Linux E X P R E S

Facebook

Dva týdny s Linuxem 12

dvatydny.gif

Kdo tvoří Linux? 9000 školních počítačů ve Švýcarsku migruje na Linux. Podíl Linuxu vzrostl o 61 %. HP bude prodávat linuxové notebooky pro školy. OOXML schváleno. VIA se otevírá. Otevřený Transport Tycoon. Mandriva 2008 Spring. Linux XP – linuxové Windows. PCLinuxOS Gnome 2008.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Kdo tvoří Linux?

Často se člověk může setkat s naivním názorem, že Linux tvoří dobrovolníci ve volném čase, a proto na něj nemůže být takové spolehnutí jako na systémy vyvíjené v komerční firmě. Na konci dubna zveřejnila Linux Foundation studii, která se zabývá tím, kdo tvoří Linux (v tomto případě je Linuxem myšleno jádro). Ve studii jsou zajímavé informace, které mimo jiné říkají, že do linuxového jádra přispívá téměř 1000 vývojářů ze 100 různých firem po celém světě. Od roku 2005 se počet vývojářů ztrojnásobil. 70-95% vývojářů je za svoji práci placeno, takže dobrovolníci jsou ve výrazné menšině. Největším přispěvatelem do linuxového kernelu je společnost Red Hat, která stojí za 11,2 % změn, následuje ji Novell s 8,9 % a IBM s 8,3 %. Na dalších místech jsou Oracle, MontaVista a Cisco. Rychlost vývoje je také působivá. Do jádra je denně přidána 3621 řádka kódu a nová verze vychází jednou za 2,7 měsíce.

9000 školních počítačů ve Švýcarsku migruje na Linux

Švýcarský deník Tribune de Geneve přišel s informací, že 9000 počítačů v ženevských školách přechází na Linux. V poslední době se setkáváme s migrací na Linux především ve školstvích rozvojových zemí, kde je hlavním kritériem cena softwaru. Migrace na Linux ve Švýcarsku však dokazuje, že Linux najde své uplatnění i v bohatých zemích, kde se zaplacením licencí za komerční software nemají problémy. Manuel Grandjean, ředitel Media Service Schools of DPI, která má migraci na starosti, se nechal slyšet, že si nevybrali open source řešení kvůli ceně, ale kvůli kvalitě. Navíc open source software používaný ve škole mohou bez poplatků používat děti i doma, což podle Grandjeana dává stejnou příležitost všem. Jedna ze škol nejprve používala dualboot a nyní již běží pouze na Ubuntu a jako kancelářský balík používá OpenOffice.org. Plošná migrace na Linux by měla být zahájena v září tohoto roku.

Podíl Linuxu vzrostl o 61 %

Podle W3Counter.com, který patří mezi největší auditory návštěvností webů, zvýšil Linux svůj tržní podíl meziročně z 1,25 % na 2,02%, což znamená nárůst o 61 %. S podobným meziročním růstem přišel i Hitslink, u kterého Linux posílil o 50 %, ale celkový podíl na trhu činil pouze 0,65 %, což lze vysvětlit tím, že Hitslink je více zaměřen na Severní Ameriku, kde má Linux velkou konkurenci v podobě Mac OS X a tudíž i menší podíl než jinde ve světě. Největší tržní podíl má Linux tradičně v zemích, jako je Indie a Čína, kde dosahuje až 15 %. U nás má Linux podle Toplistu a Navrcholu zhruba 1 %.

HP bude prodávat linuxové notebooky pro školy

Minule jsem psal o tom, že společnost HP chystá prodej linuxových notebooků. Minulý týden linuxový notebook opravdu uvedla, ale nejednalo se o počítač pro běžného zákazníka, který většina veřejnosti očekávala. Naopak jde o malý notebook ve stylu Asusu Eee, jehož primárním cílem je školství. HP 2133 Mini-Note PC, jak se notebook jmenuje, obsahuje procesor VIA C7 1,6 GHz, 1 GB RAM a 120GB harddisk. Vybranou distribucí je SUSE Linux Enterprise Desktop SP1. Nejlevnější verze s Linuxem bude stát 500 dolarů. K dispozici budou i verze s Windows Vista, které budou dražší a budou mít výkonnější hardware. Největším konkurentem pravděpodobně bude Classmate PC od Intelu.

