Linux E X P R E S

Facebook

Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity

xubuntu.png

Při novém vydání Ubuntu se mluvilo hlavně o Unity. Nesmíme ale zapomenout, že ne všichni používají GNOME. Xubuntu, Ubuntu s Xfce, obsahuje hlavně nové Xfce 4.8, ale i jiné příjemné novinky. A mimochodem, žádné Unity.


Přečtěte si také článek o novinkách v Xfce 4.8, které se nově v Xubuntu nachází. Všechna vylepšení z nové verze Xfce nyní najdete v nové verzi Xubuntu. Kromě toho se do Xubuntu dostaly samozřejmě i některá vylepšení z Ubuntu, takže vás možná bude zajímat také recenze Ubuntu 11.04.

Xubuntu je Ubuntu

Přestože se jmenují trochu jinak, jedná se o tutéž distribuci, společně s Kubuntu, Lubuntu, Edubuntu a dalšími podobnými používají společné repozitáře softwaru a mezi jednotlivými „distribucemi” je rozdíl pouze ve výchozím nainstalovaném prostředí a aplikacích. Mezi Ubuntu a Xubuntu je tak vlastně stejný rozdíl, jako například mezi Debianem s GNOME a Debianem s Xfce.

Proto také společně s Ubuntu Natty Narwhal vyšlo i nové Xubuntu. Oproti starší verzi 10.10 vypadá a chová se trochu jinak.

Modrá je dobrá

Přestože je vzhled distribuce záležitostí subjektivní a jak můžete vidět, spousta uživatelů si vzhled systému přizpůsobuje, vytváří grafický kabátek distribuce určitý dojem. U Xubuntu už delší dobu musím říct, že působí elegantnějším dojmem než samotné Ubuntu, které hraje křiklavými barvami. Už od první verze (6.06 Dapper Drake) Xubuntu sází na modrou a šedou barvu. Jejich vzájemný poměr a především tmavost celé desktopu se však s časem měnila.

První Xubuntu, zdroj Wikipedia První Xubuntu, zdroj Wikipedia

Přestože předchozí Xubuntu 10.10 bylo laděna do světla, nová verze potemněla a velice se podobá verzi 9.10.

Xubuntu 9.10, které se podobá aktuální verzi, zdroj Xubuntu.cz Xubuntu 9.10, které se podobá aktuální verzi, zdroj Xubuntu.cz

Předchozí verze byla spíše světlá, zdroj DistroWatch.com Předchozí verze byla spíše světlá, zdroj DistroWatch.com

Nové Xubuntu 11.04 Nové Xubuntu 11.04

Nové rozvržení panelů

Kromě barevných posunů si ale na předchozích obrázcích všimněte jedné věci: od první verze až do té předposlední se výrazně nezměnilo rozmístění panelů a položek na nich. V Xfce 4.8 byl panel kompletně přepracován, což samo o sobě sice není důvodem ke změně výchozího rozmístění, ale nový panel umožňuje různé věci, které si přímo říkaly o použití.

Na snímku Xubuntu 11.04, který je o kousek výše, vidíte, že horní místo zaujímá panel obsahující nabídku aplikací, oznamovací oblast, indikátory (sic!), hodiny, přepínač ploch a tlačítko akcí (uzamčení obrazovky, odhlášení...). Kromě toho horní panel obsahuje i přepínač otevřených oken, ale to na obrázku zatím nevidíte (protože žádné okno není otevřené). U spodního okraje obrazovky je ještě jeden panel a sice skrývací. Pokud najedete myší ke spodní hraně plochy, objeví se panel ne nepodobný doku nebo Launcheru z Unity. Přesto se stále jedná o obyčejný Xfce panel.

Spodní spouštěcí panel Spodní spouštěcí panel

Spodní panel obsahuje spouštěče aplikací a nabídku adresářů. Nenechte se zmást, spouštěče nefungují jako ikony na Launcheru z Unity, s každým kliknutím na spouštěč se spustí nová instance aplikace. Všimněte si, že pozadí spodního panelu je poloprůhledné, což znamená, že už po instalaci je spuštěný kompozitor, který byl v předchozích verzích vypnutý.

Chcete-li mít spouštěcí panel na levé straně obrazovky, jako je tomu u Launcheru, nic vám nebrání. Z kontextové nabídky panelu vyberte Předvolby panelu. V okně, které se otevře, změňte Orientaci panelu na Svislou.

Předvolby panelu Předvolby panelu

Panel je vlevo, ale ikonky jsou uprostřed Panel je vlevo, ale ikonky jsou uprostřed

Pokud chcete podobu dovést do dokonalosti, je třeba nastavit u prvního oddělovače, aby se automaticky neroztahoval, a přidat několik dalších oddělovačů, aby se obsahy horního a levého panelu nepřekrývaly. Unity také neobsahuje na ploše ikony, takže pokud ho chcete imitovat, zakažte jejich zobrazení v nastavení plochy.

Je třeba přidat několik oddělovačů Je třeba přidat několik oddělovačů

Žádné ikony na ploše Žádné ikony na ploše

Vypadá to skoro jako Unity, ale není to Unity Vypadá to skoro jako Unity, ale není to Unity

Zvláštním případem jsou indikátory, které jsou nově dostupné i v Xfce. Pokud je ale nemáte rádi a preferujete klasické položky na panelu, stačí odstranit Indicator plugin z panelu. Pozor, zmizí tak ikonka NetworkManageru a budete se muset odhlásit a zase přihlásit, aby se objevila v oznamovací oblasti.

