„Internetové domény se na území Česka registrují již od začátku 90. let. Tehdy to byly dnes již neexistující domény .CS. Registraci těchto domén mělo na starosti výpočetní centrum při VŠCHT v Praze. Česká doména .CZ přišla až s rozpadem Československa v roce 1993. V té době pokrýval správce domény i náklady na provoz registračního systému a registrace a užívání doménových jmen druhé úrovně bylo bezplatné,“ vzpomíná Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, které českou národní doménu spravuje od září roku 1999.
„.CZ je v České republice zdaleka nejvyužívanější doménou nejvyšší úrovně. Vliv na tuto skutečnost mají především dvě zlomové události. V roce 1997 došlo k uvolnění poměrně přísných pravidel registrace. Na základě tohoto rozhodnutí mohly domény registrovat i fyzické osoby. O deset let později nasadilo sdružení CZ.NIC vlastní systém pro správu a registraci domén FRED, který výrazně registrační proces zrychlil a také zlevnil,“ dodává Ondřej Filip.
Domény podle obsahu, zdroj nic.cz
Stastistiky
Podle statistik sdružení CZ.NIC mají držitelé nejčastěji zaregistrovánu jedinou doménu, přičemž nejběžnější délka doménového jména je devět znaků. Z hlediska regionálního zastoupení pochází nejvíce držitelů z Prahy, nejméně držitelů má dlouhodobě Karlovarsko. Mimo Českou republiku se domény .CZ nejvíce registrují na Slovensku, v Německu a Spojených státech amerických.
Vývoj počtu domén .CZ, zdroj nic.cz
Bez diakritiky
U příležitosti významného výročí domény .cz připomeňme, že se ji díky uvážlivému přístupu sdružení CZ.NIC doposud daří ubránit proti zavedení systému IDN (Internationalized Domain Names), tedy laicky řečeno proti zavedení diakritiky. V posledním zveřejněném průzkumu veřejného mínění se proti jejímu zavedení vyslovilo 86 % respondentů z řad organizací a 55 % oslovených běžných uživatelů Internetu (nikoli držitelů domén), kteří pochopitelně nedokáží docenit komplikace, které by zavedení diakritiky přineslo.