Linux E X P R E S

Facebook

Lehký úvod do ekosystému openSUSE

opensuse.png

V tomto článku nastíníme průběh vývoje openSUSE a možnosti, které tento systém vývoje dává uživatelům, ať už pro použití na desktopu, nebo na serveru. Také se podíváme na změny vývoje, které se chystají do budoucna.


Open Build Service

Jako první si představíme Open Build Service, protože vývoj openSUSE probíhá právě na této platformě. Open Build Service (zkráceně OBS, dříve openSUSE Build Service) je otevřená vývojová platforma pro tvorbu a vývoj open-source softwaru. Původně byla OBS vyvinuta pro tvorbu softwarových balíčků openSUSE, ale záhy byla přidána podpora jejich tvorby i pro různé jiné linuxové distribuce. OBS usnadňuje vývoj a tvorbu balíčků automatickým hlídáním závislostí mezi balíčky a lze ji použít pro různé hardwarové platformy (x86-32, x86-64, s390x, ppc, ppc64, armel a ia64).

Více se o Open Build Service dozvíte v našem článku openSUSE Build Service.

Vývoj openSUSE

Vlastní vývoj openSUSE probíhá v takzvaných vývojových projektech (devel projects) v instanci OBS. Ve své podstatě se jedná o projekty zastřešující určitý „tematický okruh“ v distribuci a pro něj specifické balíčky. Jako příklad mohou posloužit projekty pro GNOME, LibreOffice, KDE, Javu a další. Za zmínku stojí, že tyto projekty žijí stejným životem jako balíčky, které zastřešují. Mohou tedy vzniknout, zaniknout, případně se sloučit s jinými projekty. Jakékoliv opravy chyb nebo přidávání nových funkcí se děje nejdříve zde a až poté jsou tyto změny přesunuty do vývojové větve openSUSE zvané Factory.

Maskotem openSUSE je chameleon Geeko, zdroj cuduwudu.com Maskotem openSUSE je chameleon Geeko, zdroj cuduwudu.com

Factory tak obsahuje poslední vývojový stav distribuce a je vlastně zárodkem dalšího stabilního vydání openSUSE. Každý milník vývoje (milestone) nebo release candidate je snapshot z Factory k určitému časovému okamžiku. Stav balíčků ve Factory je poměrně živý, a i když dochází k jejich testování, tak je nelze považovat za stabilní. K vážnějšímu testování balíčků dochází až v době, kdy má být vydán nový milestone nebo release candidate.

Odtud se berou nové verze openSUSE Odtud se berou nové verze openSUSE

Nová verze openSUSE vychází každých osm měsíců a její podpora trvá po dobu osmnácti měsíců (dvě vydání a dva měsíce navíc). Po vydání již nedochází ke změnám verzí softwaru v distribuci, ale pouze k opravě nalezených chyb. Například openSUSE 12.1 bylo vydáno s KDE 4.7 a po celou dobu jeho života bude obsahovat stále stejnou verzi, i když v upstreamu již byla uvolněna verze KDE 4.8 i 4.9.

Tumbleweed

Vzhledem k tomu, že někomu nemusí vyhovovat „skoky“ z verze na verzi každých osm měsíců (a z toho plynoucí zastaralost softwaru), podporuje openSUSE tzn. rolling update prostřednictvím repozitáře Tumbleweed, který obsahuje nejnovější verze softwaru. Na rozdíl od Factory však Tumbleweed obsahuje stabilní verze programů vhodné pro běžné použití. Při vydání nové verze openSUSE je repozitář prázdný a v průběhu života (jak zastarávají verze softwaru proti upstreamu) se jeho počet balíčků zvětšuje. Ve své podstatě se jedná o „rozdílový“ repozitář a z tohoto důvodu je třeba mít v systému stále zavedeny a povoleny původní repozitáře. Je jedno, na které verzi openSUSE jste začali, budete mít neustále k dispozici aktuální verze softwaru.

Tumbleweed Tumbleweed

Evergreen

Stejně jako může být vhodné používat rolling update na pracovní stanici, vznikla časem potřeba podržet si stabilní verze softwaru pro použití openSUSE na serveru, a proto vznikl projekt Evergreen ležící na bedrech komunity. V případě Evergreenu se doba podpory prodlouží o další tři roky a po uplynutí této doby již nejsou aktivně prováděny aktualizace ani opravy ze strany správců repozitáře. Ti ale i nadále přijímají opravy a aktualizace od ostatních.

Možný budoucí vývoj openSUSE

Přijímání nových funkcí a oprav do Factory probíhá ve velkém tempu. Všechny změny a jejich vzájemné kombinace by měly být prováděny jako jeden celek, aby celé Factory přecházelo z jednoho „stabilního“ stavu do dalšího. Bohužel k tomu nedochází, a kvůli tomu je Factory často nekonzistentní, což v současné době vedlo k oddálení stabilního vydání nové verze (12.2). A právě v souvislosti s tím vyvstala otázka o možné změně budoucího vývojového modelu.

První z navrhovaných změn je opustit pravidelný osmiměsíční cyklus a vydávat nové verze, až budou připraveny. Už v minulosti se ukázalo (u distribuce Debian), že takový vývojový model není příliš vhodný. Nelze předem říct, kdy vyjde nová verze, což vzbuzuje nejistotu u uživatelů. Nehledě na to, že případné delší prodlevy mezi vydáními nemusí přinést vyšší kvalitu.

Druhým navrhovaným řešením je udělat z openSUSE Tumbleweed SUSE Linux Enterprise (SLE). Bohužel Tumbleweed není primárně určen pro „nekonečný“ rolling update, ale pro každé jednotlivé vydání openSUSE. Tím by se současná situace nezměnila, všechny problémy by se pouze přesunuly na SLE.

Posledním řešením je kombinace předchozích dvou. Prodloužení vývojového cyklu na dvanáct měsíců (vydání kolem měsíce dubna) a konzervativnější přístup k jednotlivým vydáním. Do vydání by se dostaly pouze dobře otestované změny a nové, ale stabilní technologie. Dále by byl kladen větší důraz na použité repozitáře Tumleweed, který by přinášel nové verze softwaru. Toto řešení by přineslo menší zátěž na vydávání nových verzí (při dobré stabilitě) a zároveň by uživatelům nabízelo to nejlepší z open source díky Tumbleweedu a Evergreenu.

Diskuze (12) Nahoru