Linux E X P R E S

Facebook

Qimo – Linux pro malé děti

qimo.png

Počítače se dnes vyskytují prakticky všude. Už na základních školách se s nimi děti učí. Ve většině případů přijdou do styku pouze s operačním systémem Windows a kancelářským balíkem Microsoft Office. Qimo nabízí zajímavou možnost, jak děti seznámit se svobodným softwarem.


Instalace

Na domovských stránkach je aktuálně k dispozici verze je 1.0. Stáhnout se dá klasický ISO obraz, nebo obraz pro VirtualBox. Jedná se vlastně o upravené Xubuntu 8.10. Instalace je stejná jako v Xubuntu. Instalátor vytvoří dva uživatele. Jednoho, kterého si sami v průběhu instalace vytvoříte – ten bude mít práva k administraci systému. Druhý uživatel se jmenuje „qimo“ a právě jeho systém po startu automaticky přihlásí. Navíc nebude moci dělat jakékoli zásahy do systému, takže dítě omylem ani úmyslně nic nemůže zničit. Qimo bohužel není celé v češtině, proto je potřeba doinstalovat českou jazykovou podporu.

Takhle vypadá Qimo po přihlášeníTakhle vypadá Qimo po přihlášení

Na ukázce je vidět vzhled Qimo Linuxu. Dole jsou velké ikony na hry a výukové programy. Díky nim by ani malé dítě nemělo mít s ovládáním problémy.

Protože je distribuce zaměřená na děti, nejsou zde velké programy jako je OpenOffice.org nebo Evolution. Místo nich Qimo nabízí jejich jednodušší varianty, těmi jsou Abiword a Mozilla Thunderbird.

Místo balíku OpenOffice.org je zde AbiWordMísto balíku OpenOffice.org je zde AbiWord

Programy pro děti

V základu Qimo obsahuje několik výukových programů. Ty jsou zaměřeny hlavně na matematiku a abecedu.

Tuxtype

V programu Tuxtype se dítě naučí ovládat klávesnici. Nejdřív se naučí přepisovat jednoduchá písmena, která vidí na monitoru. Jednotlivá písmena jsou uvnitř ryb. Po správném zadání všech písmen ve slově tučňák ryby sní.

Psaní slov na klávesniciPsaní slov na klávesnici

Další věc, kterou Tuxtype umí, je výuka psaní všemi deseti. Na monitoru se vždy objeví text a prsty, které se mají pro napsání daného znaku použít.

Výuka psaní všemi desetiVýuka psaní všemi deseti

Tux Math

Tux Math slouží pro výuku základů matematiky. Lze procvičovat sčítání, odčítání, násobení a dělení. U každé z těchto kategorií je na výběr obtížnost, např. sčítání od 1 do 3, nebo násobení od 0 do 15. Od shora dolů se pohybují příklady, jestliže dítě příklad nevyřeší, než se dostane až dolů, zničí se tučňákovi iglú.

Tux Math – násobeníTux Math – násobení

Tux Paint

Tux Paint je jednoduché malování. Díky velkým ikonám je snadno ovladatelné. Kromě klasických funkcí, jako jsou kresba od ruky, nebo text, nabízí Tux Paint funkci razítko. Pomocí ní se dají vkládat do kreslícího prostoru zajímavé obrázky. Jsou na nich různá zvířata, dokonce i tučňák na traktoru. :-)

Razítka v Tux PaintuRazítka v Tux Paintu

Childsplay

Jedná se o soubor několika výukových programů, lze si v nich procvičit mnoho věcí. Je zde opět přepisování slov z klávesnice. Zajímavější je pexeso, to slouží k procvičení paměti. Velmi mě zaujala napodobenina známého Pacmana. V něm je potřeba sbírat písmena, musí se však sbírat ve správném pořadí tak, aby se z nich složilo slovo.

Opět přepisování slovOpět přepisování slov

Pexeso pro trénink pamětiPexeso pro trénink paměti

V Pacmanovi se sbírají jednotlivá písmenaV Pacmanovi se sbírají jednotlivá písmena

Gcompris

Je celý balík výukových programů určený pro děti od 2 let. Najdete zde mnoho různých činností, mezi ně patří objevování myši a klávesnice, malá násobilka, tvorba elektrického obvodu, sudoku a mnoho dalších. Při použití více počítačů je zajímavá funkce chatu (pouze po lokální síti).

Jednoduchý elektrický obvod se žárovkouJednoduchý elektrický obvod se žárovkou

Loď jede podle zadaných příkazůLoď jede podle zadaných příkazů

Celkové hodnocení

Distribuce jako Qimo jsou velmi důležité. Jedině tak lze děti naučit, že počítač se neskládá z hardwaru a Windows. Jestliže už od mala budou používat Linux a svobodný software, do budoucna budou mít velkou výhodu. Třeba i zjistí, že v Linuxu funguje všechno to, co od počítače potřebují a nebudou mít potřebu používat nesvobodné programy.

Je velká škoda, že Qimo vychází ze starého Xubuntu 8.10, určitě by neuškodila aktualizace. Dále mi vadily drobné problémy spojené převážně s lokalizací. Po instalaci se musela doinstalovat jazyková podpora a v nastavení některých programů (Tuxtype) se musela čeština ručně zapínat.

I přes pár drobných nedostatků na mě Qimo udělalo dobrý dojem a mohu ho s klidným svědomím doporučit.

Diskuze (17) Nahoru