Linux E X P R E S

Facebook

Dva týdny s Linuxem 2

dvatydny.gif

Bankovnictví KB už i pro Linux. Ubuntu míří do makedonských škol. Asus pravděpodobně porušuje GPL. Miro se dočkal první verze. Netscape Messenger 9.0. Jabbim - nový český Jabber klient, další novinky.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Bankovnictví KB už i pro Linux

Před několika dny Komerční banka konečně spustila internetové bankovnictví, které podporuje i jiné prohlížeče než Internet Explorer. Stala se tak poslední velkou českou bankou, která přestala ignorovat zákazníky používající alternativní software a tedy i uživatele Linuxu. Existovala sice řešení buď pomocí Internet Exploreru pod Wine nebo pomocí Konqueroru, ale ta byla neoficiální a nepodporovaná. Nyní by mělo být internetové bankovnictví KB oficiálně dostupné i z Linuxu.

Ubuntu míří do makedonských škol

Canonical, společnost vyvíjející a sponzorující Ubuntu, oznámila, že makedonské ministerstvo školství se rozhodlo nasadit do škol 180 tisíc pracovních stanic s Ubuntu. Prvních 7000 stanic již bylo dodáno. Podle makedonského ministra informatiky to je největší projekt podobného druhu v patnáctileté historii Makedonie. Celá dodávka by měla pokrýt všechny žáky a studenty veřejného školství. Českým fanouškům Linuxu nezbývá než doufat, že něco podobného někdy napadne i české ministerstvo školství.

Výsledky průzkumu mezi linuxovými uživazeli

Minulý týden byly zveřejněny výsledky průzkumu mezi linuxovými desktopovými uživateli, který měla pod patronátem organizace Linux Foundation. Ankety se zúčastnilo skoro 20 tisíc uživatelů, což je 100% narůst oproti minulému roku. A jaké jsou výsledky?

Zajímavé bylo zjištění, že ve společnostech a organizacích respondentů je Linux více rozšířen na desktopu než na serveru. Z průzkumu také vyplývá, že Linux již není záležitostí počítačů vývojářů, ale 64 % desktopů je používáno jako klientské stanice. 74,3 % respondendů uvedlo, že Linuxu natolik důvěřují, že se ho nebojí nasadit na kritické aplikace. Nejpoužívanější distribucí je Ubuntu s 54 %, rodina distribucí kolem Red Hatu má 50,2 %, rodina SUSE má 35,2 %, což dokažuje, že většina společností nemá homogenní linuxové prostředí. Na vrcholu žebříčku aplikací, jejíž linuxové porty by uživatelé rádi viděli, se i nadále drží produkty Adobe Photoshop a Dreamweaver, mezi ně se ještě vklínil AutoCAD. Co se týče hardwaru, tak jsou respodenti nejvíce nespokojení s podporou multifunčkních tiskáren.

Asus pravděpodobně porušuje GPL

Velkou novinkou ve světě počítačů se stal malinký notebook Asus Eee, který by měl vyplnit mezeru mezi klasickými notebooky a handheldy. Zatímco nejrůznější světové IT magazíny přinášejí více či méně pozitivní recenze, vývojář Cliff Biffle přišel s tím, že Asus porušuje General Public Licence tím, že nezveřejňuje zdrojové kódy k linuxovému systému, který na notebook předinstalovává. Navíc prý onen systém obsahuje upravený jaderný modul asus_acpi, jehož zdrojové kódy nebyly taktéž uvolněny. Uvidíme, jestli Asus sám sjedná nápravu nebo ho někdo požene před soud a nebo se celá věc jen přejde. Pokud se však někdo rozhodne použít produkt s určitou licencí, měl by tuto licenci dodržovat. Jenom dodám, že systém pro Asus Eee dodává společnosti Xandros.

Novinky ze světa softwaru

Miro se dočkal první verze

miro_logo.png Byla vydána verze jedna přehrávače Miro, který je pravděpodobně stále více znám pod svým původním názvem Democracy Player. Funguje jako jakási video čtečka, která umožňuje stahovat a spravovat videa z RSS kanálů. Jedná se o multiplatformní open-source aplikaci, která funguje na Windows, MacOS X i Linuxu. Pravděpodobně jej naleznete v repozitářích každé moderní distribuce, nejnovější verzi pak můžete stahovat ze stránek projektu.

Netscape Messenger 9.0

Společnost AOL představila nový program ze svého portfolia. Jedná se o poštovního klienta postaveného na Mozilla Thunderbird 2.0.0.9. Stejně jako nedávno vydaný Navigator podporuje Windows, MacOS X a Linux. Je kompatibilní s rozšířeními pro Thunderbird a liší se od něj vlastním skinem a integrací sítě AIM. Program se sice nachází v alfa verzi, ale už je velmi dobře použitelný. Stahovat můžete ze stránek Netscape.

Jabbim - nový český Jabber klientjabbim.png

Na scéně se objevil nový klient pro síť Jabber, který si dal za cíl být jednoduchý a přitom vzhledově atraktivní. Pro nás může být o to zajímavější, že ho vyvíjejí Češi, konkrétně komunita kolem českého Jabber serveru Jabber.cz (Jabbim.cz). Momentálně Jabbim prochází dynamickým vývojem a prakticky každý den dochází ke změnám. Přitom klient je dostatečně robustní a stabilní, takže ho lze již doporučit k běžnému použití. Pokud vás tento klient zajímá, můžete si na stránkách projektu stáhnout binárku pro Windows nebo nainstalovat vývojovou verzi pro Linux z SVN. K dispozici je jednoduchý návod pro Gentoo a Ubuntu, ale analogicky to funguje i v ostatních distribucích. Máte jedinečnou možnost ovlivnit podobu klienta. Jak jsem se sám přesvědčil, vývojáři reagují velmi rychle.

Novinky ze světa distribucí

Linux Mint 4 je venkulinux_mint.png

15. listopadu byla uvolněna finální verze již čtvrtého pokračování Linux Mint, distribuce, která staví na Ubuntu. Verze čtyři je založena na Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon a přináší tak všechny jeho nové funkce a vlastnosti. Oproti němu Linux Mint navíc přináší vlastní svěží vzhled, vlastní nástroj starající se o aktualizace, one-click instalaci z webové stránky (stejnou funkci před měsícem přineslo i openSUSE) a další drobnější grafické nástroje. Nováčkům taky usnadní začátky tím, že již v základní instalaci obsahuje uzavřený nebo problematický software, jako jsou kodeky, flash player atd. Momentálně Linux Mint intenzivně testuji a v nejbližší době se můžete těšit na recenzi.

Systém gOS dobývá Ameriku

gos.gif Novou hvězdičkou na poli linuxových distribucí je gOS. Je to distribuce, která je předinstalována na linuxových PC, které se rozhodl prodávat největší obchodní řetězec na světě Wal-Mart. Útočit má především cenou, která činí 200 dolarů. O tom, že tento produkt slaví úspěch, svědčí i to, že byl vyprodán již dva týdny po uvedení. Samotná distribuce gOS používá prostředí Enlightenment 17 upravené do jednoduché a přitažlivé podoby. Skladba programů je zaměřena na využití on-line služeb jako Gmail, YouTube, Facebook nebo Skype. Cílem je nabídnout sestavu, kterou zákazník rozbalí a bude prostě fungovat. Reakce amerických uživatelů jsou zatím velmi pozitivní. Stáhnout a vyzkoušet si ji můžete i vy.

Diskuze (5) Nahoru