Linux E X P R E S

Facebook

MoviX

Martin Veselý sleduje filmy pomocí MoviXu. To můžete i vy!


O této distribuci, kterou jsem si pro vás připravil, mohu s klidem prohlásit, že nespadá do kategorie známých a často uveřejňovaných „klasik“, u kterých se nejčastěji setkáváme s popisem programového vybavení.

MoviX má za úkol vnést do vašich kanceláří a domácností trochu zábavy. Jediný účel, pro který byla tato minidistribuce stvořena, je přehrávání audio a video souborů různých formátů.

Pro přiblížení si zkusme představit následující situaci. Váš kamarád, který souhrou nešťastných náhod přišel o svůj pevný disk, by rád zhlédl film, nově vydaný na DVD. Bez funkčního operačního systému je ale pochopitelně tato věc zcela nemožná.
Vy mu ale můžete pomoci tím, že vypálíte celý film i eMoviX na jedno médium, které si bude moci přehrát i bez funkčního systému.

MoviX bych popsal jako sérii tří na sobě vzájemně nezávislých projektů eMoviX, MoviX a MoviX2 s potřebnými nástroji a kodeky pro přehrávání téměř libovolného video nebo audio obsahu včetně implementace programu, který nám pomůže vytvořit bootovací CD nebo DVD obsahující vámi vybraný film. V následujících odstavcích si popíšeme každý z tří projektů a na závěr vytvoříme své vlastní filmové bootovací CD.

MoviX a MoviX2

Hned na počátku bych chtěl říci, že MoviX2 se od svého bratříčka MoviX tolik neliší. Proto se v následujícím popisu zaměřím spíše na verze MoviX a eMoviX. MoviX je miniaturní linuxová distribuce fungující na jednoduchém principu. Po stáhnutí nevelkého 40MB ISO souboru a jeho vypálení stačí ponechat takto vytvořený disk v mechanice a provést restart. Při bootování po stisku funkčních kláves [F2] a následně [F5] můžeme zadávat různé druhy parametrů. Například použití ovladačů OSS místo ALSA, povolení automount pro připojení pevného disku, zapnutí podpory pro USB a IEEE1394, podpora pro TV-OUT, nastavení rozlišení a mnohé další.

Obrázek: MoviX 2.jpg

Ovládání programu bych rozdělil do systému tří konzol. V první, do které systém automaticky startuje, naleznete hlavní menu pro různé možnosti konfigurace, ve druhé je obsažen mixer pro nastavení výstupu zvukové karty a ve třetí se setkáte s klasickým shellem.

Obrázek: MoviX 3.jpg

Menu lze pohodlně ovládat jak myší, tak klávesnicí. V menu nás budou asi nejvíce zajímat tyto položky: Play, Edit, Eject a Quit. Play obsahuje seznam všech dostupných zařízení, ze kterých MoviX umí číst. Jsou to klasické CD, DVD, VCD, XCD, Audio CD a trochu netradiční Slide Show, Dir, File s nabídkou připojených diskových oddílů (platí pouze v případě, že jste nezadali při bootu parametr BOOT=n) a Net s přístupem na FTP server nebo na URL adresy.

eMoviX

Oproti dvěma výše zmiňovaným distribucím je pro nás tento typ nejzajímavější. Umožňuje nám vytvořit si vlastními silami bootovací filmové médium, spolu s Mplayer přehrávačem a potřebnou sadou kodeků.

Po instalaci nám v systému přibudou programy mkmovixiso, movix-conf a movix-version. Vlastní tvorba je velmi jednoduchá záležitost a konečného výsledku lze dosáhnout dvěma způsoby. První a snazší je spustit vypalovací program K3B a v nabídce Soubor, Nový projekt vybrat Nové CD nebo DVD eMoviX projekt. Pak už jen stačí nakopírovat filmový soubor a pokud je vše korektně nainstalováno, vypálí se vám bootovací filmové médium.

Druhá a poněkud těžší varianta spočívá v přípravě filmového ISO souboru a jeho uložení na CD/DVD pomocí jakéhokoliv vypalovacího programu.

Začneme nejprve přípravou multimediálního obsahu. Ten by měl být bez adresářové struktury uložen v jedné námi vybrané a snadno přístupné složce. Nyní si otevřete shell a napište mkmovixiso -t "Název filmu" -o /home/uložení ISO souboru/film.iso /home/přidání obsahu/film.asf.

Obrázek: MoviX 4.jpg

Nakonec se přesuneme do složky s vyhotoveným obrazem, který vypálíme pomocí K3B nebo příkazu cdrecord.

MoviX je opravdu vynikající „filmová“ distribuce. S trochou nadsázky bych si na samotný závěr troufl zmínit jeho použití při výrobě menšího video přehrávače, který by dokázal v nouzi nahradit rodinné multimediální centrum. Bohužel tyto jeho veskrze pozitivní vlastnosti kazí fakt, že pokud jste vlastníci netypické grafické karty nebo celé HW konfigurace, nebude vám ani MoviX nic platný.

Diskuze (0) Nahoru