Linux E X P R E S

Facebook

Zoner Photo Studio 14: Alternativy pro Linux

zps.png

Po vydání nové verze oblíbeného programu Zoner Photo Studio 14 přinášíme přehled linuxových aplikací, které mu mohou směle konkurovat.


Jedno moudré přísloví praví, že není možné dvakrát vstoupit do jedné řeky. Proto se pokusím vstoupit do řeky, která je o rok dál, a přinést vám volné pokračování loňského článku věnovaného alternativám Zoner Photo Studia 12.

Programátoři Zoneru nezaháleli. Díky jejich úsilí byl na podzim loňského roku uvolněn Zoner Photo Studio (ZPS) ve verzi 13. Letos jej pak nahradila verze 14. Vyjmenovat vše nové, co obě verze přinesly svým uživatelům, by vydalo nejméně na dva samostatné články. Vezměme to ve zkratce. ZPS ve verzi 13 nabídl možnost instalace 64bitové verze, výkonnější indexaci, rychlejší vyhledávání snímků, možnost práce na dvou monitorech, podporu průhlednosti, retušovací štětec a podporu 10bitové barevné hloubky výstupu. Čtrnáctka pak přidala další zrychlení běhu, funkci mapování tonality, selektivní odstraňování šumu a především spolupráci s webovým prostorem pro fotografie – Zoneramou. Je proto škoda, že linuxová verze ZPS není k dispozici a ani není ohlášen její vývoj. Ovšem ani svět svobodného a otevřeného software neusnul na vavřínech a také přinesl svým příznivcům spoustu nového.

Zoner Photo Studio 14 Zoner Photo Studio 14

GIMP 2.8 a digiKam 2.1

Začněme z toho horšího konce. Vývoj uživateli toužebně očekávaného GIMPu 2.8 se neustále opožďuje. Jeho vydání, plánované na závěr loňského roku, bylo nejprve přesunuto na letošní podzim a pak až na závěr tohoto roku. Připomínám, že verze 2.8 bude kromě jiných vylepšení umět práci v režimu jednoho okna, čímž se její ovládání mnohem více přiblíží zvyklostem běžných uživatelů.

Vývojová verze GIMP 2.7 Vývojová verze GIMP 2.7

DigiKam, nejvážnější linuxový konkurent Zoneru, dospěl do verze 2.1. Mezi jeho nové vlastnosti patří například možnost skládání panoramat, přičemž si stejně jako ZPS 13 dokáže poradit s fotografiemi pořízenými z ruky. Nechybí ani 64bitová verze, ovšem ta není u tohoto programu žádnou novinkou. Rychlost vývoje digiKamu dosud výrazně předstihuje rychlost vydávání nových verzí linuxových distribucí, proto jsou uživatelé požadující poslední verzi většinou odkázáni na různé návody k instalaci.

RawTherapee 4.0

Po uvolnění RawTherapee pod licencí GPL v loňském roce se jeho vývoj rozběhl nečekanou rychlostí. Dočkali jsme se stejně jako u ZPS vydání dvou velkých verzí, přičemž změny, které přinesly uživatelům, rozhodně nelze nazvat kosmetickými. Například aktuální verze 4.0 zpracovává obrázky pomocí algoritmů pracujících v 32bitové plovoucí desetinné čárce. To nejen zlepšuje kvalitu úprav, ale také na současných 64bitových procesorech zvyšuje svižnost reakcí programu, především v případě, že si nainstalujete jeho 64bitovou verzi.

RawTherapee obsahuje vše potřebné pro prohlížení, třídění a správu digitálních fotografií. Stejně jako ZPS má zavedeno barevné štítkování fotografií a pokročilou práci s metadaty IPTC a EXIF. V porovnání se ZPS například chybí práce s GPS souřadnicemi, podpora tisku nebo export do webové galerie.

RawTherapee 4.0.2.14 – Správce fotografií RawTherapee 4.0.2.14 – Správce fotografií

Mnohem lépe si RawTherapee vede v roli editoru a konverzního nástroje RAW. Zkušení uživatelé ocení velice bohatou nabídku algoritmů demosaicingu AMaZE, DCB, AHD, EAHD nebo HPHD & VNG4 a jistě také nepohrdnou některými novými funkcemi, např. odstraněním impulzního šumu a odstraněním lemu fotografií. Jistě bych neměl opomenout možnost editace JPG, TIF a PNG souborů, která posouvá RawTherapee z role velmi dobře vybaveného konverzního programu RAW do kategorie grafických editorů.

