Linux E X P R E S

Facebook

Puppy Linux 5.0 (Lupu) - Univerzální společník do tašky

puppy.jpg

Kdo by neznal Puppy Linux, Linux, v jehož znaku není tučňák, ale pes - chihuahua, česky čivava. ;-) Tato distribuce je přitom určena speciálně pro starší počítače, a tak jsou její aplikace vybírány s ohledem na jejich náročnost na systémové zdroje počítače (zejména výkon procesoru a operační paměť). Poslední verze Puppy Linuxu nese označení Lupu a nově vychází ze systému Ubuntu.


Lupu znamená Lucid Puppy a je to v podstatě klasické Puppy tentokrát založené na systému Ubuntu Lucid Lynx (dříve to byl Debian). Po stažení obrazu CD (má necelých 130 MB) získáte systém, který můžete spouštět přímo z CD, nainstalovat do počítače nebo na flash disk - provádí se jednoduše kliknutím na ikonu install na ploše Puppy Linuxu.

Spouštěcí obrazovka Puppy LinuxuSpouštěcí obrazovka Puppy Linuxu

 Stáhněte si ISO Puppy Linuxu (Lupu) a další soubory.

Puppy Linux nyní používá správce oken JWM (Joe's Window Manager), který vyniká především svou nenáročností, rychlostí a snadností ovládání. Na první pohled se tak ocitáme v klasickém jednopanelovém desktopovém prostředí bez dlouhých odezev a čekání. Vše je přitom připravené, ikonky úhledně seřazené, a tak můžete po spuštění systému rovnou začít pracovat.

Puppy Linux po spuštěníPuppy Linux po spuštění

Po automatickém spuštění zmiňovaného správce oken jste dotázáni na základní nastavení Puppy Linuxu, to spočívá v nastavení jazyka, časové zóny, data a času, rozložení klávesnice a grafického serveru a konečně také nastavení sítě. Veškerým nastavením vás přitom provedou připravení průvodci, a tak je vše otázkou několika kliknutí či stisknutí kláves na klávesnici. I při nastavení locale na češtinu však zůstává desktopové prostředí anglicky a další aplikace se pak liší podle toho, zda u nich je nebo není čeština přibalena.

Prvotní nastavení systému zobrazené po jeho spuštěníPrvotní nastavení systému zobrazené po jeho spuštění

Dostupné aplikace

Na svých 130 MB si toho s sebou Puppy Linux nese opravdu hodně. Systém je předpřipraven tak, aby ho bylo možné hned po spuštění nebo instalaci začít používat. Najdete v něm namátkou mj. textové editory Geany a Abiword, tabulkový editor Gnumeric, kreslicí nástroj mtPaint, vektorový grafický program InkscapeLite, e-mailový klient Claws Mail, IRC klient Ayttm, přehrávač videa gxine, kalendář a plánovač v jednom Osmo a také speciální odlehčený internetový prohlížeč Puppy HTML Viewer.

Všude samé programyVšude samé programy

Odlehčenou variantu vektorového grafického programu Inkscape - InkscapeLite jsem dosud neznal. Překvapil mě velmi příjemně svou rychlostí - prostě kliknu a program je spuštěný. Na druhou stranu, není to kompletní Inkscape.

Tím by rozhodně výčet nekončil, v hlavní nabídce najdete spoustu dalších programů, mj. různé administrační a synchronizační nástroje včetně terminálů urxvt a xconsole, správce fotografií Gtkam a skenovacího nástroje Xsane, PDF prohlížeče ePDFView, různých kalkulaček - Xcalc a Ycalc, VPN klienta Gpptp, FTP serveru PureFTPd nebo klikátka pro nastavení firewallu. Z multimédií ještě jmenujme vypalovací nástroj Pburn, Pcdripper, Pdvdsab (DVD rip/shrink) nebo přehrávač zvukových CD pCD. Konečně poslední skupinou programů jsou hry, z nichž jmenuji alespoň oblíbený Xinvaders3D.

