, co se pod oním nastavením skrývá. Po chvíli hledání jsem zjistil, že tato volba spouští skript /etc/greenie/poinst - skriptů v /etc člověk za život moc nepotká, tak se podíváme, co to umí.

#!/bin/sh cp /etc/apt/sources.list2 /etc/apt/sources.list cp ~/.bashrc2 ~/.bashrc cp /etc/gnome/defaults.list2 /etc/gnome/defaults.list zenity --info --title "Hotovo!" --text "Zmeny boli vykonané.

Nu, každý si nastavuje potřebné konfigurace jak umí, ale tohle...

Předposlední volba je nadepsána přitažlivě Greenport. Po její volbě se otevře okno terminálu a informační okénko o tom, že pokud chcete službu Greenport spustit, máte si do terminálu napsat "greenport". Hezké a užitečné.

Je libo Greenport?Je libo Greenport?

OpenOffice.org 3

Poslední položka s názvem "Upgrade na OpenOffice.org 3" opatřená krásným logem Firefoxu (sic!) spustí okénko s informací, že všechny aktualizace jsou hotovy. Musím říct, že v rychlosti stažení nové verze OpenOffice.org a její instalace nemá Greenie konkurenci - zobrazení této informace trvalo zlomek sekundy.

OpenOffice.org 3 snadno a rychleOpenOffice.org 3 snadno a rychle

Další otázkou však je, v čem toto kouzlo spočívá - OpenOffice.org jsem v systému neměl ani před spuštěním této volby a překvapivě ho zde nemám ani nyní. Jsa opravdu zvídavý, rozhodl jsem se této záhadě přijít na kloub. Po chvíli bádání jsem zjistil, co má ono tajemné okénko ve skutečnosti udělat:

zenity --info --title="Pre inštalaciu OpenOffice.org vo verzií 3 prosím použite Greenport. Meno Greenportu je ooo3. Napíšte do terminálu greenport a ako meno uveďte ooo3."

Aspoň už vím, proč OpenOffice.org stále nemám, ale pro změnu už ani nevím, zda se mám smát nebo raději plakat.

Červené jablko

Druhé z jablek, jablko červené, je o něco ucelenější záležitostí. První volba "O červenom jablku" vás stručně informuje o tom, že tato nabídka umožňuje spouštět některé aplikace a editovat některé soubory s právy roota. V některých případech to sice potřeba být může, ale je otázkou, jestli je potřeba kvůli tomu vytvářet samostatnou nabídku...

Červené jablko - ROOTem snadno a rychleČervené jablko - ROOTem snadno a rychle

Autorovi musím k dobru přičíst, že si u této nabídky konečně uvědomil existenci gksu(do), takže při spouštění aplikací na mě vyskočilo grafické okénko pro zadání hesla, nikoli terminál.

Výběr aplikací pro práci pod rootem je skutenčně velkorysý - tři souborové manažery (Nautilus, Gnome Commander a Midnight Commander) a dva textové editory (Gedit a Leafpad). Myslím, že plně dostačující počet by byl od každého po jednom kousku, ale tohle je mnohem lepší - každému aplikaci podle jeho potřeb a přání.

Co se editace souborů týče, máte na výběr sources.list, fstab, xorg.conf a menu.lst. Co se pamatuji, tak na první dva jsem nepotřeboval sahat snad nikdy, xorg.conf mám už hezky dlouho poloprázdný a na editaci Grubu si sám autor zvolil do základní instalace výborný prográmek "Správce spouštění".

Aliasy

Jedním z dalších "taháků" pro zjednodušení práce v Greenie jsou aliasy. V systému jich naleznete několik desítek. Otázkou ovšem je, zda je takové množství aliasů vůbec k něčemu dobré - začátečníkům, kteří se terminálového okna bojí jako čert kříže, bude asi celkem jedno, že místo apt-cache search stačí napsat hladaj, a pokročilý uživatel si beztak jako první nastaví takové aliasy, na které je zvyklý.

