Linux E X P R E S

Facebook

GNOME 3.36: v první frontě zlepšení výkonu

gnome_logo_2.png

Po šesti měsících náročného vývoje jsme se dočkali nové verze a to konkrétně GNOME 3.36. Tentokrát nehrají hlavní roli nové funkce, tato verze je zaměřená především na zlepšení výkonu. Pojďme se tedy podívat, co se konkrétně změnilo. 


Nebudeme dlouho chodit okolo horké kaše, protože každého z nás určitě nejvíce zajimají zmiňované novinky:

GNOME Shell Extensions App

První zajímavou novinkou ze seznamu je tato nová aplikace. Rozšíření pracovního prostředí GNOME můžete snadno spravovat přímo pomocí aplikace „Extensions“. Od teď tedy můžete aktualizovat, konfigurovat, mazat nebo deaktivovat stávající rozšíření pomocí této aplikace.


Tlačítko nerušit

Této funkce jste si již určitě všimli v některých linuxových distribucích, přesto jí samotné GNOME přijalo až nyní. GNOME 3.36 implementuje tuto funkci v rozbalovací oblasti oznámení a kalendáře. V případě zapnutí vás nebudou rušit žádné notifikace, dokud ji opět nevypnete.


Vylepšení zámku obrazovky

V nové verzi nebude obrazovka zámku před zadáním přihlašovacích údajů potřebovat další obrázek/animaci. Místo toho vás přímo pozdraví přihlašovací obrazovka. Pro zlepšení konzistence bude obrázek na pozadí zámku obrazovky rozmazanou verzí vaší tapety. Celkově je tedy cílem vylepšení zámku obrazovky usnadnit přístup a zároveň zlepšit vzhled/dojem.

Vizuální změny

Určitě si všimnete několika změn designu, které zlepšily celkový vzhled a dojem z GNOME 3.36. Od redesignu ikon po složky a systémová dialogová okna je zavedena řada drobných vylepšení, které vylepšují uživatelské prostředí.

Hlavní zlepšení výkonu

Hlavní a nejdůležitější věc, na kterou jste určitě všichni čekali. GNOME tvrdí, že tato aktualizace přináší obrovské zlepšení výkonu pro pracovní prostředí GNOME.

Při použití distribuce s GNOME 3.36 poznáte znatelný rozdíl ve výkonu. Ať už se jedná o animaci, redesign nebo menší vylepšení, vše, co bylo provedeno pro GNOME 3.36, pozitivně ovlivňuje výkon.

Další změny

Kromě všech výše uvedených klíčových změn existuje spousta dalších vylepšení, jako jsou:

  • Vylepšení vzhledu hodin
  • Aktualizace uživatelské dokumentace
  • Vylepšení asistenta nastavení

Pár slov na závěr

Určitě vás alespoň jedna ze změn a vylepšení zaujala natolik, že byte chtěli nové GNOME vyzkoušet. Pokud je tomu tak, určitě můžete čekat, že se v nejbližších dnech objeví ve vašich distribucích. A úplně na závěr nezbývá, než říct, že se jedná o velmi povedenou verzi.

Diskuze (3) Nahoru