Ačkoli RawTherapee není natolik komplexním nástrojem jako ZPS, přece jen může být chápán jako jeden z jeho vážných konkurentů. Je na rozdíl od ZPS k dispozici zdarma, pracuje nejen pod Windows, ale také pod Linuxem a Mac OS X a jeho současné verzi 4.0 dle mého mínění nic podstatného nechybí.

RawTherapee – Editor RawTherapee – Editor

Darktable 0.9.2

Nové vlastnosti programu RawTherapee jsou nesporně velice zajímavé. Označení „skokan roku“ si ale dle mého mínění ještě více zaslouží program Darktable. Jeho autoři mu dali do vínku výraznou podobnost s programem Adobe Photoshop Lightroom. Nejde jen o řešení ovládání programu, funkční výbavu nebo dokonce o podobné barevné schéma jeho vzhledu. Jde především o shodný způsob práce s fotografiemi. Upravovaný snímek při něm zůstává za všech okolností beze změn. Historie změn je zapisována do XMP souboru, který doprovází každou fotografii. K jejich provedení dojde až při exportu do kopie snímku, přičemž uživatel se může kdykoli (i po exportu) k úpravám vrátit a odstranit libovolný počet kroků z jejich historie.

Darktable pracuje ve dvou režimech. V prvním, nazvaném prosvětlovací pult (lighttable) se stává správcem fotografií. Jeho hlavní odlišnost oproti RawTherapee a ZPS spočívá v jiném způsobu práce s metadaty. Ta nejsou zapisována přímo do snímku, ale pouze do doprovodného souboru XMP. V možnostech přímého exportu fotografií do internetových služeb se Darktable vyrovná ZPS. Se Zoneramou se sice nedomluví, ale zato nabízí přímý export fotografií do oblíbených služeb Picasa a Flickr.

Darktable – Režim prosvětlovací pult Darktable – Režim prosvětlovací pult

V režimu fotokomora (darkroom) se Darktable ujímá role konverzního programu RAW a také editoru fotografií, přičemž si rozumí s většinou běžně používaných obrazových formátů JPG a PNG nevyjímaje. Je těžké srovnávat jím nabízené funkce s těmi, kterými disponuje ZPS nebo RawTherapee. Jsou totiž v mnoha ohledech jiné. Například ekvalizér ovládající pomocí křivek doostření, odstranění šumu a úpravu lokálního kontrastu nemá dle mého mínění konkurenci. Také převod do černobílé škály pomocí přímé úpravy barevného filtru patří mezi nástroje s ovládáním vyladěným nikoli pro grafiky a počítačové mágy, ale pro zkušené fotografy. A tak bychom mohli pokračovat dál. Celková koncepce Darktable je podobně jako u jeho vzoru jednoznačně ušita na míru fotografům, což může být pro některé uživatele výhodnější než univerzálněji pojaté programy ZPS nebo digiKam.

Celkově lze říci, že Darktable dokáže pokrýt většinu workflow práce s fotografiemi, přestože např. klonovací razítko nebo retušovací štětec v něm nenajdete. Darktable je licencován pod oblíbenou GPL a spustíte ho pouze pod Linuxem nebo Mac OS X. Černého Petra nepodporované platformy zde pro změnu obdrželi uživatelé Windows.

Darktable – Režim fotokomora Darktable – Režim fotokomora

Shrnutí

Přestože Zoner Photo Studio ve verzi 14 urazil od loňského roku velký kus cesty, programy ze světa svobodného softwaru dokázaly udržet krok s jeho vývojem. Linuxoví uživatelé si nyní mohou vybrat, zda jim vyhoví komplexní digiKam, osvědčený RawTherapee nebo pro zkušené fotografy velice atraktivní Darktable. Proto je absence nativní linuxové verze ZPS příliš trápit nemusí. A to je dobře.

Diskuze (19) Nahoru