OOXML schváleno

Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO) napodruhé schválila formát Microsoftu pro kancelářské dokumenty – OOXML. Co to znamená pro open source? Zakladatel Ubuntu Mark Shuttleworth už se nechal slyšet, že nebudou investovat do špatně definovaného standardu. Ať už jsou sympatie nebo antipatie k tomuto formátu jakékoliv, je nanejvýš pravděpodobné, že se brzo rozšíří a jednotlivým open source projektům nezbude nic jiného než ho podporovat. Vývojáři nejznámějšího open source kancelářského balíku OpenOffice.org oznámili, že podporu OOXML bude mít ve verzi 3, která vyjde koncem roku. Podporu OOXML do OpenOffice.org si můžete nahrát již nyní pomocí patřičného pluginu. Podpora textových a tabulkových dokumentů je slušná, podpora prezentací zatím trochu pokulhává. Navíc doteď vlastně nebylo jasné, co implementovat, protože specifikace se měnila a ani Microsoft ve svých Office schválenou verzi OOXML zatím nepodporuje. Každopádně bude implementace OOXML pro jednotlivé open source projekty pravděpodobně během na dlouhou trať.

VIA se otevírá

Známý výrobce čipsetů základních desek, procesorů a pamětí VIA Technologies oznámil na druhém ročníku Linux Foundation Collaboration Summit, že bude vstřícnější vůči open source. Bude poskytovat dokumentaci nebo přímo zdrojové kódy vývojářům open source. Prvním krokem je spuštění stránek http://linux.via.com.tw/, které by se měly věnovat právě tomuto projektu. Tento krok společnosti VIA je docela pochopitelný. Její čipsety a procesory se hojně nasazují v levných počítačích, kde má Linux v poslední době čím dál lepší pozici. A pokud chcete mít dobrou a bezproblémovou podporu v Linuxu, musíte mít open source ovladače. Zástupce společnosti VIA Timothy Chen na Summitu dokonce prohlásil, že uzavřel na Linux sázku. Pokud prý nebude mít do pěti let 10% tržní podíl, poběží prý v ulicích Mnichova nahý. Inu, odvážná sázka.

Novinky ze světa softwaru a distribucí

Otevřený Transport Tycoon

Kdo by neznal legendární dopravní strategii Transport Tycoon, která vznikla již v roce 1994 pod patronátem firmy Microprose. Ta již svoji hru dále nevyvíjí a ta tedy není k dispozici pro moderní systémy. Dodnes má však hodně fanoušků, a proto vznikl projekt OpenTTD, kde byla hra kompletně přepsána. Stále však ke svému běhu potřebuje grafické knihovny z původní hry, které nemohou být z důvodů licence distribuovány společně s hrou. Transport Tycoon je považován za tzv. abandonware, tedy za komerční software, o který se již nikdo nestará, nemá žádné komerční využití a tvůrce toleruje porušování licence, proto jsou dané knihovny na internetu volně ke stažení. Tvůrci OpenTTD však nezůstali pouze u imitace původní hry, ale jdou dál a hru dále rozvíjejí a přidávají nové funkce a možnosti. Ve verzi 0.6.0, která vyšla na Apríla, nově najdete třeba tramvaje, jednosměrné cesty či hromadnou správu vozidel. Hra je dostupná pro různé systémy zahrnující např. Windows, Linux, Mac OS X, MorphOS, OS/2. Nejnovější verzi si můžete stáhnout ze stránek projektu, uživatelé Linuxu ji mohou najít v repozitářích své distribuce.

