Linux E X P R E S

Facebook

openSUSE 10.0

Po velmi úspěšných verzích 9.1, 9.2 a mírně kontroverzní 9.3 přichází Novell s verzí 10.0. Jaroslav Martin .


SUSE rozhodně není žádným nováčkem mezi linuxovými distribucemi a uživatelé si již před časem zvykli na vysoký standard produktů společnosti Novell. Řada uživatelů si tuto distribuci zamilovala i kvůli takříkajíc univerzálnímu využití. SUSE se hodí na kancelářský i domácí desktop, své využití nalezne i ve vašem notebooku. Oblíbená je i kvůli svým grafickým nástrojům pro správu a konfiguraci systému. OpenSuse 10.0 je navíc první nekomerční open-source distribucí od společnosti Novell. Tentokrát je k dispozici YaST (Yet Another Setup Tool) online podpora i pro nekrabicové verze.

Obrázek: obr6.jpg

Z mého úhlu pohledu jde o zatím nejlépe sestavenou distribuci, se kterou jsem se doposud setkal. Vím, zní to jako trapné klišé z nějakého fanzinu, avšak v tomto případě jde o konstatování faktu. Uživatelé musí nutně zaujmout jak široká podpora hardwaru, tak příjemné uživatelské prostředí. To v kombinaci s množstvím nabízeného softwaru přestavuje velmi flexibilní systém s řadou možných využití, ve kterém se dokáže bez problémů orientovat i běžný uživatel. Domnívám se, že právě v tom tkví největší výhoda distribucí, jako je SUSE.

Obrázek: obr5.jpg

Instalace

Pohled na pět CD ležících na stole mou důvěru poněkud oslabuje, avšak po nabootování prvního CD mě uklidní dobře známá splash screen, a tak intuitivně klikám a měním jedno CD za druhým. Výše zmiňovaný YaST se pouští do práce. Průběh instalace lze pozorovat buď v podobě slideshow, nebo detailně pozorovat instalaci jednotlivých balíčků. Odhadovaný průběh instalace pak můžete pozorovat na sloupcovém grafu. Do instalace není třeba příliš zasahovat, YaST se táže jen na základy typu: výběr jazyka, zavaděče, grafického prostředí apod. Po dokončení instalace zbývá jen nastavit heslo pro roota a ostatní uživatele, poté již jen nastavit zdroj updatů a aktualizovat jak systém, tak zvolené balíčky. Celá instalace trvala řádově čtyřicet minut.

Obrázek: obr4.jpg

První spuštění systému

Vždy jsem měl blíže ke KDE, a tak mě i tentokrát vítá toto prostředí. Verze 3.4.2 je oproti verzi 3.4.0 (např. SUSE 9.3) pro oči atraktivnější, čistá a zároveň i rychlá. Tedy byla by, nebýt tradičních problémů s mou grafickou kartou (Radeon 9800 Pro). Obnovovací frekvence monitoru je nastavena na nesnesitelných 60 Hz, a tak nejprve upravuji konfiguraci (/etc/X11/xorg.conf), abych vzápětí nepřišel o oči. Vedle KDE je na výběr také GNOME a pár lehkých správců oken. Přestože aktualizace již proběhla (hned po instalaci), ikonka Suse Watcher zčervená a indikuje tak dostupnost nových aktualizací.

Obrázek: obr1.jpg

Žádné nastavování? Žádné další úpravy? Vše je česky? Ptám se v duch sám sebe. Ano, opravdu. Autodetekce hardwaru proběhla velmi úspěšně (až na problémy s grafickou kartou). Detekce tiskárny (Cannon i560) proběhla bez problémů, tiskárna byla v mžiku připravena k používání. Tentokrát není potřeba pročítat zdlouhavé průvodce a manuály. Vše, včetně myslím dostatečného nastavení firewallu je připraveno ke každodennímu používání. Ohromen těmito poznatky mám pocit, jako bych snad právě nainstaloval MS Windows - zřejmě jeden z příznaků přepracovanosti.

Software

Pojďme se nyní podívatm, co tedy bylo obsahem oněch pěti CD. V každém případě lze hovořit o nadstandardní, aktuální softwarové výbavě. OpenOffice.org v Novell kabátě, tedy OpenOffice.org 2.0 Novell Edition přichází s řadou novinek. Nejžhavější novinkou je další formát pro ukládání dokumentů. OpenOffice.org přichází s podporou dokumentů OASIS, jejíž standard je založen na XML syntaxi. Tento formát by měl zabezpečit bezproblémovou výměnu elektronických dokumentů mezi uživateli. Úpravou prošla i nástrojová lišta, která je nyní jednodušší, přehlednější a plně konfigurovatelná. K dispozici je konečně i alternativa MS Accessu - program Base. Nemohu si však odpustit jednu výtku k rychlosti OpenOffice.org. Programy jsou stejně tak pomalé, jako vždy byly… I oblíbený GIMP prošel řadou úprav/oprav. Celá řada bugů byla opravena, což činí z GIMPu ještě stabilnější aplikaci než dříve.

Obrázek: obr3.jpg

Multimediální výbava je rovněž nanejvýš dostačující. Drobným problémem jsou, podobně jako tomu bylo u verze 9.3, kodeky. Kvůli softwarovým patentům nejsou (mimo jiné) MP3 kodeky součástí instalace a je třeba je doinstalovat.

SUSE a MS Windows pohromadě

Zbývá vyřešit poslední, avšak dost zásadní problém. Z mnoha důvodů jsem nucen poměrně často používat i MS Windows, který je umístěn na druhém disku. Nutností se tedy stává dual boot (měnit při každé vyžadované změně systému priority disků v BIOSu prostě není ono), příjemná by byla i možnost přetahování dat mezi oběma systémy. Předně je třeba upravit konfiguraci zavaděče. Zkušenosti mám pouze se zavaděčem GRUB, kde je třeba zapsat následující:

title Windows
map (hd1)(hd0)
root (hd1, 0)
chainloader +1
makeactive

Nyní je třeba nastavit disk s openSUSE jako primární a dualboot by měl fungovat. Pro snadné přetahování souborů mezi oběma systémy jsem vytvořil malý oddíl ve FAT32. Do tohoto oddílu mám přístup z obou systémů, a tak je přetahování dokumentů a podobných souborů snadné. Jako zavaděč lze doporučit GRUB (zápis do MBR). Ruční konfigurací lze snadno docílit dualbootu.

Diskuze (0) Nahoru