Greenport

Greenport je, počkat, co on to ten Greenport vlastně je? Zjistit, co je Greenport, je celkem obtížné. Pomohu si textem z jeho domovské stránky.

Greenport je unikátna vlastnosť Greenie Linuxu, ktorá bude neskôr pripravená aj pre používateľov ďalších systémov. Umožňuje na čisto nainštalovaný systém pridať akékoľvek programy a urobiť akékoľvek zmeny. Môžete jednoduchým spôsobom nastaviť viac počítačov naraz, a to jednoduchým kliknutím na ikonu. Greenport je projekt, do ktorého sa môže zapojiť hocikto, a to bez potreby registrácie. Taktiež môžete použiť nastavenie niekoho z vašich známych - a tak môže niekto na opačnej strane sveta ušiť systém priamo pre Vás.

Pořád nějak nevím - slouží k instalaci aplikací, je to konfigurační nástroj nebo obojí? Protože další vyhledávání informací nikam nevede a i všemocný man mlčí, nezbývá než se pokřižovat a vzpomenout si na zelené jablko moudře říkající, že pro spuštění Greenportu si mám do terminálu napsat greenport.

Greenport vyniká propracovaným uživatelským prostředímGreenport vyniká propracovaným uživatelským prostředím

Jak můžete vidět, uživatelské prostředí aplikace je velmi přívětivé, ale o samotném Greenportu nám toho bohužel moc neříká. Nezbývá než se zařídit dle jeho moudrých rad a zadat své jméno.

Kde asi soudruzi z NDR udělali chybu?Kde asi soudruzi z NDR udělali chybu?

Ale co to? Vždyť jsem přece zadal své jméno! Nevadí, vyzkouším některou z alternativních možností.

  • vytvor - spustí prohlížeč Firefox s neexistující stránkou (Error 404);
  • zoznam - spustí prohlížeč Firefox se seznamem jakýchsi složek na serveru Greenie.sk;
  • zoznam-text - totéž jako výše, jen je použit prohlížeč Links;
  • pomoc - nejnadějnější možnost, která ale pouze spustí Firefox s domovskou stránkou Greenportu (kde se ovšem žádná pomoc nenachází);
  • greenport-update - neudělá nic, pokusí se připojit kamsi na server Greenie, což se mu nepodaří (Error 404).

Ke zpříjemnění práce s Greenportem velmi pomáhá fakt, že po proběhnutí (nebo tedy i neproběhnutí) jakéhokoli "příkazu" se program automaticky uzavře.

Co je tedy Greenport?

Výše napsané slouží jako krásná ukázka toho, jak špatná dokumentace (v tomto případě absence jakékoli dokumentace) může absolutně znemožnit jakékoli použití čehokoli. Zjistit, co Greenport je, se mi podařilo až díky různým poznámkách na autorově blogu a pilné investigativní činnosti.

Podle mých zjištění je Greenport "místo" pro nahrávání uživatelských skriptů a příkazů - kdokoli může na server Greenportu nahrát svůj skript a poté si ho zase pomocí aplikace Greenport stáhnout a spustit. Myšlenka je dvojí. Za prvé své skripty můžete mít vždy s sebou (tedy tam, kde je připojení k internetu). To může být vhodné, pokud máte více počítačů a často spouštíte skripty - osobně bych to sice řešil jinak, ale umím si představit, že to je pro někoho užitečné. Druhá myšlenka je možnost sdílet své skripty s ostatními - toto už vypadá zajímavě - kolikrát jste potřebovali nějaký skript a jak by vám ušetřilo práci, kdybyste už mohli použít nějaké "hotové řešení". Tyto myšlenky ovšem naráží na několik zásadních problémů:

Naprosto nevhodný nástroj a celková nepřehlednost
Program Greenport - tedy ta část služby, která (ne)komunikuje s uživatelem - neumožňuje žádné prohlížení kódu ani čtení nějakých popisů nebo komentářů - prostě skript stáhne a spustí. Jediná možnost prohlížení kódu je přes webový prohlížeč, kód ovšem není obvykle komentován, jednotlivé skripty nejsou nijak logicky tříděny ani popsány.
Žádná kontrola
Skripty na Greeportu nejsou nejspíš nijak kontrolovány, nahrávat může kdokoli cokoli - nemusí jít jen o "záškodníky", ale kdokoli může v dobré víře nahrát chybný skript nebo skript natolik specifický, že na cizích systémech může způsobovat problém. Tento bod by nebyl problémem, pokud by se jednalo opravdu o "skladiště" soukromého kódu pro vlastní použití - tím ovšem podle popisů Greenport není a v souvislosti s dalším bodem se jedná o děsivý problém.
Míchání uživatelských a "Greenie" skriptů
Celá služba Greenport je silně prosazována jako řešení "všeho" - velká část "oficiálních Greenie postupů" je řešená přes Greenport a uživatel tak může získat (falešný) dojem, že všechny skripty na Greenportu jsou bezpečné a prověřené.

Drobnosti

Pro doplnění již jen některé drobnosti, které stojí za zmínku.

Válečníci sítě

V adresáři ~/Videá na mě vykoukl sympaticky vyhlížející soubor s názvem Válečníci sítě. Tento film se mi docela líbí, takže jsem si řekl "Proč ne" a spustil ho. Ve spěchu jsem si bohužel nevšiml, že se nejedná o video soubor, ale o soubor textový. Spustil se mi tedy textový editor s tímto neuvěřitelným obsahem.

Jeden z veľmi pekných filmov o fungovaní internetu s českým dabingom.

Stiahnite si cez terminál:

cd ~/Videá && wget http://files.nic.cz/Warriors\%20of\%20the\%20net\%20VIDEO/Warriors_of_the_net_CZ-MPEG1_Web_PAL.mpg

alebo si uvedený odkaz otvorte vo Firefoxe

Wine

Další ze zajímavých složek v domovském adresáři nese název WINE - co asi ukrývá? Ukrývá čtyři DEB balíky s Wine a závislostmi - Wine? Nainstaluj si sám!

Modemy

Po tom, co jsem nalezl v adresářích Videá a WINE jsem se adresář Modemy opravdu bál otevřít. Mé obavy byly naštěstí neoprávněné - v tomto adresáři se nacházejí návody pro zprovoznění některých modemů v Linuxu (Greenie) - osobně bych toto řešil jinak, ale jednalo se rozhodně o příjemné překvapení.

Free the Fish

V hloubi jedné z nabídek (konkrétně pojmenované "3D") se nachází položka "Free the Fish". Znalci prostředí GNOME možná tuší, že by se pod tímto názvem mohlo skrývat jedno ze známých Velikonočních vajíček. Inu, opravdu se skrývá, ale dovedně - Greenie aneb Udělej si sám.

Vypusťte krakena!Vypusťte krakena!

Závěr

Co říci ke Greenie závěrem? V přírodě signalizuje zelená barva často dvě věci - jedovatost a nedozrálost. Greenie vám sice počítač neotráví, ale jistá nevyzrálost je až příliš znát. U většiny funkcí pro Greenie člověk jen nevěřícně kroutí hlavou - koncepcí jsou minimálně podivné a i ty, které vypadají rozumně, zabíjí naprosto příšerné provedení. Greenie rozhodně nemohu nikomu s čistým svědomím doporučit - začátečník bude ztracen a pokročilý uživatel zděšen. Autor by měl celou distribuci (nebo spíše koncepci) od základu předělat, nebo se raději přidat k nějakému již existujícímu projektu, kde by svůj elán využil mnohem lépe...

Diskuze (97) Nahoru