Obrázek:  4.jpg

Open Transport Tycoon

Mandriva 2008 Spring

Mandriva Linux Příznivci u nás jedné z nejpopulárnějších distribucí se dočkali jarního vydání. Co přináší nového? Jako první z velkých distribucí má Mandriva Linux k dispozici utilitu, která umožňuje nastavení tzv. rodičovské kontroly. Umí rozpoznat „škodlivý obsah“ na webu, blokovat vybrané stránky či omezit dobu strávenou na počítači. Další zajímavou novinkou je snadná synchronizace s mnoha mobilními telefony, především s Blackberry a Windows Mobile. Pro snadnější instalaci kodeků používá Mandriva Linux utilitu Codeina, která je ovšem rozhraním k shopu firmy Fluendo, kde si kodeky může uživatel zakoupit. Je to ovšem volba navíc, klasické kodeky jsou stále k dispozici, jak bylo zvykem.

Obrázek:  1.jpg

Webový shop firmy Fluendo jménem Codeina

Obrázek:  3.jpg

Nastavení rodičovské kontroly

Obrázek:  2.jpg

Ovládací centrum - sekce Systém

Stejně jako jiné distribuce i Mandriva přichází v nové verzi se zvukovým serverem PulseAudio, který přináší nové možnosti do správy zvuku. Podle autorů je Mandriva Linux připraven k nasazení na populární subnotebook Asus Eee bez jakýchkoliv modifikací. K dispozici je také KDE 4.0.2, i když jako výchozí je stále KDE3. Jak už je u Mandrivy zvykem, má výbornou lokalizaci do češtiny - česká edice Mandrivy obsahující i obsáhlou příručku by měla být k dispozici koncem dubna, pro nedočkavce již probíhá předobjednávka. Ti, kteří chtějí zkusit free verzi, mohou stahovat ze stránek Mandrivy. K dispozici je také placená verze Powerpack za 49 euro.

Linux XP – linuxové Windows

Zajímá vás, jak by mohly vypadat Windows postavené na Linuxu? Vyzkoušejte ruský Linux XP Desktop, jehož verze 2008 právě vyšla. Prostředím Linux XP je výrazně upravené GNOME, které se snaží maximálně kopírovat Windows. Ve verzi 2008 se již spíše podobá Vistám než XP. Stávající uživatelé Linuxu se asi začnou ošívat při pomyšlení, že by jejich systém věrně kopíroval Windows, na druhou stranu pro mnoho uživatelů, kteří jsou na práci ve Windows zvyklí, to může znamenat menší šok při přechodu na Linux. Bohužel Linux XP nekopíruje z Windows pouze vzhled, ale také licenci. K dispozici je 30denní trial verze a potom musíte zaplatit, roční předplatné s plnou podporou stojí 95 dolarů.

Obrázek:  5.jpg

Přehrávač Totem v prostředí Linux XP

PCLinuxOS Gnome 2008

pclinux.png Distribuce PCLinuxOS, která vychází z Mandriva Linuxu a má stejný cíl – být uživatelsky co nejpřívětivější, zaznamenala za poslední rok velký nárůst na popularitě. Před rokem u nás prakticky neznámou distribuci zná dnes téměř každý, kdo se trochu zajímá o Linux. Dlouhou dobu také opanovala první místo na Distrowatch. Dosud byl však PCLinuxOS distribucí, která se zaměřovala pouze na prostředí KDE, čímž se ochuzovala asi o 40 % uživatelů Linuxu, kteří používají GNOME. To se však změnilo s vydáním PCLinuxOS Gnome 2008, které obsahuje GNOME 2.21.2. Zachovává si přitom původní vlastnosti PCLinuxOS – jednoduchost a uživatelskou přívětivost. Stahovat můžete ze stránek projektu. K dispozici je několik mirrorů a torrent.

Obrázek:  6.jpg

PCLinuxOS Gnome 2008 také v černé barvě

Diskuze (0) Nahoru