Linux E X P R E S

Facebook

Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS

ubuntu_circle.png

S tím, jak se blíží duben, blíží se i tradiční jarní distribuční novinka v podobě vydání nového Ubuntu. Tentokráte je očekávání dvojnásob napjaté, protože se bude jednat o další verzi s prodlouženou podporou. A protože se jedná o první takovou s prostředím Unity, očekává se od ní hodně. Společně se nyní můžeme podívat, co nás již za necelé dva měsíce čeká.


Tento článek vychází z první beta verze Ubuntu 12.04 Precise Pangolin, a ačkoli je již v platnosti tzv. Feature Freeze a nemělo by tedy docházet k výrazným změnám ve vlastnostech nové verze Ubuntu, stále je možné, že vzhled a některé další součásti prostředí budou ještě několikrát mírně změněny.

S Unity na věčné časy a nikdy jinak

Pokud se snad někdo těšil, že vývojáři Ubuntu se rozhodli změnit směr a prostředí Unity opustit, musím jej hned na začátku zklamat, Unity je již napevno spojeno s Ubuntu a s vydáním Ubuntu 12.04 Precise Pangolin jen hlouběji zapouští své kořeny.

Jak Mark Shuttleworth předeslal již v začátcích vývoje, Ubuntu 12.04 bude především o vylaďování a vylepšování než o nových funkcích. Není se čemu divit – od LTS verze se očekává zejména stabilita potřebná pro nasazení v korporátním prostředí. Toto vylaďování se týká také kontroverzního prostředí Unity a ani v něm tedy moc převratných novinek nemůžeme čekat.

Nabídka Dash a Launcher

Ladění Unity není jen o opravování chyb a zlepšování odezvy prostředí, ale také o úpravách stran jeho použitelnosti. Ačkoli se to nemusí zdát, vývojáři a designéři Unity nespali a snažili se získat zpětnou vazbu nejen od běžných uživatelů, ale také prostřednictvím pečlivě plánovaných testů použitelnosti.

Jedním z hlavních výsledků těchto testů bylo zjištění, že uživatelé často nechápou chování postranního panelu Launcher, který je někdy zobrazen a někdy skryt. Proto byly vybrány dvě možnosti – buď bude Launcher zobrazen stále, nebo naopak stále skryt, přičemž ta první je aktuálně brána jako výchozí.

Nabídka podle výchozí instalace Ubuntu. A teď, babo raď! Nabídka podle výchozí instalace Ubuntu. A teď, babo raď!

Další změnou „na přání televizních diváků“ je výchozí nabídka Dash. Ve starších verzích Ubuntu se po kliknutí na „tlačítko Ubuntu“ v levém horním rohu zobrazila nabídka s osmi položkami, z nich čtyři umožňovaly přejít do dalších nabídek aplikace a místa a zbylé čtyři sloužily jako spouštěče vybraných aplikací (webový prohlížeč, e-mailový klient, hudební přehrávač a správce fotografií). V Ubuntu 12.04 se jako výchozí zobrazují naposledy spuštěné aplikace, poslední prohlížené soubory a nejnovější soubory ve složce Stažené. To ovšem vede k podivné situaci, kdy se vám v čistě nainstalovaném systému po kliknutí na nabídku zobrazí velké prázdné okno, u nějž většina lidí netuší, co dělat. Je však možné, že toto se ještě do finálního vydání změní.

HUD

Jednou z novinek, která opravdu přináší do Unity nové funkce, je HUD neboli Head-Up Display. U HUD se jedná o další rozšíření možnosti ovládání prostředí Unity pomocí klávesnice. Po stisknutí tlačítka Alt se zobrazí jednoduché vyhledávací pole umožňující vyhledávat v nabídkách právě spuštěné aplikace. Místo proklikávání nabídek si tak můžete potřebný pokyn nechat vyhledat na základě zadaného klíčového slova.

Ubuntu HUD – vyhledávání v nabídkách snadno a rychle Ubuntu HUD – vyhledávání v nabídkách snadno a rychle

O fungování HUD si uděláte nejlepší obrázek z tohoto oficiálního videa.

Nastavení Unity

Často zmiňovanou vlastností Unity je fakt, že není příliš nastavitelné. Tato vlastnost je dokonce brána jako jeho hlavní cíl: hotové prostředí tak, aby se nemuselo nastavovat – jednoduché, snadno ovladatelné, konzistentní a také „nerozbitelné“. Toto samozřejmě je a bylo trnem v oku mnohým uživatelům, kteří jsou zvyklí mít svůj počítač plně ve svých rukou a dělat si vše po svém.

