Fedora je tradičně známá pro svůj šestiměsíční cyklus vydávání nových verzí. V každé verzi se objeví více či méně zajímavých novinek a Fedora 31 určitě není výjimkou. S tímto vydáním se pár věcí vizuálně změnilo, včetně několika zajímavých vylepšení pod kapotou.
Změny a nové funkce ve Fedoře 31
V tomto článku se zaměříme především klíčové změny tak, abyste se mohli rozhodnout, zda byste měli upgradovat na Fedora 31 nebo ne. Některé změny totiž můžete vyhodnotit jako pro vás neužitečné, tím pádem by vám nová verze mohla zkazit každodenní používání Fedory. Teď blíže ke změnám.
Nejnovější vydání GNOME
Nejvíce uživatelů Fedora Workstation využívá originální verzi s desktopovým prostředím GNOME, na které se zaměříme primárně. V GNOME 3.34 najdete několik zajímavých vizuálních změn a celkového vylepšení výkonu.
V této verzi je jednodušší změnit tapetu na pozadí nebo zamknout obrazovku, možnosti jsou uživatelsky přívětivé a užitečné. Dříve tyto kroky nebyly takto přívětivé a spoustu spíše odradily.
Kromě toho přibyla možnost v přehledu vytvořit také složky aplikací (jako známe z mobilních zařízení) a uspořádat tak aplikace do určitých „skupin“.
V zásadě se zde přímo odráží to, co je nového s GNOME 3.34. K dispozici je samostatný blogový příspěvek na GNOME.org, který se zabývá důležitými změnami GNOME 3.34.
Ukončení 32bitové podpory
Ukončení 32bitových verzí distribucí bylo v posledních měsících poměrně ožehavé téma. S Fedorou 31 již nenajdete 32bitové instalační obrazy i tady. Úplně zrušili podporu pro 32bitové jádro i686.
Nejoblíbenější 32bitové balíčky jako Steam a Wine budou i nadále fungovat, ale nemůžeme očekávat velkou 32bitovou podporu.
Balíček Docker je odstraněný z Fedory 31
Pokud používáte Docker, stojí za zmínku, že u Fedory 31 vývojáři povolili CGroups V2 .Pokud chceme znát přesné znění důvodu, proč byl Docker odstraněn, pak musíme navštívit oficiální wiki stránku Fedory, která se zabývá touto konkrétní změnou následovně:
Balíček Docker byl odstraněn z Fedory 31. Byl nahrazen předcházejícím balíčkem moby-engine, který zahrnuje Docker CLI a Docker Engine. Doporučujeme však místo toho použít podman , což je kontejnerový motor kompatibilní s Cgroups v2, jehož CLI je kompatibilní s Dockerem. Fedora 31 standardně používá Cgroups v2.
Aktualizované balíčky
Samozřejmostí nového vydání jsou nové verze některých balíčků, zejména těch systémových. Z významných upgradů lze jmenovat:
- Glibc 2.30
- NodeJS 12
- Python 3 (Python 2 je na konci své životnosti)
Aktualizované spiny Fedory a vylepšená podpora hardwaru
Pro uživatele stolních počítačů je nejvíce důležitá Fedora 31 Workstation. Pokud ale využijete další vydání Fedory, nové vydání bude mít také významný účinek a přinese vám zajímavé novinky (například Fedora Astronomy , Fedora IoT atd.).
Vylepšili také podporu některých SoC, jako je Rock64, RockPro 64 a několik dalších populárních čipů.
Další vylepšení
Nejvíce změn se přesto odehrálo „pod kapotou“. Lze jmenovat deaktivaci přihlašování pomocí root hesla v SSH.
Celkově lze říct, že se jedná o dobrý upgrade se spoustou pozitivních změn pro uživatele/vývojáře. Pokud chcete více informací, můžete se podívat na oficiální changelog . Pokud jste již upgradovali, co se vám na nové verzi Fedory 31 líbilo nejvíce? Byl to pro vás plynulý upgrade? Můžete se s námi podělit o své názory v komentářích níže.
Získejte Fedoru 31
Stejně jako jakékoli jiné vydání Fedory bude Fedora 31 podporována také dalších 13 měsíců. To také znamená, že Fedora 29 dosáhne konce života za měsíc. Pokud tedy používáte Fedoru 29, měli byste určitě plánovat upgrade.
I když používáte Fedoru 30, měli byste upgradovat na nové vydání dříve nebo později. Nejlepší rada je počkat několik týdnů na opravu chyb a poté upgradovat na novou verzi. Můžete upgradovat verzi Fedory z aktuální instalace Fedory . O dostupnosti nového vydání byste měli být informováni v softwarovém centru. Další možností je stáhnout ISO a nainstalovat jej znovu.
·