Nenáročný internetový prohlížeč Puppy HTML ViewerNenáročný internetový prohlížeč Puppy HTML Viewer

Kromě všech těchto zmíněných programů a celé řady dalších, které jsem vynechal, si můžete do systému doinstalovat poslední verze populárních programů a ovladačů. Instalace se provádí spuštěním aplikace Quickpet (ikonu najdete na ploše) a výběrem zvolené aplikace, po kterém dojde k jejímu stažení a instalaci. Jsou to např. uzavřené ovladače grafických karet, Java Runtime Environment, poslední verze internetových prohlížečů (Firefox, Chromium, Opera) a e-mailových klientů (Thunderbird). K dispozici je také grafický program GIMP nebo Wine. Poslední verzi OpenOffice.org v nástroji Quickpet sice nenajdete, ale kancelářský balíček k dispozici je.

V popředí aplikace Quickpet pro rychlou instalaci programůV popředí aplikace Quickpet pro rychlou instalaci programů

 I když je systém založen na aktuální verzi Ubuntu, neznamená to nutně, že obsahuje pouze ty nejnovější verze programů. Programy jsou vybírány citlivě a s ohledem na jejich náročnost na počítač. V Puppy Linuxu tak najdete především starší, ale přitom osvědčené verze aplikací, a pokud chcete verze poslední (a váš počítač proti tomu nebude nic namítat), můžete si je nainstalovat později právě prostřednictvím Quickpet.

Hardwarová náročnost

Od jisté doby beru počítače a podobná zařízení jako spotřební zboží se slovy - až dosloužím, chci do sběru. Pokud ovšem chcete oživit svůj starší počítač linuxovou distribucí a aktuálně používané distribuce vám tam běží jen s velkým sebezapřením, je Puppy Linux bezesporu jednou z těch mála distribucí, které vám tam nejen poběží, ale bude je možné také používat. Samozřejmě záleží na konkrétním hardwaru, a tak nečekejte vzkříšení a slavný návrat oněch slavných strojů z minulého století.

Možnosti instalace Puppy Linuxu - na disk nebo na flash disk?Možnosti instalace Puppy Linuxu - na disk nebo na flash disk?

Puppy Linux je svižná distribuce, která se snaží o co nejmenší hardwarovou náročnost na počítač, avšak zároveň to je distribuce, která vznikla dnes, a tak ji není možné srovnávat s 8-10 let starými systémy; Puppy bude v tomhle směru vždy trochu náročnější. Osobně bych tak doporučil operační paměť 512 MB s rozumným procesorem a grafickou kartou. Co je ovšem tím pomyslným minimem, to neřeknu, jedna věc je něco na počítač nainstalovat, druhá věc to vůbec spustit a konečně ta poslední - zároveň nejdůležitější - s tím plynule pracovat. Obecně vzato - chce to vyzkoušet a dost záleží na potřebách a požadavcích každého uživatele (co vyhovuje jednomu, nemusí už druhému).

Po startu počítače si Puppy Linux vzal asi 260 MB operační paměti. Dál už to závisí na používaných aplikacích. Rychlost startu systému bude proměnlivá, zavedení systému z CD mi trvalo asi minutu, což by se v případě instalace na disk mohlo zkrátit i na polovinu.

Dobře živený drobek

Je to milé zvířátko. Puppy Linux tu už nějakou dobu je a své uživatele si vždy najde. O jeho variabilitě a kvalitách svědčí také vývoj dalších variant této distribuce, např. pro netbooky nebo internetové kavárny (jak se dočtete v novinkách). Všechny tyto verze mají však jedno společné, cílem je vytvořit jednoduchý, rychlý, obsáhlý a přenositelný systém, který lze mít stále po ruce a který přitom bude fungovat na většině počítačů, ať už současných nebo naopak trochu zastaralých. Puppy Linux obojí rychle a snadno promění ve funkční linuxový desktop.

Diskuze (13) Nahoru