Jedna vlaštovka jaro nedělá, ale v případě nastavení Unity jde o oteplení minimálně o 20 stupňů Jedna vlaštovka jaro nedělá, ale v případě nastavení Unity jde o oteplení minimálně o 20 stupňů

Ačkoli teze o nenastavitelném Unity asi jen tak nezmizí, několik prvních vlaštovek se v novém Ubuntu objeví – do Nastavení systému přibylo několik prvních možností, jak pohodlně změnit nastavení Launcheru, a ve „skrytých“ nástrojích, jako je dconf Editor nebo Manažer nastavení Compizu, přibývají další možnosti, jako například vypnutí neoblíbených návrhů aplikací k instalaci v nabídce Dash nebo přidání tlačítka pro zobrazení plochy na Launcher a další.

Možnost nastavení Unity málem během vývoje utrpěla velmi těžkou ránu, když několik vývojářů navrhlo, aby byl nástroj Manažer nastavení Compizu odstraněn přímo z repozitářů Ubuntu a uživatelé jej tak prakticky nemohli nainstalovat. Hlavním argumentem bylo, že tento nástroj sloužící pro komplexní nastavení Compizu umožňuje velmi snadno přivést pracovní prostředí do nepoužitelného stavu (Unity je v podstatě pouze pluginem Compizu a při neopatrném nastavení jde snadno zapnout pluginy s ním kolidující nebo Unity jedním kliknutím rovnou vypnout), a přitom je tento nástroj často doporučován pro různé úpravy Unity i začínajícím uživatelům. Ve výsledku nakonec zvítězil zdravý rozum a do Manažeru nastavení Compizu pouze přibylo několik upozorňujících dialogů a vypnutí samotného Unity bylo poněkud ztíženo.

Nastavení soukromí

Již od prvních vydání Unity pomocí nástroje Zeitgeist ukládá různé „akce“ – jaké aplikace spouštíte, jaké soubory jste naposledy prohlíželi atd. Tato data využívá k nabízení posledních použitých položek především v nabídce Dash nebo i jinde. Toto samozřejmě nemusí být každému příjemné a zobrazení posledních prohlížených souborů může být v určitých situacích i pěkný trapas.

S Ubuntu 12.04 přichází do Nastavení systému nová položka Soukromí umožňující jednoduše určit, co se má zaznamenávat a co nikoli. V rozsáhlém nastavení můžete například určit, které adresáře se budou ignorovat při ukládání informací o procházených souborech, vymazat data nashromážděná během určitého uplynulého období nebo jedním klikem veškeré ukládání informací zakázat.

Další změny

Nové vydání samozřejmě nebude jen o vylaďování Unity, ačkoli tyto změny jsou samozřejmě nejviditelnější, neboť se týkají prostředí, se kterým přichází každý do styku.

Ubuntu One

Pokud používáte službu Ubuntu One, od nadcházejícího vydání Ubuntu získáte „nový“ nástroj pro její ovládání a správu, který je překvapivě řešen pomocí knihovny Qt a v Ubuntu může působit poněkud cize. Může za to snaha o sjednocení tohoto nástroje napříč platformami a verze, kterou nově naleznete v Ubuntu 12.04, bude vzhledově i funkčně zcela odpovídat Ubuntu One pro Windows.

Ubuntu One v novém kabátě Ubuntu One v novém kabátě

PAE jádro

Ačkoli většina distribucí již jako hlavní verzi prosazuje tu pro 64bitovou architekturu, Ubuntu se stále drží 32bitové verze a nabízí ji jako tu „lepší“ volbu. To ovšem přináší problém v době, kdy 4 GB RAM je standardem už i na levnějších sestavách. Donedávna to bylo řešeno tak, že pokud jste instalovali 32bitovou verzi Ubuntu a měli jste 4 GB RAM a více, instalátor automaticky stáhl a nainstaloval jádro s podporou PAE. Od Ubuntu 12.04 ale dojde ke změně a jádro s PAE bude v 32bitové verzi přítomno jako výchozí.

Ostatní

Začišťování je samozřejmě vidět téměř na všem. Jen tedy ve zkratce. Přihlašovací obrazovka přišla o ošklivé hranaté nabídky a její pozadí se mění podle aktuálního pozadí pracovní plochy. Do nabídky Dash přibyla možnost prohledávat a spouštět videa na různých online službách. Postranní panel Launcher více reflektuje barvu pozadí plochy. Ikonám v Launcheru přibyly další rozšířené nabídky, tzv. quicklisty, můžete například přímo vstupovat do podsložek ve vašem domovském adresáři. Do základní instalace se vrátil hudební přehrávač Rhythmbox.

Hlavně odstraňování chyb

Jak již bylo řečeno na začátku, od nového Ubuntu nemůžeme očekávat žádné převratné novinky. Vzhledem k tomu, že se jedná o verzi s dlouhodobou podporou, vývojáři se rozumě zaměřili na odstraňování chyb a těch několik málo „převratných“ vylepšení, jako například HUD, nijak nenarušuje samotné prostředí. Za toto nelze Ubuntu než pochválit a popřát mu, aby se Precise Pangolin stal dalším úspěšným vydáním Ubuntu.

Diskuze (61) Nahoru