Xfce 4.8

Nová verze Xubuntu nepřenáší mnoho zásadních rozdílů oproti předchozí verzi. Jedinou znatelnou změnou je aktualizace prostředí Xfce z verze 4.6 na verzi 4.8. Ve zkratce připomenu, o co se jedná, více informací najdete v článku Novinky v Xfce 4.8.

Thunar, správce souborů Xfce, se umí připojovat ke vzdáleným úložištím pomocí SFTP (SSH), Samby, NFS, FTP a podobně. Stačí zobrazit adresní řádek (Zobrazit | Způsob zobrazení cesty | Panel nástrojů) a zadat do něj například ftp://ftp.server.cz.

Přihlaste se na FTP Přihlaste se na FTP

Vzdálené soubory i s náhledy Vzdálené soubory i s náhledy

Jak už jsem psal výše, byl přepracován panel a umí toho teď mnohem více. Kromě jiného můžete například upravovat nabídku aplikací tak, že z kontextového menu nabídky aplikací vyberete Vlastnosti a poté klepnete na Upravit nabídku. Aby se tam tato možnost objevila, je potřeba nainstalovat obvyklým způsobem program Alacarte.

Upravit nabídku Upravit nabídku

Alacarte Alacarte

Multimédia

Výchozím přehrávačem hudby v Xubuntu byl dlouhou dobu Exaile. Nyní byl nahrazen programem gmusicbrowser, který není příliš známý, ale na první pohled vypadá velice schopně. Podobně jako Exaile pracuje s kolekcí.

gmusicbrowser gmusicbrowser

Jednoduše můžete změnit uspořádání programu tak, aby vypadal jako Exaile... Jednoduše můžete změnit uspořádání programu tak, aby vypadal jako Exaile...

...nebo Rhytmbox ...nebo Rhytmbox

Na kartě Vzhled v Nastavení můžete zapnout ikonku v oznamovací oblasti Na kartě Vzhled v Nastavení můžete zapnout ikonku v oznamovací oblasti

Přehrávačem videí zůstává aplikace Parole, výchozí přehrávač z Xfce. Co mě velice zklamalo, je fakt, že v obou programech se po pokusu o přehrání zatím nepodporovaného formátu (MP3, DivX, ...) nezobrazí průvodce instalací dodatečných kodeků, ale pouze chybová hláška, která by v jednom případě klidně mohla být klingonsky.

Chyba při pokusu o přehrání MP3 souboru v gmusicbrowseru, rozumíte tomu? Chyba při pokusu o přehrání MP3 souboru v gmusicbrowseru, rozumíte tomu?

Chyba při pokusu o přehrání DivX souboru v Parole, tentokrát je to trochu lepší Chyba při pokusu o přehrání DivX souboru v Parole, tentokrát je to trochu lepší

Otevřel jsem tedy Centrum softwaru pro Ubuntu a vyhledával jsem MP3. Balíček xubuntu-restricted-extras jsem našel, ale na prvním místě nebyl. Obávám se, že moje babička by to nezvládla. Po jeho instalaci už vše jede. Náhledy souborů ale začnou fungovat až po odhlášení a opětovném přihlášení.

Nesvobodné doplňky Xubuntu Nesvobodné doplňky Xubuntu

Náhledy DivX videí Náhledy DivX videí

Přehrávač médií Parole Přehrávač médií Parole

Další drobné změny

K žádným dalším markantním změnám nedošlo. Z výchozí instalace zmizel program GDebi, který se dříve otevřel při dvojkliku na .deb balíček, nyní se instalace lokálních balíčků provádí v Centru softwaru. Také byl nahrazen systém na zobrazování oznámení. Do teď byl použit speciální program z dílny samotného Ubuntu, v nové verzi je použit program z Xfce. Změna pro uživatele je především v tom, že oznámení z Xfce mohou obsahovat tlačítka, na která se dá kliknout.

Oznámení z Xfce Oznámení z Xfce

Jako výchozí jsou teď v systému použity písma z rodiny Droid, což považuji za kontraproduktivní, když Ubuntu vytvořilo své vlastní písmo.

Toto je podle mě vrchol nevkusu Toto je podle mě vrchol nevkusu

Software z GNOME

Nepotěšilo mě, že stále nedošlo ke změně a Xubuntu používá software z GNOME i tam, kde existují jiné stejně dobré alternativy. Příkladem je správce archivů File Roller, který je v Xubuntu už od verze 7.10, ačkoli má Xfce svého správce jménem Xarchiver. Nadále také zůstává přihlašovací obrazovkou GDM, který má spoustu závislostí z GNOME. V příštích verzích by měl ale být nahrazen novinkou z dílny Ubuntu, programem LightDM.

GDM GDM

Alternativa k Unity

Přestože je nyní možné používat Ubuntu i bez Unity, v dalších verzích tomu tak nebude. Uživatelé Ubuntu, kterým Unity nevyhovuje, tak mohou najít ideální řešení právě v Xubuntu, které spojuje to dobré z Ubuntu i z Xfce.

O prostředí Xfce O prostředí Xfce

Diskuze (31) Nahoru